Americký obchod rázne prestal predávať zbrane po nedávnej katastrofe na Floride. Od ľudí prišla nečakaná odozva

  • Dick's Sporting Goods je obrovská sieť predajní športových potrieb vrátane strelných zbraní
  • Po útokoch na amerických školách sa firma rozhodla pre rázny krok – zastavenie predaja útočných pušiek
  • Aj napriek očakávanej kritike zo strany akcionárov verejnosť tento krok ocenila, a to je pre spoločnosť omnoho dôležitejšie
zbrane
facebook.com
  • Dick's Sporting Goods je obrovská sieť predajní športových potrieb vrátane strelných zbraní
  • Po útokoch na amerických školách sa firma rozhodla pre rázny krok – zastavenie predaja útočných pušiek
  • Aj napriek očakávanej kritike zo strany akcionárov verejnosť tento krok ocenila, a to je pre spoločnosť omnoho dôležitejšie

Tento odvážny krok jedného z najväčších predajcov športových potrieb v Amerike bol logickým vyústením situácie v krajine, ktorá začína pripomínať divoký západ. Streľba z minulého mesiaca, ktorá sa odohrala na strednej škole na Floride, šokovala celú krajinu. Študent Nikolas Cruz sa rozhodol pomstiť za vylúčenie zo školy po svojom. Za sebou zanechal hotovú spúšť a 17 obetí.

Najväčším prekvapením však bolo vlastníctvo poloautomatickej útočnej pušky, ktorú mu síce príbuzní nakázali zamknúť do skrine, ale kľúče od nej mu nechali. Okrem samotnej zbrane vlastnil aj veľkokapacitné zásobníky s nábojmi. Ako sa psychicky chorý mladík dostal k takejto útočnej zbrani, je záhadou. Študenti školy na Floride sa po útoku rozhodli apelovať na vládu, aby sprísnila kontrolu zbraní. Vláda sa však zatiaľ riešením tejto situácie nejako veľmi nezaoberala. Veď výroba zbraní je poriadny biznis, ktorý prináša do štátnej kasy peniaze.

Inšpiráciou boli odvážni študenti

V krajine okrem toho platí druhý dodatok ústavy, ktorý umožňuje vlastníctvo zbrane každému Američanovi. Takáto zbraň by však mala byť využitá iba na svoju obranu v prípade ohrozenia. Ako však ukazujú mnohé prípady, nie vždy tomu tak je. Situácia hlboko zasiahla výkonného riaditeľa obchodného reťazca Dick’s – Edwarda Stacka – ktorý si myslí, že aj napriek tomu, že ich firma tento dodatok podporuje, je potrebné toto pravidlo nejakým spôsobom upraviť a sprísniť.

Spoločnosť sa rozhodla na základe aktivít študentov školy pre razantný krok. Jeho cieľom je úplné pozastavenie predaja útočných pušiek a veľkokapacitných zásobníkov pre každého bez ohľadu na vek. Okrem toho spoločnosť nepredá žiadnu zbraň človeku, ktorý nedovŕšil 21 rokov, a to bez ohľadu na to, čo hovoria miestne zákony. O tom, že rozhodnutie bolo dobrým krokom, svedčí aj množstvo listov, správ a dokonca aj sladkostí a kvetov, ktoré ľudia do predajní nosia.

„Dospeli sme k záveru, že ak majú tieto deti odvahu organizovať a robiť to, čo robia, tak my by sme mali byť rovnako odvážni a stáť si za tým, čo sme urobili,“ povedal Edward na adresu študentov v rozhovore pre CNN. K tomuto rozhodnutiu prispela aj skutočnosť, že samotný útočník si zakúpil brokovnicu práve v predajniach Dick’s. Aj keď táto zbraň nebola použitá pri samotnom útoku, spôsobila nepríjemné pocity v žalúdku Edwarda a jeho kolegov. Po tomto oznámení zareagovali aj reťazce Fred Meyer a Walmart, ktoré taktiež nepredajú zbrane nikomu, kto ešte nedovŕšil 21 rokov.

zdroj: cnn.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech