Aký je rozdiel medzi zatmením Mesiaca a zatmením Slnka?

  • Včera sa na jasnej oblohe odohralo vesmírne divadlo, aké uvidíš iba raz za celý život
  • Ďalšie zatmenie Mesiaca o podobnej dĺžke sa totiž v tomto storočí už neobjaví
  • Určite však uvidíš mnohé kratšie zatmenia Mesiaca, ale aj Slnka.
  • Aký je medzi nimi rozdiel?
zatmenie
Startitup
  • Včera sa na jasnej oblohe odohralo vesmírne divadlo, aké uvidíš iba raz za celý život
  • Ďalšie zatmenie Mesiaca o podobnej dĺžke sa totiž v tomto storočí už neobjaví
  • Určite však uvidíš mnohé kratšie zatmenia Mesiaca, ale aj Slnka.
  • Aký je medzi nimi rozdiel?

Kto nepozná vesmírne úkazy a náhodne sa pozrel včera na oblohu, zistil, že niečo nie je v poriadku. Naša obežnica sa totiž ukrývala do tieňa a nakoniec takmer úplne zmizla. Nejednalo sa však o koniec sveta, ako by si mohol niekto myslieť, ale o obyčajné zatmenie, ktorých sme už zažili pomerne dosť. Toto posledné však bolo predsa len niečím výnimočné. Bolo to najdlhšie trvajúce zatmenie Mesiaca v tomto storočí.

Ďalšie o podobnej dĺžke tak s veľkou istotou neuvidíš. Pozrime sa však na samotné zatmenie. To trvalo celkovo takmer 4 hodiny. Z tohto času si ukrojilo úplné zatmenie rekordných 104 minút. Hvezdárne po celom Slovensku boli v pohotovosti a sledovali tento zaujímavý úkaz rovnako ako množstvo amatérskych astronómov.

Mars sa ukázal v celej kráse

Okrem slovenských pozorovateľov si mohli nebeské divadlo vychutnať aj obyvatelia Austrálie, Afriky alebo Ázie. Ďalšie zatmenie podobnej dĺžky sa odohrá až v roku 2123. Tmavý Mesiac mal ešte jednu výhodu. Neožaroval planétu Mars a tú bolo možné vidieť jasnejšie ako kedykoľvek predtým.

Ak si včerajšie divadlo premeškal, nemusíš zúfať. Podobné úkazy si budeš môcť vychutnať ešte mnohokrát, samozrejme, v kratších verziách. Netreba zabúdať ani na zatmenie Slnka, ktoré taktiež prináša pekné divadlo. Zamýšľal si sa však niekedy nad tým, aký je rozdiel medzi zatmením Mesiaca a Slnka?

Pri úplnom zatmení Slnka prechádza Mesiac medzi Zemou a Slnkom. Mesiac tak vrhá na našu planétu svoj tieň a zároveň postupne zakrýva slnečný disk. Na rozdiel od zatmenia Mesiaca by sme si mali v tomto prípade chrániť naše oči špeciálnymi okuliarmi alebo filtrami na ďalekohľadoch. Slnko totiž nie je moc dobrý kamarát so svetlocitlivými bunkami v našom oku.

Pri úplnom zatmení Mesiaca prechádza Zem medzi Slnkom a Mesiacom. Jej tieň sa tak premieta na povrch Mesiaca. Toto zatmenie je bezpečné a nie sú potrebné ochranné pomôcky na oči.

Pri kompletnom zakrytí Mesiaca tieňom Zeme vzniká tzv. krvavý mesiac, ktorý má oranžový nádych. Dôvodom vzniku tohto javu je atmosféra Zeme, ktorá sa ťahá do obrovskej výšky nad povrch. Slnečné lúče sa tu rôzne lámu a preto Mesiac získa oranžový odtieň.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech