Ako prekonať writer’s block

  • Ak píšeš, či už profesionálne alebo len ako hobby, určite poznáš ten stav, kedy ťa z ničoho nič zradí kreativita. Sedíš za klávesnicou, každé slovo zo seba musíš tlačiť a výsledok nestojí za nič. Writer’s block. Dá sa však prekonať. Poďme sa pozrieť ako na to.
howl-6009
  • Ak píšeš, či už profesionálne alebo len ako hobby, určite poznáš ten stav, kedy ťa z ničoho nič zradí kreativita. Sedíš za klávesnicou, každé slovo zo seba musíš tlačiť a výsledok nestojí za nič. Writer’s block. Dá sa však prekonať. Poďme sa pozrieť ako na to.

Ak chceš písať, chce to nie len tréning a zručnosť so slovami, ale aj inšpiráciu a nápady. Tie však nie vždy prichádzajú sami od seba. Stáva sa, že písanie prestane ísť a inšpirácia sa vytratí, jednoducho nie je o čom. Keď sa to stalo mne, bol som prinútený hľadať techniky, ako sa znovu nakopnúť. Tu som spísal tie najefektívnejšie, s ktorými sa už nikdy nebudeš musieť báť, že budeš sedieť pred donekonečna blikajúcim kurzorom.

 

1. Dopraj si čas na rozmýšľanie

Nápady, či už na fikciu, články alebo iné texty, neprídu na počkanie v päťminútovej pauze medzi dvoma pracovnými úlohami, ba dokonca ani večer na pive. Prichádzajú vtedy, keď máš čas sa nad vecami zamyslieť, nazerať na svet z rôznych uhlov pohľadu a hľadať spojitosti tam, kde nemusia byť na prvý pohľad viditeľné.

pencil-918449_1920

Čím viac budeš mať takéhoto času na premýšľanie, tým viac budeš mať nápadov. Nebuď lenivý, nie je to len sedenie a civenie do stropu. Musíš aktívne rozmýšľať nad tým, ČO chceš povedať, AKO to chceš povedať, a PREČO by to malo byť vtipné, zaujímavé, dojemné alebo inšpiratívne.

Je jedno, čo budeš pri rozmýšľaní robiť. U mňa najlepšie fungovali prechádzky a počúvanie hudby. Keď som sa so svojím obľúbeným albumom prešiel niekde lesom, izoloval som sa od všetkých rušivých podnetov a mohol rozmýšľať nad tým, čo sa oplatí spracovať v poviedke alebo článku. Vyskúšaj to a ručím ti, že to pomôže.

writing-1170146_1920

2. Píš tak, aby si sa vedel sústrediť

Niekomu vyhovuje písať na domácom PC, niekomu za stolom v kaviarni, niekomu dokonca s perom a papierom. Každý sa dokáže sústrediť v inom prostredí, a toto prostredie je navyše dôležité aj pre inšpiráciu.

Ak si ako ja, budú ti vyhovovať všetky tri spomínané spôsoby, avšak každý bude mať iné výsledky. S tým sa dá tiež naučiť pracovať. Garantujem ti, že ak chytíš pero a budeš písať na papier, budeš sústredenejší, budeš robiť menej chýbviac rozmýšľať nad tým, čo píšeš ešte skôr, ako to napíšeš. Doma máš plné sústredenie na náročnejšie úlohy a s laptopom v kaviarni zas príjemnú, uvoľnenú atmosféru na kreatívne eskapády.

Dôležité je vedieť, čo potrebuješ a podľa toho si vybrať miesto a spôsob písania. Výsledky sa potom dostavia samé.

 

3. Čítaj

Ak nebudeš veľa čítať, nebudeš ani dobre písať. Čítanie obohacuje slovnú zásobu, zlepšuje jazykové schopnosti a v neposlednom rade inšpiruje a podporuje kreativitu. Veď schválne: koľkokrát si už chcel napísať niečo tak ako niekto pred tebou? Vyskúšať osvedčený štýl obľúbeného autora alebo spracovať rovnakú tému inak? To sú práve momenty, ktoré ťa v písaní posúvajú vpred a bez ktorých sa nepohneš.writing-1209121_1920

Nezabúdaj teda, že ak chceš písať, bez čítania to nepôjde. Zober si obľúbenú knihu alebo objavuj stále nové. Niekedy chvíľu trvá, kým nájdeš toho správneho autora. Ja som takto našiel Ballu a vtedy sa moje písanie radikálne zlepšilo – len kvôli čítaniu.

4. Rob kreatívne cvičenia a používaj správne tooly

Mozog potrebuje tréning. Čas na rozmýšľanie, ktorý som spomínal vyššie, môžeš využiť aj na cvičenia, ktoré ťa nakopnú. Moje obľúbené je Freewriting, ale je ich ešte oveľa viac. Na podporu týchto cvikov existuje navyše množstvo praktických toolov a appiek.

Napríklad Omniwriter, ktorý ťa zbaví všetkých rušivých elementov a ty sa môžeš plne sústrediť na text. Alebo – tiež môj obľúbený, a morbídne nekompromisný The Most Dangerous Writing App, ktorý je internetovou verziou časového limitu pri pere a papieri vo Freewritingu. Táto appka ti jednoducho vymaže všetko, čo si napísal, ak prestaneš písať na dlhšie ako pár sekúnd, až kým ti nevyprší časový limit.

Writing_app

Pamätaj však, že za tooly a techniky sa neschováš a nakoniec budeš aj tak musieť potrápiť hlavu. Inak to nejde. Tieto gadgety ti v tom vedia len pomôcť a nakopnúť ťa, ale prácu musíš spraviť sám.

5. Nebuď perfekcionista a vykašli sa na koncepciu

Je ťažké niečo napísať, pokiaľ to chceš hneď vypublikovať, alebo pokiaľ z toho vôbec chceš mať nejaký použiteľný výsledok. To ide priamo proti pravidlám brainstormingu, v ktorom by si nič nemal v prvej fáze hodnotiť. Na rovnakom princípe funguje písanie, hlavne vtedy, keď ti nejde.

Jednoducho skús svoje písanie nehodnotiť. Sadni si a píš o čomkoľvek, na čo máš chuť, vykašli sa na koncepciu, gramatiku, jednoducho píš. Budeš mať nekonečne veľa času na to, aby si z neporiadneho a slabého textu spravil lepší, alebo ho zahodil a začal znovu. A možno budeš prekvapený, a vôbec to nebude neporiadny alebo slabý text a napíšeš niečo super hneď.

diary-968592_1920A to sa dostávame k najpodstatnejšiemu bodu tohto článku, najlepšej rade pre každého, komu nejde písanie:

Píš!

Každý z nás to vie, no nikto z nás to nechce počuť. Každý má nejaký dôvod, prečo to nejde, nejako sa tomu stále vyhýba a čaká kým „príde inšpirácia“. Ona ale nepríde samajediný spôsob, ako prekonať writer’s block, je písať. Je jedno o čom, podstatné je sa hýbať, vyvinúť snahu, sypať písmenká na papier alebo monitor. Ver mi, nedá sa to obísť. Čím skôr si to uvedomíš, tým lepšie.

Ručím ti za to, že ak si aj ten najmenej inšpirovaný človek na tejto zemeguli, ak sa skutočne budeš držať týchto rád a prejdeš si nimi aj v tom najmenej kreatívnom období, nejaký text zo seba určite dostaneš. A hoci to asi nebude hneď presne to, čo chceš, nevzdávaj sa, je to prvý krok. :)

Stretol si sa už s writer’s block? Máš nejaké tipy, ako ho prekonať? Podeľ sa s nami v komentároch!

zdroj obrázkov: pixabay.com, zdroj titulnej fotorafie: matthewkressel.net

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá