Ako prvá firma na Slovensku ponúka lákavý zamestnanecký benefit, aký sa často nevidí

  • Za takmer každým úspechom firmy stoja jej zamestnanci
  • V dnešnej dobe sa už kandidáti nepozerajú len na plat, ale aj na benefity, ktoré im firmy poskytujú
  • Ak si chcú teda udržať stálych zamestnancov, prípadne získať nových, musia ponúknuť niečo extra
veracom
Veracomp
  • Za takmer každým úspechom firmy stoja jej zamestnanci
  • V dnešnej dobe sa už kandidáti nepozerajú len na plat, ale aj na benefity, ktoré im firmy poskytujú
  • Ak si chcú teda udržať stálych zamestnancov, prípadne získať nových, musia ponúknuť niečo extra

Dnes už ani na Slovensku nie je núdza o firmy, ktoré poskytujú zamestnancom rôzne benefity, kurzy alebo semináre. Problém je často fakt, že celý systém nie je jednotný. Zatiaľ čo časť firmy sa zapíše na každý voľný kurz angličtiny či marketingu, pre iných takáto forma vzdelávania nie je vôbec atraktívna. IT firma Veracomp sídliaca v Bratislave sa však na celý problém rozhodla pozrieť celkom inak.

Veracomp Academy

Firemná kultúra firmy Veracomp je založená najmä na nefinančných odmenách, akými sú športové aktivity či príspevok na služobný mobil. Pred pár mesiacmi sa však Veracompu podarilo zaviesť aj úplnú novinku vo svete zamestnaneckých benefitov. Spustili vzdelávací program Veracomp Academy. Je to na mieru zostavená počítačová hra, ktorú vyvinul tím Veracomp a môže sa ju hrať každý zo zamestnancov vrátane manažérov. Zamestnanci si odhlasovali aj samotný koncept hry, ktorý sa odohráva v postapokalyptickom svete.

Ak pracuješ vo Veracompe, dostaneš prístup do hry, kde si vytvoríš vlastného avatara ako napríklad v hre SIMS. Následne si k nemu zapíšeš schopnosti, v ktorých by si sa chcel zlepšovať.

Ak vieš, že by si rád zapracoval napríklad na svojej španielčine, jednoducho si na internete nájdeš kurz španielskeho jazyka a v jednej zo sekcií hry si ho zapíšeš. Tvoj manažér, ktorý je taktiež do hry zapojený, ti kurz schváli a firma ti ho v plnej sume preplatí. Stačí si obhájiť, prečo sa chceš kurzu či konferencie zúčastniť, ako tým ďalej posunieš firmu, ale predovšetkým samého seba.

Za každý absolvovaný kurz, prečítanú knihu či školenie dostaneš v hre body. Ako tieto body využiješ je už len a len na tebe. Môžeš si za ne kúpiť hodinu jogy, masáž, novú knihu alebo sumu, ktorú body predstavujú darovať na charitu.

Veracomp Academy je postavená tak, aby ľudí bavilo pracovať na sebe a neustále sa posúvať vpred. Vďaka gamifikácii sa tak stáva aj to, že zrazu číta aj ten kolega, ktorý nikdy predtým po knihe nesiahol, no v hre jednoducho nechce zaostávať. Vytvára sa tu domino efekt, vďaka ktorému na sebe pracuje celý tím, bez toho, aby naň, niekto tlačil. Nikto tu nikomu na silu neprikazuje prečítať tú a tú knihu alebo absolvovať ten a ten kurz či seminár.

Zároveň ide o ucelený systém, nakoľko každý vidí ako sa v danej oblasti rozvíja on ale aj jeho kolega či nadriadený. Priamo v  hre vidíš ako si sa zlepšil napríklad v marketingu, maďarčine či manažovaní. Nie je to ako v mnohých firmách, v ktorých raz za pol roka absolvuješ kurz z IT, potom navštíviš rétorický kurz, no v konečnom dôsledku sa v ničom poriadne nezlepšíš. Vo Veracompe platí heslo: “Robíš, čo si obhájiš.”


Ako  sa postupne vo vybraných zručnostiach zlepšuješ a pripisuješ si body za absolvované aktivity, prispievaš aj na dosiahnutie hromadného cieľa. Tým môže byť napríklad spoločný teambuilding v Hangair alebo firemná večera v UFO.  Po dosiahnutí cieľa, ktorý ste si s kolegami určili, zároveň budujete aj vlastné mesto, ktoré je súčasťou hry. Dosiahli ste cieľ? Skvelé, vo vašom virtuálnom meste vyrastie napríklad studňa.

Ďalšou zaujímavosťou je aj to, že aj ty ako jednotlivec môžeš pomôcť svojim kolegom v budovaní ich vedomostí. Si dobrý vo Photoshope? V systéme hry vypíšeš na nástenku webinár, v ktorom sa o svoje vedomosti podelíš s kolegami. Za webináre taktiež dostaneš body vo forme vrchnáčikov, za ktoré si môžeš kúpiť napríklad aj taký kurz varenia alebo inú voľnočasovú aktivitu. Samozrejme tieto príjemné aktivity absolvuješ už v reálnom svete.

Veracomp je tak jedna zo slovenských firiem, ktorá vie robiť veci inak a pomerne neštandardne, no efektívne. Ak by si sa rád stal súčasťou tímu, určite sa im ozvi. Avšak pozor, v tejto firme ľudia nechodia na klasické pohovory. Nakoľko tím Veracomp hľadá vhodnú prácu pre ľudí a nie ľudí na vopred stanovené pozície.

Článok bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Ve­ra­comp.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech