Americká spoločnosť predstavila robota, ktorý ovláda parkour lepšie ako profík

  • Spoločnosť Boston Dynamics neustále vylepšuje svoje pokročilé roboty. Najďalej sa dostali s humanoidným robotom Atlasom
  • Ten dnes dokáže prekonávať prekážky sveta s neuveriteľnou ľahkosťou a spoločnosť si to nenechala len pre seba
robot
youtube
  • Spoločnosť Boston Dynamics neustále vylepšuje svoje pokročilé roboty. Najďalej sa dostali s humanoidným robotom Atlasom
  • Ten dnes dokáže prekonávať prekážky sveta s neuveriteľnou ľahkosťou a spoločnosť si to nenechala len pre seba

Spoločnosť Boston Dynamics, ktorá bola založená v roku 1991 je jedným z najväčších priekopníkov na poli robotiky. Je to aj tým, že tu pracujú fanatici do tejto zaujímavej oblasti. Možno práve preto úzko spolupracuje s americkou armádou na vývoji robotov, ktorí jej vojakom uľahčia pohyb v náročnom terénne. V budúcnosti však môžu roboty slúžiť aj na bojové účely.

Spoločnosť na seba upozornila verejnosť v roku 2005, keď predstavila robota s názvom Big Dog. Tento robot mal slúžiť vojakom ako nosič výstroje. Zaujímavosťou bolo to, že robot fungoval na spaľovací motor. Palivom bol teda benzín. Strašidelný stroj dokázal odniesť až 150 kg váhy. Projekt však bol pozastavený. Dôvodom bolo to, že robot bol príliš hlučný, a tým pádom by na seba upozornil nepriateľa. Postupom času ľudia z Boston Dynamics začali využívať vo svojich robotoch elektrické motory. Súčasné stroje tak fungujú výlučne na elektrinu. Dokážu tak omnoho viac ako predchádzajúce modely, ktoré fungovali na palivo.

Terminátor je za rohom

Jedným z najpokročilejších robotov, ktoré spoločnosť Boston Dynamics predstavila je určite Atlas. Prečo je tomu tak? Väčšina robotov, ktoré firma ukázala verejnosti sa totiž pohybovala po štyroch končatinách, podobne ako pes. Atlas však pripomína človeka. Prvý prototyp z roku 2013 musel byť upevnený na pomocných kábloch, ktoré ho jemne podporovali. Napájaný bol zo siete. V roku 2016 bola predstavená nová generácia.

Súčasný model sa tak dokáže hýbať úplne autonómne a nie je to žiadny leňochod. Jeho pohyby sú na nerozoznanie od tých ľudských. Ak si sa niekedy obával budúcnosti pri sledovaní filmu Terminátor, tak po zhliadnutí priloženého videa sa pravdepodobne tvoje obavy ešte viac prehĺbia. Pokrok je to totiž neskutočný. Je jasné, že v blízkej budúcnosti bude dokonalosť robotov narastať. Schopnosti robota sú sústavne vylepšované vďaka zdokonaľovaniu jeho umelej inteligencie. O tom, čo dokáže sa môžeš na vlastné oči presvedčiť vo videu s názvom Parkour.

Toto pol minútové video ťa presvedčí o tom, že výstražné vyjadrenia Elona Muska o tom, že umelá inteligencia môže v budúcnosti prevziať vládu nad svetom nemusia byť tak ďaleko od pravdy. Atlas novej generácie je 175 centimetrov vysoký humanoidný robot, ktorý váži 82 kilogramov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech