Londýn varuje: Ruskí hackeri chystajú masívny útok na Veľkú Britániu

  • V 21. storočí sa nebojuje len ostrými na bojiskách, vojna je už prežitok a drahý špás
  • Omnoho väčšie nebezpečenstvo predstavuje internet, ktorý prepája celý svet
  • Riziko si uvedomuje aj Británia, ktorá tvrdí, že Rusko plánuje obrovský kybernetický útok
londyn-rusko
flickr/pixabay
  • V 21. storočí sa nebojuje len ostrými na bojiskách, vojna je už prežitok a drahý špás
  • Omnoho väčšie nebezpečenstvo predstavuje internet, ktorý prepája celý svet
  • Riziko si uvedomuje aj Británia, ktorá tvrdí, že Rusko plánuje obrovský kybernetický útok

Vojna medzi konkurenčnými krajinami už neprebieha len na bojiskách. Omnoho jednoduchšie a bezpečnejšie sú kybernetické útoky. Najsilnejšie krajiny sa totiž zvyknú púšťať do vojenských konfliktov so slabšími súpermi, avšak vzájomnej konfrontácii sa vyhýbajú. Maximálne si vymenia zopár teplých slov prostredníctvom médií. Útok vo virtuálnom svete je však o inom. Je jednoduchý a  pomerne účinný. Na internet sú pripojené miliardy mobilných telefónov a počítačov. Ľahký to cieľ hackerov.

Ruskí hackeri sú podľa Veľkej Británie a Ameriky v poslednom čase veľmi aktívni a infiltrovali sa do sieťovej infraštruktúry internetu. Obe krajiny podozrievajú, že za týmito útokmi stojí samotný Kremeľ, ktorý využíva armádu ruských hackerov na nekalé aktivity. Hackeri sa podľa všetkého nabúrali do množstva routerov a firewallov. Ako je to možné je záhadou, ale zlaté hackerské ručičky si poradia s každou výzvou.

O tom, že situácia je naozaj vážna svedčí aj spoločné vyjadrenie americkej FBI a Britskej národnej centrály pre kybernetickú bezpečnosť. Podľa zistení tajných služieb ruskí hackeri inflitrovali sieťovú infraštruktúru za použitia rôznych metód. Na základe použitých metód obe krajiny usudzujú, že Rusko sa chystá na masívny kybernetický útok. Tieto obvinenia sú pomerne tvrdé, keďže podľa nich má vo všetkom prsty samotná vláda Ruska.

Obvinenia padajú, Rusko zatiaľ mlčí

Podľa zistených informácií je cieľom útokov sťaženie práce vlád iných krajín a destabilizácia obchodných aktivít. Toto potvrdil aj hovorca britskej vlády, podľa ktorého Rusko jednoducho ignoruje všetky medzinárodné dohody. Podľa tajných služieb kybernetické útoky ruských hackerov trvajú už viac ako rok. USA a Británia varujú hlavne poskytovateľov internetových služieb a firmy.

Americká vláda o týchto aktivitách vedela už v predstihu, avšak oznámila to až teraz. Američania by pravdepodobne ešte určitú dobu mlčali, pretože zatiaľ nemajú k dispozícii všetky potrebné informácie. Po kritike zo strany bezpečnostných expertov sa však rozhodli prehovoriť. Predstavitelia Ruska sa zatiaľ ešte nevyjadrili. Svoj pohľad na vec však prinieslo ruské veľvyslanectvo v Londýne.

Podľa vyjadrenia veľvyslanectva sú tieto obvinenia nepodložené a poukazujú na agresívnu politiku namierenú proti Rusku. Británia okrem iného pohrozila veľkým odvetným kybernetickým útokom v prípade, že by Rusko napadlo britskú štátnu infraštruktúru. Vzťahy medzi Britániou a Ruskom sú napäté na prasknutie odvtedy, čo Británia obvinila Rusko z útoku nervovo-paralytickou látkou Novičok na bývalého špióna Sergeja Skripaľa. Rusko to samozrejme odmietlo.

zdroj: dailymail.co.uk , casopisargument.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK