Ako to vyzerá vo vnútri Apple laboratória?

  • Doteraz sa žiaden novinár ani fotograf na toto miesto, kde sa zárodky kreatívnych konceptov menia v multimiliardový biznis, ešte nedostal. Nedávno však Apple urobil výnimku a my tu máme jej výsledky. Ako sa testujú prototypy a doplnky príslušenstva svetoznámej spoločnosti? Prezradíme, sú v tom aj roboti a ľudia polepení senzormi...
image_1445979739.jpeg
  • Doteraz sa žiaden novinár ani fotograf na toto miesto, kde sa zárodky kreatívnych konceptov menia v multimiliardový biznis, ešte nedostal. Nedávno však Apple urobil výnimku a my tu máme jej výsledky. Ako sa testujú prototypy a doplnky príslušenstva svetoznámej spoločnosti? Prezradíme, sú v tom aj roboti a ľudia polepení senzormi...

 

V labákoch majú napríklad takzvané subjekty – čiže normálnych ľudí, ktorí zariadenia testujú. Využívajú vraj širokú škálu takýchto subjektov, aby ich testy boli objektívne. A čo v nich vlastne testujú? Napríklad ako rýchlo sa im pri používaní elektroniky unavia svaly, ich pamäť (aj subjektov, aj svalov), akustiku, presnosť – a to sme sa ešte ani nedostali k takej klávesnici, ktorá si vyžaduje celú radu ďalších kritérií. Nuž, subjekt pre Apple je nový dream job. 

 

 

 

Dlane a ruky ti v takomto prípade oblebia elektronickými senzormi, ktoré moniturujú tvoje pohyby a svaly. Zavážia úplné maličkosti, no pri najnovšom modeli klávesnice vraj subjekty našli jej centrum veľmi rýchlo – a rovnako rýchlo si naň aj navykli. Aj poloha dlaní, rozmiestnenie prstov a uhol držania rúk veľa ovyplyvní, napríklad rýchlosť písania, únavu svalov, či pohodlie, ktoré pri tom všetkom subjekt zažíva. A to musí byť prirodzene čo najlepšie.

 

 

 

V iných miestnostiach sa to len tak hemží elektronikou, akú si (asi) ešte nikdy nevidel. Robotické zariadenia, ktoré si Apple väčšinou prispôsobí podľa vlastnej potreby, kmitajú, klikajú, ťukajú, hýbu myšami. Všetko preto, aby otestovali ich výdrž a reakcie, pretože tie musia samozrejme byť vycibrené do dokonalosti. Na to, aby mohli vlastné zariadenia týmto spôsobom testovať, si Apple tieto testovacie zariadenia musí sám vytvoriť.

 

Napríklad každú klávesnicu oskúšajú v kritériu vyváženosti a správnej reaktívnosti na piatich rôznych bodoch – na každej zo štyroch hrán a v strede. Okrem toho musia aj čosi vydržať, takže ich podrobia až piatim miliónov ťuknutí, aby si boli istí. A pretože niekedy sa veci skrývajú v skutočných detailoch, pravidelne vytvárajú zväčšené prototypy, s ktorými sa v tomto smere dá lepšie pracovať. Ak je v poriadku, klávesnica pôjde do sveta. Čo sa týka myší a trackpadov, musia bezchybne fungovať na všetkých povrchoch – dreve, skle, kove, melamíne, dokonca aj na cemente. Aj to overujú robotické zariadenia. 

 

 

 

Bez 3D tlačiarne by to predsa nebolo ono, a preto nechýba ani v tomto labáku. Ako aj s testovacími zariadeniami, tlačiareň je skôr prostriedkom k prostriedku na testovanie – vytvára ideálne podmienky na kľúčové skúšky. Konkrétne tlačí konštrukcie, ktoré testované zariadenia držia v tom správnom uhle. Potom ide hneď všetko ľahšie. 

 

 

 

Možno si to ani neuvedomuješ, ale aj zvuky sú pri používaní dôležité. Tie upravujú vo zvukotesnej miestnosti, kde sa snažia identifikovať mikro-zdroj zvuku, ktorý prístroj vydáva. Ak sa im zvuk nepáči, čo sa stalo pri novej Magic Keyboard, produkt rozoberú a materiál vymenia tak, aby naše trieskanie do tlačidiel znelo čo najpríjemnejšie. Niekedy do práce dokonca zapriahnu ľudí s hudobným sluchom, ktorý určia, ktoré tóny sú mimo a ktoré znejú dobre. Nie všetko totiž zabezpečia prístroje a často treba dať na úsudok práve nás, bežných smrteľníkov, ktorí ích produkty koniec-koncov budeme aj používať. 

 

 

Takže nabudúce, keď budeš písať na Apple klávesnici, alebo ich myši, predstavuj si, ako pri stole vo vzduchotesnej miestnosti sedí skupina hudobne nadaných ľudí a napodobňuje zvuky a tóniny kliknutí myši. Ale nie, treba uznať, že čo sa týka technických inovácií a príjemného užívateľského zážitku, Apple rozhodne netrochárči. A ani ten proces vôbec nevyzerá zle.

 

Zdroj: Medium 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá