Ako sa staneš úspešnejším, sústredenejším a spokojnejším človekom?

  • Jim Kwik je odborníkom zlepšovanie pamäte a odhaľovanie skrytého potenciálu nášho mozgu
  • V nedávnej debate sa podelil o svoje názory na to, ako byť lepším po všetkých stránkach
  • Najväčšie problémy v tom, aby sme dosiahli plný potenciál, nám podľa neho spôsobuje nesústredenosť
motivácia
pixabay.com
  • Jim Kwik je odborníkom zlepšovanie pamäte a odhaľovanie skrytého potenciálu nášho mozgu
  • V nedávnej debate sa podelil o svoje názory na to, ako byť lepším po všetkých stránkach
  • Najväčšie problémy v tom, aby sme dosiahli plný potenciál, nám podľa neho spôsobuje nesústredenosť

Jim Kwik je v zámorí úspešným expertom, ktorý učí svojich študentov, ako sa stať lepšími v každej oblasti života. Vďaka odkrývaniu potenciálu mozgu sa jednoducho zlepšenie dostaví akosi automaticky. Aj napriek ťažkému detstvu, kedy prekonal úraz mozgu, kvôli ktorému sa jeho schopnosť učenia minimalizovala, sa dokázal svoju neľahkému osudu vzoprieť a prišiel na to, ako rapídne zlepšiť svoje mentálne schopnosti.

Jim Kwik

Dnes je vyhľadávanou osobnosťou medzi všetkými vekovými kategóriami ľudí z oblasti biznisu a vzdelávania. Medzi jeho klientov patria aj také firmy, ako SpaceX, Virgin alebo Nike. Svoje pohľady zdieľa aj so študentami na univerzitách. V nedávnom rozhovore priniesol zaujímavé pohľady na to, ako ľahko navýšiť svoje mentálne kapacity. Moderná spoločnosť je podľa neho totiž nesústredená, nie je dostatočne motivovaná a často žije životy druhých ľudí.

Nesústredenosť zabíja kreativitu

Ako sa odpojiť od pretlaku informácií, ktorý spôsobuje obrovské problémy? Na začiatok sa musíš odstrihnúť od sveta navôkol aspoň na krátky čas. Mal by si začať hneď od rána. V prvom rade by si mal ráno a hodinu pred spaním odolať pokušeniu zapnúť si mobilný telefón a sledovať rôzne príspevky. Tento návyk totiž nepodporuje nič iné ako našu nesústredenosť a roztrieštenosť našej mysle. Nedokážeme byť sami so svojimi myšlienkami, ale potrebujeme rozptyľovať našu myseľ vonkajšími vnemami.

používatelia mobilov

Ranná rutina chce pokoj a sústredenosť a k tomu nám mobil vôbec netreba. Kto ťa potrebuje, tú hodinku počká. Svet sa jednoducho nezrúti. Za túto hodinu stihneš nastaviť svoju myseľ úplne inak. Sám Jim po zobudení vypije pohár vody a 20 minút sa venuje meditácii. Následne si napíše na papier tri veci z oblasti práce a biznisu, ktoré chce v ten deň urobiť a tri veci z oblasti súkromia. Tvojim cieľom nie je zaplniť svoj „to-do“ list od hora až po spodok. Nemá to zmysel, akurát budeš nespokojný s tým, čo všetko si zasa nestihol.

Čo je sociálna depresia?

Ak splníš len dva až tri ciele denne, si dobrý. Do svojich cieľov by si mal zahrnúť dva protiklady – využívanie fyzických schopností a mentálnych schopností. Príkladom môže byť štúdium a obľúbený šport. Tak trénuješ telo aj myseľ. Veľkým nebezpečenstvom, ktoré si mnohí neuvedomujú, je takzvaná sociálna depresia. Táto sa v súčasnosti masívne prejavuje vďaka porovnávaniu svojho života so životmi ostatných užívateľov sociálnych sietí. Z toho  vznikajú psychické problémy ako depresia a smútok.

to-to list

Na sociálnych sieťach totiž sledujeme zväčša pozitívne veci zo života priateľov, a tak začneme mať sami pocit nedokonalosti. Preťaženie nám spôsobuje aj množstvo rozhodnutí, ktoré musíme denne urobiť. Naša myseľ sa unaví a prejaví sa to aj na našom psychickom rozpoložení. Vtedy začneme robiť mnohé chyby, či už v súkromí, alebo v práci. Prečo niektorí miliardári pracujú každý deň v rovnakom vyťahanom tričku? Jednoducho preto, aby nemuseli robiť zbytočné rozhodnutia o tom, čo si na seba každý deň obliecť. Pamätaj, nepodstatné rozhodnutia treba obmedziť na minimum.

Motivácia je to, čo ťa núti robiť veci a dotiahnuť ich do konca. Množstvo ľudí však nie je dostatočne motivovaných aj napriek svojmu presvedčeniu, že robia maximum. Ak však máš dostatok dôvodov na to, prečo chceš niečo urobiť, výsledky sa musia dostaviť. Motivácia je jedným z kľúčov ku schopnosti rýchleho učenia sa. O sile motivácie Jima presvedčila jedna študentka, ktorá každý deň prečítala 1 knihu. Mesačne 30 kníh! Čo ju motivovalo? Rakovina jej mamy, ktorá mala iba dva mesiace života. Vďaka knihám chcela získať informácie, ako zvrátiť osud blízkeho človeka.

Učenie nie je šport pre diváka. Množstvo z nás sa učí v školách naspamäť. Práve to je zlý spôsob, ktorý dopadne vždy tak, že tieto informácie čoskoro zabudneme. Preto by sme sa nemali len dívať na teóriu v učebniciach, ale mali by sme ju okamžite zaradiť do praxe. Práve vtedy sa naozaj učíme. Pasívne študovanie naspamäť bez požadovanej aktivity nikdy nič neprinieslo. Ak máš motiváciu a kladieš otázky, na ktoré hľadáš odpovede, tak si na správnej ceste k svojmu cieľu.

zdroj: youtube.com , jimkwik.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech