Ako si nájsť prácu v startupe?

  • Takýchto blogov tu už bolo veľa, no napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí si pri uchádzaní o prácu nedávajú pozor na úplné banality. Preto považuj tento blog za návod, ako si nájsť prácu v akejkoľvek firme. Lebo veľa z toho, čo tu píšem, vníma rovnako väčšina zamestnávateľov.
image_1407173675.png
  • Takýchto blogov tu už bolo veľa, no napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí si pri uchádzaní o prácu nedávajú pozor na úplné banality. Preto považuj tento blog za návod, ako si nájsť prácu v akejkoľvek firme. Lebo veľa z toho, čo tu píšem, vníma rovnako väčšina zamestnávateľov.

50% úspechu je dostať sa na pohovor

Nemusím asi hovoriť, že základom pre kvalitnú firmu je kvalitný tím ľudí. A preto si dávam pozor, koho vôbec na pohovor pozvem, nie to ešte prijmem do práce. Nerád strácam čas (hlavne ten svoj), a preto každá hodina, ktorú ušetrím, mi ostane na niečo dôležitejšie. Opäť som sa pobavil a skoro aj zaplakal pri tom, ako som lustroval životopisy ľudí, ktorí sa k nám hlásia do práce.

Charakter je viac ako „skills”

Som v tom pomerne nováčik, ale za tú dobu, čo podnikám, som mal cca cez 100 osobných pohovorov. Neustále zdokonaľujem svoje psychologické a občas „magické” schopnosti odhaľovania ľudského charakteru a potenciálu.

V prvom rade mi ide o to, aký si človek a v druhom rade, čo dokážeš. Tieto dve veci spolu úzko súvisia a ovplyvňujú sa. No stále tvrdím, že pokiaľ máš „kvalitný” charakter, tak je len otázkou času, kedy nadobudneš zručnosti, ktoré potrebuješ k práci. To ale neznamená, že by si nemal vedieť nič, práve naopak.

Ťažko definovať, čo je kvalitný charakter. Podľa mňa však existuje istý súhrn vlastností, ktoré by nemali chýbať:

disciplinovanosť: Čiže plň to, čo si sľúbil, nielen voči okoliu, ale hlavne voči sebe. Keď dokážeš zmeniť svoje zlé návyky a máš silnú vôľu v tom pokračovať ďalej, čiže si konzistentný, tak to je ono.

– čestnosť: To, čo si myslíš, treba hovoriť do očí, aj keď vieš, že druhej strane sa to nebude páčiť. Pokojne aj na pohovore.

motivácia: Buď vnútorne motivovaný tak, aby si sa posúval bez toho, že ťa musí niekto stále chváliť alebo na teba tlačiť. Spôsoby, ako sa rozvíjať, musíš hľadať sám.

odvaha: Nebáť sa tvrdo makať a trochu sa zapotiť. Zabojuj a ukáž viac, ako len to, čo sa od teba očakáva.

Áno, viem. Sú to klišé a ideály, ale ja sa vždy v ľuďoch snažím nájsť aspoň jednu z týchto vlastností, aj keď to nemusí nič zaručovať. Teraz ale prejdem rovno ku konkrétnym chybám, lebo už zachádzam do filozofie.

Neklamať, neklamať, neklamať

Skôr či neskôr odhalím ja alebo niekto iný, že klameš. Mám rád svoju firmu a neznášam, keď jej niekto škodí, lebo tým pádom ničí niečo, čo roky budujem spolu so všetkými šikovnými ľuďmi, ktorí firmu tvoria. Veľmi rád sa podelím o informáciu o tvojich klamstvách aj s kolegami z iných firiem a pozitívnu referenciu odo mňa už nikdy nedostaneš. Slovensko je malá krajina, a preto stále hovorím, že málokto si môže dovoliť takto hazardovať.

Priznať nedostatok je viac, ako tvrdiť opak.

Veľa ľudí nevie zhodnotiť svoje schopnosti. Máme super programátorov a grafikov, ale ani tí najlepší o sebe netvrdia, že sú experti, a že všetko vedia. Ak to tvrdíš, tak to podlož niečím hmatateľným, lebo hneď, ako vidím tvrdenia, hľadám aj dôkazy a keď nenájdem, tak mám pochybnosti.

 

Neposielaj mi len CV

Ale aspoň nejaké portfólio. Grafici a programátori to majú pomerne ľahké, môžu svoje práce ukázať online. Ale netreba obmedzovať fantáziu. Aj právnik môže ukázať, akú prácu vie robiť, a to tak, že ukáže svoje najlepšie zmluvy, alebo stručne opíše problematiku, ktorú vyriešil. Keď ale portfólio nemáš, je načase urobiť si ho, alebo sa aspoň nejako odlíšiť. Urob pre niekoho niečo zadarmo a posnaž sa, aby to bolo kvalitné. Keď nechceš investovať do svojej budúcnosti, tak prečo by som ti mal veriť, že budeš chcieť investovať energiu do firmy, ktorá nie je tvoja, aj keď v budúcnosti by mohla byť?

Zmena práce ti nezmení život

Keď sa mi na pozíciu programátora hlásia robotníci, vojaci, sbs-kári, úradníci alebo kuchári, je to pre mňa zúfalý výkrik do tmy (jedine, že by prekvapili). Práca ti môže zmeniť život, ale ak nezmeníš myslenie, bude to krátkodobá záležitosť. Nikto ti nepomôže k lepšej budúcnosti tak, ako ty sám. Tak začni najprv od seba. Zmeň sa, nauč sa niečo. Internet má dnes každý a tam nájdeš všetky informácie, ktoré potrebuješ.

Titul je fajn, ale čo prax?

Vysoká škola môže byť pre niekoho štandardom istej kvality, ale aj na tej najlepšej škole sa nájdu veľmi neschopní ľudia. Pokiaľ tie znalosti, ktoré ti tam ponúkajú, nevyužiješ a nerozvinieš sám vlastnou drinou, môžeš mať pred menom a za menom aj 5 titulov, ale bude ti to nanič. Samozrejme, vždy budú firmy, ktoré si na tom budú zakladať. No spoliehať sa na to je príliš veľké riziko, lebo doba sa mení rýchlo.

Špecializuj sa

Nepíš, že vieš všetko (aj keby to bola pravda), ale zameraj sa na to, v čom si najlepší. Je mi jasné, že vypísať milión schopností znie lákavo, ale tak to nefunguje. Viem, koľko úsilia treba na to, aby som sa naučil dobre jednu oblasť, a nie to ešte 10. Takže buď mi tým hovoríš, že nevieš nič poriadne, alebo že vieš zo všetkého iba niečo.

Poskytni relevantné info

Nepíš hlúposti mimo tému, nemám na to čas. A ani ma nezaujíma, že si robil čašníka alebo v McDonalde, pokiaľ si nebol úspešným šéfom prevádzky. Keď sa hlásiš na pozíciu grafika, fakt ma nezaujíma, kde si brigádoval ako roznášač novín.

Keď fotka, tak poriadna

Už som dostal toľko vtipných fotiek, že sa vo firme vždy tešíme, čo ešte príde. Dobrá fotka je super, lebo ukazuje, že si reprezentatívny. Je to také ľudské, keď o človeku čítam a viem si ho zároveň aj predstaviť. Na druhej strane, ak je fotka zlá, tak si poviem, že si si nedal námahu a „bachol” si tam, čo ti prišlo pod ruku.

Neurážaj sa ako decko

Keď ťa neprijmeme, nevadí, svet sa predsa nezrúti. Ak si trpezlivý a vieš na sebe makať, tak ti nič nebráni napísať mi o pol roka alebo o rok, nech ťa vyskúšame ešte raz. Pár ľudí nám dalo negatívne hodnotenia na facebooku alebo na profesii. No keď som im napísal a chcel som vedieť prečo, tak neodpovedali, alebo v lepšom prípade stiahli zlé hodnotenie. Naozaj sa snažíme, aby sa každý cítil príjemne, keď je u nás. A ak ho nezoberieme, tak poviem aj prečo, aby mal feedback. Ale keď sa naštveš ako malé decko, druhú šancu nemusíš dostať.

Áno, pripraviť toto všetko samozrejme vyžaduje veľa práce a nemusí ti to zaručiť úspech, lebo život nie je proste fér. Ale na druhej strane, aj my investujeme do procesu výberu zamestnancov, takže aj ty by si mal investovať do seba. Napríklad už len pripraviť kvalitný inzerát nám trvá tak 10h čistej práce. Koľko času investuješ ty do prípravy svojej osobnej prezentácie?

P.S. ešte zopár tipov na záver
– nedávaj do portfólka príliš veľa prác, ideálne z každého druhu 2-3, ktoré sú najlepšie
– pri referenciách uveď roky, nech vidíme progres
– neposielaj portfólko ako nejaký odkaz v motivačnom liste (ten si niekedy ani nepozriem)
– neposielaj vo formátoch, ktoré nie sú bežne dostupné

 

 

Zdroj: wezeo.com/sk/blog

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá