Za používanie plastových fliaš môžeš v indickom meste skončiť vo väzení a s vysokou pokutou

  • Bombaj ide svetu príkladom
  • Toto najväčšie mesto v Indii vyhlásilo boj s plastovým odpadom a podstúpilo radikálny krok, nakoľko celkom zakázalo používanie jednorazových plastových výrobkov
BeFunky-collage (15)
Pixabay
  • Bombaj ide svetu príkladom
  • Toto najväčšie mesto v Indii vyhlásilo boj s plastovým odpadom a podstúpilo radikálny krok, nakoľko celkom zakázalo používanie jednorazových plastových výrobkov

Za nedodržiavanie tohto nariadenia obyvateľom hrozia v skutku vysoké pokuty. Ak úrady človeka prichytia pri používaní plastových fliaš, vreciek či pohárov, od tohto týždňa mu hrozí pokuta do výšky 314 eur, ale aj trojmesačné väzenie. Pre osoby, ktoré sa previnia prvýkrát, je určená pokuta 5000 rupií (63 eur).

Plasty a Európa

Každý občan EÚ použije za rok priemerne 198 jednorazových plastových tašiek, čo predstavuje dennú spotrebu 1 tašky na domácnosť. Údaje o spotrebe sa medzi členskými štátmi výrazne líšia, pričom ročná spotreba ľahkých plastových tašiek na obyvateľa sa pohybuje v rozpätí od 4 tašiek v Dánsku a vo Fínsku až po 466 tašiek v Poľsku, Portugalsku a na Slovensku.

Mnohé krajiny EÚ, ktoré zaviedli povinné odvody za používanie plastových tašiek, zaznamenali veľký pokles ich spotreby v dôsledku povinnosti spotrebiteľov platiť za každú použitú tašku.

Aj keď väčšina zo 100 miliárd tašiek, ktoré ročne dajú do obehu supermarkety a ďalšie obchody, sa použije iba raz na približne 20 minút, trvá stovky rokov, kým sa v prírode rozložia. Každý rok viac ako 8 miliárd z nich skončí v riekach a jazerách alebo ako odpad pohodený na uliciach alebo v prírode.

Tašky, ktoré sa dostanú do mora, často skončia v útrobách morských zvierat a vtákov. Následky sú často fatálne pre veľryby, tulene, čajky a mnoho druhov ohrozených korytnačiek. V Severnom mori sa v žalúdkoch 94 % vtákov nachádza plast. Na opačnom konci Európy pri pobreží Toskánska plastové tašky predstavujú 73 % odpadov z plastu, ktorý vyzbierajú rybárske lode.

Čaká nás zmena?

Podľa navrhovanej legislatívy budú členské štáty EÚ do roku 2025 povinné zabezpečiť zber 90 % jednorazových plastových fliaš z nápojov. Zakázaný by mal byť predaj plastových vatových tyčiniek, príborov, tanierov, slamiek, miešadiel a paličiek na balóny. Tento tovar bude musieť byť vyrábaný výlučne z materiálov šetrnejších k životnému prostrediu. Jednorazové nádoby na nápoje z plastov budú na trhu povolené v prípadoch, ak ich viečka a uzávery zostanú pripevnené k nádobe.

Ministerstvo v tejto súvislosti pripomína, že znižovanie množstva odpadu je jeho prioritou. „Envirorezort nastavuje komplexnú odpadovú politiku. Len pre ilustráciu na Slovensku bolo za rok 2016 (kedy už platila nová odpadová politika) uvedených na trh okolo 120 tisíc ton plastových obalov, pričom vytriediť a zhodnotiť sa podarilo 69 tisíc ton,“ približuje Michal Lukáč z MŽP SR pre Euractiv.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá