Ako prežiť diaľkový let a nezblázniť sa

Michal Sorkovský / 25. augusta 2015 / Lifehacking

Len málokto sa teší na hodiny strávené v lietadle počas diaľkových letov. Pre väčšinu ľudí sú dlhé lety vyčerpávajúce a nudné. Diaľkový let však vôbec nemusí byť nepríjemnou skúsenosťou!

 

1. Opatrne si zvoľte, čo budete jesť

Istá štúdia dokazuje, že jedlá bohaté na sacharidy, ako špagety, celozrnné pečivo a ovsené vločky, pomáhajú lepšie zvládnuť jet lag. Vyššie dávky inzulínu totiž zjednodušujú prechod od jedného rozvrhu spánku a jedenia, k druhému. Jedlá bohaté na sacharidy pomáhajú indukovať sekréciu inzulínu, čo pomáha predchádzať pásmovej chorobe.

2. Pribaľte si občerstvenie

Hladný človek na zemi sa síce cíti nepríjemne, no stále si môže ísť rýchlo nájsť niečo pod zub. Hladný človek vo vzduchu má o niečo vážnejší problém. Buď bude trpieť dlhé hodiny, alebo si kúpi predražené jedlo, ktoré v lietadle predávajú. Takémuto problému sa ale dokáže človek vyhnúť tým, že si so sebou občerstvenie vezme sám. Najlepšou voľbou sú jedlá bohaté na proteíny, ako mandle, arašidové maslo, sušienky, syr, jogurt či proteínové tyčinky.


3. Neprejedajte sa

Vo vzduchu človeku ťažšie trávi, takže hoci je dobré sa najesť, prejedať sa nie je úplne dobrý nápad. V podstate záleží vždy na tom, aký dlhý je váš let, podľa toho sa môžete rozhodnúť či sa najete len pred ním, alebo si počas neho dáte ešte niečo. Ak ale chcete jesť v lietadle, myslite na to, že teplé jedlo je ľahšie stráviteľné, ako studené.

 

4. Pite veľa vody

Experti na zdravie odporúčajú piť počas letu viac vody, než inokedy, keďže cestovanie dehydratuje. Preto radšej pite priebežne počas letu a nečakajte iba na to, kým budete smädný, pretože vášmu telu nemusí stačiť rovnaký prísun vody, ako na zemi.

5. Vyhnite sa káve

Kofeín vám neumožní spať, viac vás dehydratuje a budete vďaka nemu podráždený.

6. Pite radšej zelený čaj

Ak máte počas letu možnosť piť zelený čaj, využite ju. Tento nápoj vám totiž taktiež veľmi pomôže predísť pásmovej chorobe.

 

 

7. Pite len minimum alkoholu

Ak ste typ človeka, ktorý po pohári vína okamžite zaspí, potom si určite jeden pohár objednajte. Myslite ale na to, že alkohol vo väčšom množstve by vás mohol na niekoľko hodín udržať hore a tiež spôsobiť niekoľko problémov. Ak vypijete veľa alkoholu, môžu sa dostaviť problémy ako dehydratácia či nevoľnosť a nikto predsa nechce stráviť celý let lietadlom na záchode. Navyše všetko sa môže zhoršiť po pristátí, kedy vás čaká jet lag.

8. Oblečte sa pohodlne

Také tepláky by síce nemali byť oblečením, ktoré si človek vezme do lietadla, ale iné pohodlné oblečenie vám nepochybne uľahčí let, najmä ak je dlhý. Pre muža môžu byť najvhodnejším oblečením pohodlné rifle a tričko, pre ženu napríklad legíny a voľný sveter.

9. Vezmite si vankúš pod krk

Je jasné, že s ním nebudete vyzerať extra príťažlivo, ale váš krk vám poďakuje. Navyše to, že sa budete cítiť fyzicky dobre vám umožní ľahšie zaspať a prežiť tak pohodlnejšie celý let.

10. Zoberte si tiež slúchadlá, alebo štuple do uší, vďaka ktorým nebudete počuť hluk

Nepríjemný hluk motora (alebo hluk všeobecne) spôsobuje, že sa človek cíti pod stresom. Slúchadlá alebo štuple do uší vám teda pomôžu viac sa uvoľniť a celý leto tak bude pre vás pohodlnejší a lepšie ho zvládnete.

 

11. Stiahnite si do mobilu upokojujúce zvuky

Slúchadlá na ušiach zabránia, aby vás počas letu znepríjemňoval akýkoľvek hluk a upokojujúce zvuky vám pomôžu uvoľniť sa a zaspať.

12. Vezmite si masku na oči

Áno, ďalšia vec, vďaka ktorej možno nebudete vyzerať práve príťažlivo, ale blokovanie svetla vám pomôže pri jet lagu, keďže svetlo ovplyvňuje váš cirkadiánny rytmus. Taktiež ľahšie zaspíte a nezobudíte sa tak ľahko, ako keby ste masku nemali.

13. Seďte pri krídle lietadla

Experti potvrdzujú, že ľudia na sedadlách pri krídlach lietadla nezažívajú takú turbulenciu, keďže sú bližšie k ťažisku lietadla.

14. Vezmite si niečo čo vás zabaví

Nad týmto ani netreba rozmýšľať, určite si vezmite do lietadla niečo, vďaka čomu sa nebudete nudiť. Zoberte si knihy, časopisy, hry, filmy, proste niečo čo vás zamestná a niečo vďaka čomu sa vyhnete nude.

 


15. Prineste letuškám čokoládu

Spravte si kamarátky medzi letuškami. Obľúbia si vás a možno vás čakajú nejaké výhody. Možno na vás len budú milšie, minimálne však budete mať zo seba dobrý pocit.

 


zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)