Ako vychádzať s ľuďmi, ktorých jednoducho nemáš rád?

Kristína Vavrová / 7. septembra 2017 / Lifehacking

zdroj: unsplash.com

Je veľmi vysoko pravdepodobné, že počas svojho života stretneš ľudí, ktorých nemáš rád. To však neznamená, že ti musia pokaziť deň a byť prekážkou ku šťastiu.

1.Akceptuj, že nikdy nebudeš vychádzať so všetkými

Je to úplne normálne, že stretneš osobu, s ktorou si nesadneš (a stavím sa, že už teraz vieš zopár takých ľudí vymenovať). Neznamená to však, že niekto z vás je zlý, niektorí sú napríklad dominantnejší než tí druhí, či majú iní spôsob vyjadrovania pocitov. Skús to proste akceptovať.

zdroj: pexels.com

2. Daj pozitívny nádych do všetkého, čo hovoríš

Čo ľudia chcú povedať a ako to pre teba vyznie niekedy bývajú dve veľmi rozdielne veci. A niektorí ťa možno naozaj chceli uraziť alebo vysmiať sa ti. To, že sa nahneváš ti však nepomôže. Pozitívnou reakciou aspoň vyvedieš týchto ľudí z konceptu.

zdroj: pexels.com

3. Stráž si svoje emócie

Iba ty máš pod kontrolou to, ako reaguješ, a ľudia ťa budú rozčuľovať do nepríčetna len, ak im to dovolíš. Ak niekto do teba rýpe, radšej ho ignoruj, usmej sa a choď preč. Snaž sa jednať so všetkými ľuďmi, ktorých stretneš, s rovnakým rešpektom. Aj keď s niekým nesúhlasíš, chovaj sa civilizovane a slušne.

zdroj: flickr.com

4. Neber to osobne a dopraj si priestor

Základom je nereagovať prehnane, lebo potom aj druhá strana spraví to isté a veci sa zbytočne vyostria. Snaž sa zamerať na fakty a problém, ignorovať absurdnú či iracionálnu reakciu druhej osoby. Ak potrebuješ priestor predýchať to, zober si ho. Ty si ten, kto rozhoduje, či sa s niekým rozprávaš alebo nie.

zdroj: pexels.com

5. Vyjadri svoje pocity s kľudom

Ak už niekoho musíš konfrontovať, nemusí to byť agresívne. Použi slová, ktoré nikoho neurazia a ideálne je, ak navrhneš riešenie a budeš špecifický. Vtedy je väčšia pravdepodobnosť, že druhá osoba to pochopí a možno ti vysvetlí svoj pohľad na vec.

zdroj: pexels.com

6. Vyberaj si, s kým budeš bojovať

Niekedy je oveľa jednoduchšie nechať to tak a nevynakladať na veci, ktoré za to nestoja, tvoj čas či pozornosť. Spýtaj sa sám seba, či sa naozaj chceš zaoberať tou osobou alebo svoju energiu radšej investuješ no niečoho iného. Ak však vieš, že veci by sa časom len zhoršili, je lepšie vyriešiť to čo najskôr.

zdroj: pexels.com

7. Nebuď defenzívny

Ak aj niekto rád vyzdvihuje tvoje vady, najhoršie čo môžeš spraviť, je byť defenzívny. Tým dáš osobe len viac moci. Radšej sa ho spýtaj, aký má problém bez toho, aby si ukázal akékoľvek emócie. To dotyčného taktiež vyvedie z miery, pretože očakáva, že budeš reagovať podráždene a začneš protiútok.

zdroj: pixabay.com

8. Nezabúdaj, že len ty máš kontrolu nad tvojim vlastným šťastím

Niekedy je ťažké odosobniť sa, ale nedovoľ nikomu ťa limitoval. Keď ťa rozčuľujú komentáre iných, zamysli sa prečo. Možno ťa niečo rozčuľuje v práci ale doteraz si to ignoroval a to, že do teba niekto rýpe je „poslednou kvapkou“. Radšej sa koncentruj na zlepšenie toho, čo vieš zlepšiť.

Taktiež sa prestaň porovnávať s inými a radšej si pripomeň, čo si vďaka svojim schopnostiam dosiahol (a možno zistíš, že ti tá druhá strana nesiaha ani po päty).

Zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)