Ako využiť koníčky v práci

  • Robíš popri štúdiu kopec voľnočasových aktivít a máš pochybnosti o tom, či ich využiješ v budúcej práci? Chceš sa o pár rokov ráno zobúdzať s energiou a radosťou do roboty? Si na správnej adrese. Prečítaj si, ako spojiť príjemné s užitočným a pretaviť svoje koníčky na prácu.
16217509194_3f0ec295a0_o
  • Robíš popri štúdiu kopec voľnočasových aktivít a máš pochybnosti o tom, či ich využiješ v budúcej práci? Chceš sa o pár rokov ráno zobúdzať s energiou a radosťou do roboty? Si na správnej adrese. Prečítaj si, ako spojiť príjemné s užitočným a pretaviť svoje koníčky na prácu.

Nie je to ťažké

Nie, nie je to len hlúpe klišé, práca skutočne môže byť tvojím koníčkom a skutočne môžeš robiť nie len pre peniaze, ale aj pre zábavu. Nie je to vôbec ťažké. Iba to tak často vyzerá, pretože odpovede na otázku ako na to mnohí hľadajú na nesprávnych miestach. Namiesto rôznych techník produktivity, stanovovania cieľov a stratégií je to totiž skôr o filozofii, prístupe k sebe samému a k tomu, čo robíš. Poďme sa teda pozrieť na to, kde začať. Bude to ešte na vysokej.

Books

foto: pixabay.com

Venuj sa koníčkom

Na výške som študoval jazyky a literatúru a všetci sa ma stále pýtali, či som nemal na nič lepšie a kde to asi tak chcem využiť. Samozrejme, aj sám som mal pochybnosti o tom, kde sa po škole uchytím len s jazykmi. Stále som totiž od ostatných počúval o stážach, praxiach a ďalších rozvojových aktivitách, ale tie ma nikdy nebavili. Bavili ma iné veci a preto som mal niekedy výčitky, že nerobím to, čo by som mal a čo sa odo mňa očakáva.

Bullshit. Skúsenosť ma naučila, že treba jednoducho robiť to, čo robiť chceš a čo ťa baví. Výsledky sa potom dostavia samé – k tomu sa dostanem o čosi neskôr. Medzitým je dôležitá ešte jedna vec:

 

Rob zadarmo, kým môžeš

Podstatné nie je to, čo robíš, ale to, aby si maximálne využil svoj čas a plnil si životopis vecami už popri škole. Má to v podstate jednoduchý účel: nabrať prax, ešte kým si to môžeš dovoliť robiť zadarmo. Keď budeš mať hypotéku and/or dieťa, už totiž nebudeš môcť pracovať pro bono. Na výške to ide, a tak to využi na maximum.

Reading

foto: picjumbo.com

Je jedno, čo to bude. Podstatné je chytať sa príležitostí. Pri každej jednej z nich sa sám seba spýtaj: budem mať dobrý pocit z toho, keď to jedného dňa bude v mojom CV-čku? Chcem to raz na pracovnom pohovore uvádzať ako skúsenosť? Času nie je veľa a preto si treba vždy vybrať len tie aktivity, pri ktorých si odpovieš jasným áno. A kde sú tieto príležitosti? Prezradím ti tajomstvo:

 

Najdôležitejšie sú tie najmenšie rozhodnutia

Mnohí môžu nesúhlasiť, no mňa život naučil toto: zdanlivo veľké, dôležité rozhodnutia sú v podstate nedôležité. Deň má 24 hodín a väčšinu z nich vyplnia malé tasky, drobné aktivity dávkované po hodinách, ak nie minútach. A práve preto je každá jedna z nich na prvý pohľad nedôležitá, no opak je pravdou.

foto: imore.com

 

Rozhodnutia o tom, čo budem robiť ďalšiu hodinu ti vyplnia takmer celý život. Preto práve ony sú tie najdôležitejšie. Ak sa napríklad snažíš robiť niečo raz do týždňa a vynecháš to, vyzerá to nevinne – veď je to len hodinka z týždňa. Je to však práve naopak: tá hodinka z týždňa znamená úplne najviac. Prečo? Pretože nie si v podstate ničím iným, ako produktom svojich rozhodnutí. Mysli na to, keď sa nabudúce budeš rozhodovať medzi tým, či si pôjdeš čítať, pozrieť film alebo plávať.

Decisions

foto: pixabay.com

Vykašli sa na ciele

Určite si už počul/a, že sa treba motivovať cieľmi. Nielen za seba a seba môžem povedať, že to je len barlička. Ak ti niečo hovorí meno Petr Ludwig, tak vieš, o čom budem hovoriť. Ak nie, prečítaj si jeho knihu a dozvieš sa viac.

V skratke je to asi takto: ak sa budeš motivovať odmenami a náhodou sa ti niečo nepodarí, budeš frustrovaný z toho, že si sa v podstate vytrestal, lebo si nedostal odmenu, ktorú si podvedome očakával. To sa volá vonkajšia motivácianefunguje práve preto, že veci robíš len pre odmenu.

Ak sa budeš motivovať cieľmi, je to o čosi lepšie, no tiež to nie je ideálna situácia. Prečo? Lebo stále je niečo, čo by si chcel mať a nemáš to. To vedie takisto k frustrácii. Ako teda na motiváciu? Čo by ťa malo hnať dopredu, ak nie ciele?

Map

foto: pixabay.com

Nič. Veci by si mal/a robiť preto, že ťa baví ich robiť. Bez ohľadu na cieľ. Jednoducho preto, že ti robia radosť a je ti jedno, kam povedú. Opäť zopakujem, že to nie je hlúposť, ale veľmi reálna vec. A vieš, kam povedú? To sú presne tie výsledky, o ktorých som hovoril vyššie a ktoré sa reálne dejú. Napríklad mne:

 

Ako to funguje v praxi

Vrátim sa k mojej story, ktorá ti poslúži ako pekný príklad. Na škole som veľa (naozaj veľa) čítal – tak dve knihy týždenne. Popri tom mi nezostávalo veľa času, no zároveň som mal prebytok myšlienok a tie som nalieval na papier. Písal som svoj blog s poviedkami, ktorý síce čítalo len zopár ľudí, no vďaka ktorému som na sebe mohol roky pracovať a zlepšovať sa v písaní, ktoré ma nakoniec z veľkej časti živí.

Neraz som si večer pri pohári vína s perom v ruke hovoril, že by som mal svoj čas využívať lepšie ako čmáraním vecí, ktoré nikto nečíta. Opak bol pravdou. Práve vďaka tomu, že ma to nesmierne bavilo, som sa v písaní stal naozaj dobrým bez stanovenia akéhokoľvek cieľa – jednoducho preto, že som to robiť chcel.

Writing

foto: pixabay.com

Medzi tými pár čitateľmi sa potom našli ľudia, ktorí chceli, aby som tento svoj skill využil a pomohol im, napríklad s prekladom a dramaturgiou divadelnej hry alebo s textami na svojom webe. Zadarmo, ako som písal vyššie, no práve toto sa stalo nedoceniteľnou praxou, ktorou sa dnes môžem oháňať na pohovoroch. A všetko len vďaka tomu, že som robil to, čo ma bavilo a nie to, čo som „mal robiť“.

Podobný prípad sa odohral aj so skillmi rozprávania na mikrofón a hrania sa so zvukom, ktoré som nadobudol v rádiu TLISkde by som to preboha použil v praxi, že? Napríklad hneď po nástupe do startupu INFINARIO, kde som hneď druhý týždeň nahrával anglické voice-ovre do tutorialových videí.

foto: pixabay.com

Zhrnutie

Mohol by som pokračovať, no myslím, že to najpodstatnejšie som už povedal. Ak sa ti to aj teraz nezdá byť reálne, svoje koníčky URČITE využiješ v praxi práve vtedy, keď to budeš najmenej čakať. Venuj sa im, pracuj na svojich skilloch a uvidíš, že sa nakoniec stanú tvojou prácou. Logika je tu jednoduchá: nepotrebuješ sa k nim tlačiť, robíš ich sám od seba a veľa, a práve preto sa v nich staneš vynikajúcim. A v čom si vynikajúci, to treba robiť profesionálne.

Nakoniec sa stane to, že budeš milovať to, čo robíš, lebo si vždy robil to, čo miluješ. A to je predsa ultimátnym cieľom všetkého, nie? :)

Máš podobnú skúsenosť? Alebo naopak iný pohľad na vec a vlastné tipy? Inšpiruj ostatných v komentároch!

 

Zdroj titulnej fotografie: flickr.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá