Ako sa učiť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým? Vďaka týmto metódam budeš nasávať informácie ako špongia

  • Čo má spoločné študent, podnikateľ, ale aj malé dieťa? Musia sa neustále vzdelávať
  • Pri súčasných možnostiach to nie je problém. Ako však zlepšiť kvalitu svojho učenia sa tak, aby bolo rýchle a efektívne?
  • Napríklad zahrnutím niektorej z nasledujúcich techník
vzdelávanie
flickr
  • Čo má spoločné študent, podnikateľ, ale aj malé dieťa? Musia sa neustále vzdelávať
  • Pri súčasných možnostiach to nie je problém. Ako však zlepšiť kvalitu svojho učenia sa tak, aby bolo rýchle a efektívne?
  • Napríklad zahrnutím niektorej z nasledujúcich techník

Človek napreduje vtedy, keď sa neustále vzdeláva. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že vzdelávanie je celoživotný proces. Učiť sa však musíš vedieť, ak chceš dosiahnuť výnimočné a rýchle výsledky. Neustále napredovanie sa týka aj podnikateľov, ktorí chcú uspieť v konkurenčnom boji. Nasledujúce metódy ako vylepšiť svoje vzdelávanie ti prinesú určite úžitok.

Rob si zápisky

Na vzdelávacích seminároch uprednostňuj klasickú formu zachytávania informácií za pomoci pera a papiera. Áno v súčasnosti je rozšírené zapisovanie dôležitých vecí priamo do laptopu. Prieskum však ukázal, že tradičné zapisovanie je účinnejšie a ľudia si zapamätajú omnoho viac na podvedomej úrovni.

Využívaj pokročilé techniky zapisovania informácií

Čím kvalitnejšie sú tvoje zápisky, tým rýchlejšie sa naučíš. Áno aj zapisovanie si môžeš vylepšiť. V prvom rade zapisuj počuté svojimi slovami. Neprepisuj od slova do slova. Dôležité myšlienky oddeľuj medzerou alebo nechávaj voľné riadky, ľahko ich tak následne nájdeš. Nauč sa triediť informácie, a zapisuj si iba tie, ktoré považuješ za naozaj dôležité.

Študuj, ale aj oddychuj

Predstav si, že máš na druhý deň v práci dôležitú prezentáciu a musíš ju pripraviť. Väčšina ľudí to robí tak, že si svoj projekt pripravuje celú noc bez toho, aby si vôbec oddýchla. Toto nie je ta najefektívnejšia cesta. Jedna z posledných štúdií totiž dokázala, že existuje silné prepojenie medzi spánkom a učením. Hlboký spánok totiž vplýva na lepšie uloženie informácií v našom mozgu. Študenti, ktorí študovali, ale zároveň si dopriali dostatočný oddych mali lepšie akademické výsledky a boli šťastnejší.

Zmena prináša lepšie výsledky

Je to naozaj tak, ak sa chceš niečo naučiť, nerob tú istú vec znovu a znovu. Najlepšie je v priebehu učenia zahrnúť malé zmeny. Výsledkom je rýchlejšie učenie. Pozor však na to, že to funguje len vtedy, ak sú tieto zmeny naozaj kozmetické. Kompletná zmena prístupu neprináša nič.

Využívaj pamäťové pomôcky

Mnemotechnické pomôcky sú úplne nelogické asociácie, ktoré si spájame s niečim, čo máme radi alebo je nám blízke. Typickým príkladom ako to funguje je napríklad nasledovná pomôcka: Eva Hodila Granát DAtómovej Elektrárne. Takto si napríklad ľahko zapamätáme pomenovanie strún na gitare. Mnemotechnické pomôcky môžeme využiť v každej oblasti, keď sa memorujeme niečo, čomu dobre nerozumieme.

Využívaj prestávky

Poznáš to aj sám, ak sa niečo učíš dve hodiny v kuse, tvoja pozornosť už nie je taká ako na začiatku. Dôvodom je to, že náš mozog posiela získané signály receptorom, ktoré ich následne ukladajú do pamäti. Preťaženie a stres však spôsobuje v tejto oblasti zmätok a mozog stráca svoju efektivitu. Dôležité je preto dopriať si krátke prestávky počas ktorých sa sústredíme na niečo iné. Mozog si oddýchne a následne bude naša pozornosť opäť na maximálnej úrovni.

Voda zavlaží myseľ

Podobne ako keď zalievaš kvet, mal by si zalievať aj svoju myseľ. Dehydratácia totiž dokáže významne ovplyvniť jej funkciu. Hydratácia naopak udržuje náš mozog v maximálnej pohotovosti.

Uč sa z viacerých zdrojov

Ak sa učíš z viacerých zdrojov, získaš omnoho viac. Stimuluješ totiž odlišné časti mozgu. Môžeš čítať informácie z knihy, z poznámok alebo napríklad počúvať audionahrávky alebo sledovať videá.

Prepoj to, čo si sa naučil s tým, čo už vieš

Čím viac dokážeš v mysli spojiť nové vedomosti s tými, ktoré už ovládaš a chápeš, tým rýchlejšie sa všetko naučíš. Hľadaj teda prepojenia medzi tým, čo už vieš a tým, čo ešte študuješ.

zdroj: entrepreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech