Ako sa vysmiaty Kim Čong-un stal najobávanejším diktátorom sveta?

  • Kim Čong-un - na jednej strane vysmiaty mladík, milovník dobrého jedla, zábavy a západných filmov. Keď sa však nahnevá a úsmev mu zmizne z tváre, tak napína svaly predvádzaním svojej vojenskej sily a vyhrážkami vojnou. Toto vždy postaví západné mocnosti do pozoru. Ako sa z tohto usmievavého mladého muža stala beštia, o ktorej hovoria Američania?
2-11-1b
independent.co.uk
  • Kim Čong-un - na jednej strane vysmiaty mladík, milovník dobrého jedla, zábavy a západných filmov. Keď sa však nahnevá a úsmev mu zmizne z tváre, tak napína svaly predvádzaním svojej vojenskej sily a vyhrážkami vojnou. Toto vždy postaví západné mocnosti do pozoru. Ako sa z tohto usmievavého mladého muža stala beštia, o ktorej hovoria Američania?

Kim Čong-un je človekom, ktorého by si sa určite nezľakol, keby si ho stretol na ulici. Ale práve ľudia, od ktorých by si nič nečakal, často klamú svojím vzhľadom. Kim sa dá definovať ako nadšený budovateľ armády, nepriateľ, ale zároveň obdivovateľ západu a milovník tyranizovania svojich obyvateľov. Rád sa hrá na „drsňáka“ vyhrážaním sa Američanom. Sem tam rozvíri napätie na južnom polostrove kde vystrelí zopár rakiet. Má rád akciu. Aká bola jeho životná púť, kým sa nestal obávaným diktátorom?

vodca Kim Čong-un

Foto: wikimedia.org

Syn bývalého diktátora Kim Čong-ila nebol jedináčikom. Spoločnosť mu robil starší brat Kim Čong-Chul a mladšia sestra Kim Yo Jong. Kim sa podľa oficiálnych údajov narodil v roku 1982, avšak tento dátum môže byť len symbolický. V tomto čase Severnej Kórei vládol Kim Il Sung. Kim Čong-il študoval v Švajčiarskom Berne. Podľa slov bývalých spolužiakov to bol tichý mladý muž, ktorý však mal dobrý zmysel pre humor.

Steny jeho izby boli polepené hviezdnym hráčom basketbalu Michaelom Jordanom. Aj napriek tomu, že Kim bol nízky a obézny, rád hral basketbal a nerád prehrával. Po dokončení školy v Švajčiarsku sa vrátil do svojej vlasti a začal navštevovať vojenskú univerzitu. Aj napriek tomu, že mal málo skúseností veľmi rýchlo získaval vojenské hodnosti. Stal sa generálom a podpredsedom Ústrednej vojenskej komisie. Po smrti svojho otca v roku 2011 bol okamžite zvolený za nového vodcu Severnej Kórei. Jeho starší brat tak ostal v úzadí práve vďaka tomu, že nebol dosť odvážny a silný.

V armáde mal aj svojich odporcov. Aby posilnil svoju pozíciu, mal za sebou vojenských poradcov. Medzi nimi bola aj jeho teta a jej manžel, ktorého neskôr obvinil z vojenského prevratu a dal ho popraviť. Cieľom bolo, aby armáda bola v začiatkoch riadená odborníkmi, zatiaľ čo Kim naberal skúsenosti.

Dámou jeho srdca sa stala roztlieskavačka a speváčka Ri Sol Ju, s ktorou sa pomerne často objavuje na verejnosti. Podľa zdrojov má pár minimálne jedno dieťa. Presný dátum ich svadby je taktiež zahalený rúškom tajomstva.V roku 2013 čelil Kim Čong-un pokusu o atentát potom, čo znížil hodnosť jednému vysokopostavenému generálovi. Kim veľmi rád provokuje nielen svojho suseda Južnú Kóreu, ale hlavne Američanov.

Testy balistických rakiet sú pomerne časté. V roku 2013 prebehol tretí test jadrových zbraní a v januári roku 2016 ďalší. Zatiaľ najsilnejšiu jadrovú zbraň otestovali v septembri 2016. Vysokopostavený americký generál už v roku 2015 vyjadril svoje obavy z nukleárnej rakety, ktorá by mohla dosiahnuť pobrežie Ameriky.

Kim Čong-un

Foto: wikipedia.org

Po nástupe Donalda Trumpa do prezidentského kresla sú vzťahy medzi krajinami napäté ako struny. Severnú Kóreu označil za najväčšiu hrozbu a v prípade potreby je pripravený otestovať americkú výzbroj v akcii. Čo by takýto konflikt znamenal pre celý svet je vopred jasné.

Zdroj: businessinsider.comwikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech