Analytici predpovedajú príchod ďalšej finančnej krízy. Je bližšie než si myslíme

  • Súčasná situácia na finančných trhoch pripomína hotovú idylku
  • Ekonomika je naštartovaná, firmám sa darí a platy rastú. V roku 2020 by sa mal rast zastaviť
  • Podľa odborníkov si prejdeme ďalšou finančnou krízou, ktorá otrasie celým svetom
kríza
flickr
  • Súčasná situácia na finančných trhoch pripomína hotovú idylku
  • Ekonomika je naštartovaná, firmám sa darí a platy rastú. V roku 2020 by sa mal rast zastaviť
  • Podľa odborníkov si prejdeme ďalšou finančnou krízou, ktorá otrasie celým svetom

Pamätáš si ešte na rok 2008? Presne v tomto roku sa stalo niečo, čo zmenilo z finančnú situáciu na celom svete. V tomto roku totiž skrachovala banka Lehman Brothers. Táto finančná inštitúcia bola jednou z najväčších bánk v Amerike. Jej pád spôsobil paniku a spustil takzvaný domino efekt. Firmy a iné banky padali ako hrušky. Výsledkom bola jedna z najväčších hospodárskych kríz všetkých čias. O prácu prišli milióny ľudí. Mnoho z nich si z dôvodu bezvýchodiskovej situácie siahlo na život.

Dnes je situácia iná. Ľudia majú pocit, že im nič nehrozí a všetko je ideálne. Ekonomika rastie spolu s platmi. Čo sa však deje za oponou, kam široká verejnosť nevidí? Na otázku majú odpoveď finanční mágovia z banky JPMorgan Chase & Co. Tí dokonca vytvorili špeciálny model, na základe ktorého dokážu pomerne presne predpovedať príchod ďalšej finančnej krízy. Ich model vychádza z dlhodobého vývoja ekonomickej situácie, zadlženosti a napríklad hodnoty aktív.

Kríza by mala mať miernejší priebeh

Na základe týchto údajov banka predpovedala ďalšiu krízu na rok 2020. Podľa všetkého by však mal byť jej priebeh miernejší oproti tej z roku 2008. Problém však môže spôsobiť nižšia likvidita finančného trhu. Táto kríza by mala spôsobiť pokles amerických akcií o približne 20 % a pokles cien energií o približne 35 %.

Čo sa rozvojových krajín týka, tam by mala hodnota akcií poklesnúť až o 48 %. Podobný názor ako známa americká banka má aj partner hedžového fondu Infinity Capital Group Peter Bálint. Ten tvrdí, že krízu v roku 2020 spustia centrálne banky a rasty úrokov.

Americký FED zvýšil úrokové sadzby už po tretíkrát v tomto roku. Zvyšovať úroky sa chystá od budúceho roka aj Európska centrálna banka. Určitým zadosťučinením je to, že banky ako také nebudú priamo postihnuté, a takisto ani výkonnosť ekonomiky. Kríza by mala mať celkovo miernejší priebeh.

Podľa Bálinta by mohla hodnota akcií spadnúť o 30 až 50 %. Krízu najviac pocítia poisťovne či penzijné fondy. Tieto inštitúcie totiž investovali do dlhopisov nižšej kvality. Silné banky vďaka zvyšovaniu objemu peňazí tie najkvalitnejšie dlhopisy vykúpili.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech