Ako zvládnuť nepríjemné otázky na pracovnom pohovore na jednotku?

  • Pracovný pohovor nie je vždy med lízať.
  • Personalisti sú všetkými masťami mazaní a sledujú každé zaváhanie
  • Ak sa však pred pohovorom poriadne pripravíš, máš obrovskú šancu prejsť im cez rozum.
  • Pri pohovore sa preto riaď nasledujúcimi radami
pohovor
flickr
  • Pracovný pohovor nie je vždy med lízať.
  • Personalisti sú všetkými masťami mazaní a sledujú každé zaváhanie
  • Ak sa však pred pohovorom poriadne pripravíš, máš obrovskú šancu prejsť im cez rozum.
  • Pri pohovore sa preto riaď nasledujúcimi radami

Nikdy nepodceňuj prípravu na pracovný pohovor, pretože personalisti cielene kladú záludné otázky. Kombinácia nepríjemných otázok a prítomnosti prísne vyzerajúceho šéfa ťa jednoducho dokáže vykoľajiť, hlavne ak si nepripravený. Preto sa pred každým pohovorom priprav podľa nasledujúcich rád.

Kto sú oni? Kto som ja?

Pozri si internetové stránky spoločnosti, reklamnú kampaň, jednoducho čokoľvek, čo ti niečo prezradí. Ľahko tak zistíš informácie, na čo sa spoločnosť sústredí a kto sú ich zákazníci. Nezabudni, že aj ty si pre personalistov značkou. Mal by si teda vedieť, čo dokážeš ponúknuť, čo je pre teba dôležité a dokonca by si mal dávať pozor na to, ako sa prezentuješ v online svete. Toto si personalisti určite vopred preklepnú. Po tom, čo tieto informácie získaš nastáva skutočná práca. Personalisti si totiž všímajú aj iné veci, na ktoré sa pozrieme teraz.

Tvoje správanie ukáže veľa

Ak vstúpiš do miestnosti plný informácií, ktoré sme spomenuli vyššie, stále nemáš vyhraté. Tieto informácie si totiž naštuduje takmer každý. Teraz bude rozhodovať aj to, ako celkovo pôsobíš. Ak si príliš sebavedomý, ba až arogantný, máš problém. Ak si príliš utiahnutý a hanblivý, máš taktiež problém. Zlatý stred je fajn. V prvom rade musí z teba vyžarovať, že sa cítiš naozaj fajn a príjemne. Ak sa cítia príjemne aj „skúšajúci“, máš bodík k dobru.

Daj pozor na svoj dych a reč

Ak dýchaš zrýchlene, prejaví sa to aj v tvojej reči. Je to jednoducho tak. Pozor tiež na prestávky v reči. Je lepšie ak použiješ prestávku než zvuk typu hmm alebo uhm. Sleduj tiež akým štýlom kladú otázky personalisti. Sú seriózni alebo veselí? Hovoria potichu alebo nahlas? Používajú dlhé vety? Podľa tohto môžeš prispôsobiť aj štýl odpovede.

Počas pohovoru sa vyhni nasledujúcemu

Veľmi obľúbená odpoveď na pohovoroch je NEVIEM. Túto odpoveď poznajú personalisti asi tak, ako svoju manželku alebo manžela. Nie je zlé hovoriť slovko neviem, ak naozaj nevieš. Ak ho však používaš príliš, tak to svedčí o tom, že niečo naozaj nevieš alebo máš pochybnosti a si nerozhodný.

Ďalším problémom je prílišné chválenie sa svojimi úspechmi. Ani v reálnom živote nemáme radi ľudí, ktorí sa stále chvália, akí sú dokonalí. Preto tieto odpovede vyváž, inak ti to môže uškodiť. Nerozprávaj tiež zbytočne veľa. Nie každý potrebuje počúvať 5 minútovú odpoveď na tvoju otázku.

Ako odpovedať na zákernú otázku?

Co je tvoja najslabšia stránka? Túto otázku dostane takmer každý, ale poradiť si s ňou nie je ľahké. Pri hľadaní odpovede môžeš zablúdiť do minulosti a spomenúť si na nejakú vec, ktorú si urobil po svojom, ale dnes by si ju urobil inak.  Následne sa zamysli nad tým, čo si sa z tejto situácie naučil. Ak sa chceš otázke vyhnúť, sleduj ako fungujú známi rečníci, keď dostanú nepríjemnú otázku. Väčšinou od nej nenápadne a nenásilne oddialia pozornosť a chopia sa inej témy.

zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech