Ako prekonáš svoje pochybnosti, ktoré ťa držia na jednom mieste?

  • Človek je natoľko komplikovaný tvor, že sa za určitých podmienok sám v sebe nevyzná
  • Častokrát má priam vrece pochybností, z ktorých sa nedokáže dostať sám
  • Existujú však funkčné riešenia, ktoré ti pomôžu tieto pochybnosti úplne prekonať
pochybnosti
flickr
  • Človek je natoľko komplikovaný tvor, že sa za určitých podmienok sám v sebe nevyzná
  • Častokrát má priam vrece pochybností, z ktorých sa nedokáže dostať sám
  • Existujú však funkčné riešenia, ktoré ti pomôžu tieto pochybnosti úplne prekonať

Pochybnosti o sebe samom sú často príčinou, ktorá nás drží zaseknutých na jednom mieste. Ak človek pochybuje, nikdy nedosiahne svoj plný potenciál, ktorý má. A ver tomu, že ten potenciál je poriadne veľký v porovnaní s tým, čo si takto „postihnutý“ človek o sebe myslí. Ako sa dostať z tohto uzavretého kruhu? Napríklad za pomoci nasledujúcich rád a riešení. Práca však zostane len a len na tebe. Čo spôsobuje pochybnosti?

Skúsenosti z minulosti

Možno tomu neuveríš, ale práve negatívne skúsenosti z minulosti v nás zanechávajú obrovskú stopu. Ak boli prevažne negatívne, máš problém. Dokážu totiž poriadne otriasť tvojou sebadôverou. Častokrát sa do minulosti s obľubou vraciame, prehrávame si tieto naše zlyhania a to nám bráni dosiahnuť úspech v budúcnosti. Preto by malo byť tvojim cieľom odpútanie sa od týchto myšlienok za každú cenu.

Prostredie, v akom si vyrastal

V detstve sa formujú základy správania a zvyky. Svojim spôsobom je každý z nás „postihnutý“ prostredím v akom vyrastal. Preto sa každý správa úplne inak. Niekto vyrastal v prostredí plnom lásky, iný v plnom nedôvery. Ak by sa títo dvaja ľudia stretli, pravdepodobne by si vôbec nerozumeli. Takže ak vyrastáš v prostredí plnom negativity a pochybností, tak vedz, že sa to na tebe určite podpíše. V tomto prípade ti neostáva nič iné, len sa zamyslieť nad tým, čo robíš zle. Povedz si, že si nový človek a dokážeš robiť svoje vlastné rozhodnutia. Nie si tým, čím si bol pred desiatimi rokmi. Si určite lepším človekom.

Zabijak sebadôvery: Porovnávanie sa

Mnoho štúdií potvrdilo to, že pochybnosti medzi mladými ľudmi vznikajú práve vďaka spoločnosti, kde sa každý porovnáva s každým. Situáciu sťažili sociálne médiá, kde sa porovnávanie dostalo na vyšší level. Výsledkom je rozvoj psychických chorôb a pochybností. Zdravé porovnávanie je dobré, pretože si môžeš uvedomiť svoje nedostatky a pracovať na nich. Chorobné porovnávanie však prináša len utrpenie a strach.

Nové výzvy

Predstav si, že ťa čaká niečo úplne nové, napríklad nástup na novú pozíciu alebo prezentácia pred šéfom. Čo urobí protivná myseľ? Prinesie množstvo pochybností a katastrofických myšlienok. Začneš pochybovať. Aby si sa tohto zbavil, povedz si, že je úplne normálne robiť chyby, pretože všetko si raz robil prvýkrát. Učil si sa predsa bicyklovať či chodiť.

Strach zo zlyhania alebo úspechu

Typickým príkladom strachu zo zlyhania je napríklad to, že sa ti niečo extrémne podarilo a pri príprave nejakej novej veci začneš pochybovať, či prekoná úspech tej prvej, ktorá sa ti podarila. Je tu strach zo zlyhania a zároveň z úspechu. V tomto prípade sa jednoducho treba k celej situácii postaviť s nasledovným nastavením: Som dobrý a budem ešte lepší.

zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech