Pepsi, Google, Adidas: Značky, ktoré v svojich názvoch skrývajú tajomstvá

  • Napadlo ti niekedy, čo znamenajú skratky najznámejších značiek sveta?
  • Niektoré sú naozaj jednoduché na uhádnutie, no nájdu sa aj také, s ktorými si potrápi rozum nejeden človek
Unsplash, Unsplash
  • Napadlo ti niekedy, čo znamenajú skratky najznámejších značiek sveta?
  • Niektoré sú naozaj jednoduché na uhádnutie, no nájdu sa aj také, s ktorými si potrápi rozum nejeden človek

Pepsi

Ak si nevieš svoj život predstaviť bez sladených nápojov, tak ti značku Pepsi predstavovať nemusíme. Spoločnosť Pepsi Cola, ktorá ju vyrába už od roku 1898, nazvala svoj svetovo známy drink pôvodne ako „Brad´s Drink“, čo v preklade znamená „Bradov Nápoj“.

Pôvodný nápoj sa skladal z cukru, vody, karamelu, citrónového oleja a muškátového oriešku. Avšak už o tri roky neskôr sa jeho vynálezca David Bradham rozhodol zmeniť názov na Pepsi-Cola, ktorý pochádza zo slova dyspepsia, iné pomenovanie pre zažívacie ťažkosti. Bradham totižto veril, že práve jeho nápoj pomáha pri tráviacich problémoch.

Google

Slovo Google by sa dalo použiť ako synomum slova internet. Najznámejší a najpoužívanejší internetový vyhľadávač však za svoj názov môže ďakovať náhode. Zakladateľ Google, Larry Page, hľadal vhodný názov pre svoju webstránku medzi študentami Standfordskej univerzity. Jeden zo študentov prišiel z návrhom, že stránka by sa mala volať googolplex. Googolplex predstavuje jedno z najväčších čísel. Avšak študent sa pri písaní slova pomýlil a vzniklo slovo Google.

zdroj: archív STARTITUP

McDonald’s

Najznámejšia sieť fastfoodov na svete je bezpochyby McDonald´s. Za zrodom tejto značky stojí Raymond Kroc. Kroc pracoval ako predajca strojov na výrobu mliečnych nápojov. Jedného dňa sa stretol so svojimi zákazníkmi, ktorí jeho budúcnosť kompletne zmenili.

Dvaja bratia, Dick a Mac McDonald, si dohodli stretnutie s Raymondom v ich vlastnej kalifornskej reštaurácii, v meste San Bernardino. Raymond Kroc bol tak neskutočne unesený z reštaurácie, ktorú vlastnili títo bratia, že sa krátko potom stal ich agentom a pomohol vytvoriť franchise značky po celých štátoch. O pár rokov neskôr získal práva na značku „McDonald´s“.

Häagen-Dazs

Samotný názov populárnej značky zmrzlín môže ľudom evokovať severské krajiny. Avšak slovo Häagen-Dazs, ktorým sú tieto zmrzliny pomenované neznamená v skutočnosti vôbec nič. Jej zakladateľ Reuben Mattus, pôvodom židovský imigrant, ktorý utiekol do USA, si založil obchod so zmrzlinou, spolu so svojou sestrou Rose.

Dánsko bolo počas druhej sv. vojny krajinou, ktorá zachraňovala židov pred istou smrťou. Mattus sa preto rozhodol pre názov, ktorý bude pripomínať dánske mená a vzdal tak hold Dánsku za pomoc židom.

zdroj: unsplash/wikimedia

Adidas

Značka Adidas je známa každému športovému nadšencovi, hlavne tomu futbalovému. Niektorí si môžu myslieť že Adidas je skratkou pre All Day I Dream About Soccer“ čo v doslovnom preklade znamená „Celý Deň Snívam O Futbale“, avšak sú na omyle. Názov značky súvisí s jej zakladateľom Adolfom Dasslerom. Ten začal po skončení prvej svetovej vojny s výrobou športovej obuvy. Dasslera prezývali ľudia aj „Adi“, čo sa rozhodol spojiť so začiatkom svojho priezviska a tak vznikol názov Adi+Das = Adidas.

Zara

Pôvod odevnej značky Zara má súvis s americkým filmom „Grék Zorba“ z roku 1964. Tento film sa tak zapáčil zakladateľovi značky, Amanciovi Ortegovi, že svoje obchody pomenoval práve po tomto filme. Slávnostne otvorenie prvej predajne prebehlo v roku 1975 v New Yorku.

Paradoxom je, že len dva bloky od predajne existoval bar nazvaný dosť podobne, konkrétne „Zorba“. Podobné názvy mohli predstavovať v budúcnosti problém, preto sa Ortega rozhodol obmeniť písmena v názve, tak dostal zo slova Zorba súčasný názov značky, Zara.

Ikea

Asi najznámejšia švédska firma, ktorá okrem predaja mäsových guliek ponúka aj rôznorodý nábytok, dostala svoj názov podľa svojho zakladateľa Ingvara Kamprada. Ten skombinoval iniciály svojho mena, začiatočné písmená farmy Elmtaryd, kde v mladosti vyrastal a rodného mesta Agunnaryd. Tak v roku 1943 vznikla kombinácia písmen IK+E+A a prvá predajňa pod názvom IKEA bola na svete.

Starbucks

Známa sieť kaviarní Starbucks má niekoľko pobočiek už aj na Slovensku. Spoluzakladateľ spoločnosti, Gordon Bowker, v jednom rozhovore prezradil, že názov vznikol kombináciou názvu starého baníckeho mesta Starbo a postavy Starbuck z románu Biela Veľryba od Hermana Melvilla.

Nike

Nike je jedna z najznámejších svetových značiek v oblasti oblečenia a obuvi a športového vybavenia. Zo začiatku sa volala ako „Blue Ribbon Sports“, ale od roku 1971 dostala pomenovanie Nike. Za zrodom názvu tejto značky stojí história. Niké bola grécka bohyňa víťazstva a jej meno v doslovnom preklade znamená víťazstvo.

Gatorade

Za zrodom populárneho športového nápoja Gatorade stoja veda a šport. V roku 1965 sa podarilo tímu vedcov z Floridskej univerzity vytvoriť nápoj, ktorý by dokázal plnohodnotne a rýchle doplniť tekutiny, výživné látky a dokázal by zabrániť dehydratácii a problémom z prehriatia organizmu, ako sú kŕče svalstva a vyčerpanie kvôli úpalu.

Vyvinutý nápoj bol testovaný na hráčoch profesionálneho tímu amerického futbalu Florida Gators, a tak dostal meno “Gatorade.”

zdroj: unsplash

Amazon

Jeden z najstarších a najväčších internetových obchodov je určite americký Amazon. Ten vznikol už v roku 1994 kedy bol internet len v začiatkoch. Pôvodne sa však Amazon mal volať „Cadabra“. Avšak jeden z právnikov prehovoril zakladateľa, Jeffa Bezosa, aby si to rozmyslel.

Bezos sa nakoniec rozhodol pre meno Amazon, pomenovaním podľa najdlhšej rieky sveta. Žltá šípka v logu Amazonu má symbolizovať tečúcu rieku.

zdroj: wikipedia, businessinsider, cnbc.com

Najnovšie video