Ako sa stal bývalý iránsky utečenec novým šéfom Uberu?

  • Stať sa novým šéfom hviezdneho startupu, akým je firma Uber nie je len tak. Bývalý utečenec Dara Khosrowshahi sa ním naozaj stal a bude zaujímavé sledovať, kam sa pod jeho vedením Uber začne uberať. Najhodnotnejší startup v Silicon Valley sa totiž zmieta nielen v úspechoch, ale aj v poriadnych škandáloch. Kto je tento sympatický 48-ročný muž?
recode.net/uber.com
  • Stať sa novým šéfom hviezdneho startupu, akým je firma Uber nie je len tak. Bývalý utečenec Dara Khosrowshahi sa ním naozaj stal a bude zaujímavé sledovať, kam sa pod jeho vedením Uber začne uberať. Najhodnotnejší startup v Silicon Valley sa totiž zmieta nielen v úspechoch, ale aj v poriadnych škandáloch. Kto je tento sympatický 48-ročný muž?

Pôvodom Iránec a dnes Američan ako repa. Aj napriek tomu, že sa narodil v Iráne nebol typickým chudobným dieťaťom, práve naopak. Vyrastal v pomerne dobre situovanej a prominentnej rodine. Tá vlastnila spoločnosť, ktorá distribuovala liečivá, chemikálie a jedlo. Aj napriek tomu museli z Iránu ujsť, a to vďaka tomu, že ich firma padla do rúk novej vláde, ktorá sa vytvorila po Iránskej revolúcii. 9-ročný chlapec sa tak ocitol na úteku spolu s rodinou. Uchýlili sa v meste Tarrytown v štáte New York.

Rodinka úspešných utečencov

Spolu so svojimi bratrancami tu navštevoval súkromnú školu Hackley School. O svojich prvých dňoch v novom prostredí hovorí ako o obrovskej a ťažkej zmene, ale zvykol si. S usadením v Amerike nebol problém, pretože jeho rodina  netrpela nedostatkom financií. Jeden z jeho strýkov Hassan Khosrowshahi, ktorý s nimi ušiel do Ameriky je dnes miliardárom. Zbohatol vďaka predaju svojej firmy s elektronikou – Future Shop, ktorú následne od neho kúpil predajca elektroniky Best Buy.

Jeho brat Kaveh Khosrowshahi je generálnym riaditeľom v investičnej banke Allen & Co. Ďalší bratranci sú na riadiacich postoch v Googli. Všetkým jeho bratrancom sa naozaj obrovsky darí. Dvojčatá Ali and Hadi Partovi, ktorí sú taktiež Darovými bratrancami predali svoj prvý startup sociálnej sieti MySpace a následne sa stali investormi do firiem ako Airbnb, Dropbox, Uber a Facebook.

utečenec šéfomZobraziť celú galériu (7)
zdroj: canadianbusiness.com

Napriek úspechu rodiny život nebol vždy ružový. Keď mal Dara len 13 rokov musel sa jeho otec vrátiť späť do Iránu, aby sa staral o svojho vlastného otca. Iránska vláda ho však nepustila naspäť, a tak strávil v Iráne 6 rokov. Po skončení štúdií na Brownovej univerzite začal Dara pracovať vo finančných službách v banke Allen & Co.

O nejaký čas zmenil pôsobisko a chopil sa riadiacej úlohy v televíznej spoločnosti USA Networks, ktorá sa smelo pustila do streamovania videí. Svet však nebol tam, kde je dnes, tak sa to skončilo obrovským fiaskom. Aj napriek tomuto pádu sa jeho kariéra vôbec neskončila. Chrbát mu totiž kryl mediálny magnát a mentor Barry Diller. Televízna spoločnosť sa následne premenovala na InterActiveCorp (IAC).

 

Ako sa stať šéfom Uberu?

V roku 2001 dali spoločne hlavy a peniaze dohromady a kúpili od Microsoftu firmu Expedia, ktorá ponúka služby v oblasti cestovného ruchu. V IAC však Dara ešte pár rokov ostal vo funkcii šéfa financií a v roku 2005 sa presunul na vedúcu stoličku v Expedii. Za jeho šéfovania sa firma stala najväčšou cestovnou agentúrou v Amerike. Zisky v priebehu dvanástich rokov jeho šéfovania narástli z 1,74 miliardy na 7,22 miliardy eur. Jeho verným radcom zostal jeho mentor Barry Diller.

utečenci nemusia byť len zlíZobraziť celú galériu (7)
zdroj: businessinsider.com

Podniková rada bola natoľko spokojná s výkonmi šéfa, že v roku 2015 sa mu rozhodla darovať „balíček“ akcií v hodnote 75,6 milióna eur, ktoré by si spolu s bonusmi pripočítal k svojmu 3,3 miliónovému ročnému platu. Akcie by mu však boli vyplatené v plnej sume iba vtedy, ak by vo firme strávil ďalších 5 rokov. To nevyšlo, takže prišiel o pekný balík peňazí prestupom do Uberu.

utečenec dara khosrowshahiZobraziť celú galériu (7)
zdroj: businessinsider.com

Uber mu však určite ponúkol omnoho viac, inak by pôvodné pracovné miesto neopustil. Miluje vystupovanie na verejnosti, takže sa určite stane veľmi obľúbeným a otvoreným šéfom. Ostro vystupoval proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho zákazu prijímania utečencov.

Ako šéf je pravým opakom výbušného Travisa Kalanicka. Je kľudný, priateľský a nekonfliktný. Je veľkým fanúšikom hry World of Warcraft. V roku 2012 sa oženil. Manželia majú mnoho spoločného a obaja sa považujú za maniakov do sci-fi.

Zdroj: businessinsider.com, canadianbusiness.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech