Anglicko nepraje mladým. Bývanie vo vlastnom sa stáva zbožným prianím

  • Mladým obyvateľom Anglicka, ktorí by chceli bývať vo vlastnom nie je čo závidieť
  • Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa totiž vymkla spod kontroly a mladý človek na kúpu bývania jednoducho nezarobí
  • Množstvo mladých ľudí tak prežije svoj život v podnájme
bývanie
flickr
  • Mladým obyvateľom Anglicka, ktorí by chceli bývať vo vlastnom nie je čo závidieť
  • Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa totiž vymkla spod kontroly a mladý človek na kúpu bývania jednoducho nezarobí
  • Množstvo mladých ľudí tak prežije svoj život v podnájme

Mladí obyvatelia Anglicka to nemajú vôbec jednoduché. Cena bývania bola pre mladých vždy prekážkou, avšak v dnešnej dobe je vo veľkých anglických mestách takmer nemožné získať dostatok financií na vlastné bývanie. Dôvodom sú, samozrejme, rastúce ceny nehnuteľností.

Bývanie vo vlastnom tak často zostáva iba obyčajným snom. Nepotešujúce výsledky priniesla analytická spoločnosť Hometrack. Tá do svojho najnovšieho výskumu zahrnula 20 najväčších miest v Anglicku. Iba v troch mestách z tohto zoznamu sa od roku 2015 stalo bývanie prístupnejším. Najväčší negatívny vývoj postihol mesto Bristol a Manchester. Mladý človek tam bude musieť zarobiť až o 18 % viac než je priemerný ročný plat, aby si mohol dovoliť kúpu vlastného bývania.

Dnes teda musí priemerný mladý obyvateľ Bristolu zarobiť okolo 58 826 libier ročne, aby si mohol dovoliť kúpu priemerného bývania. Pred troma rokmi mu pritom stačilo ročne zarobiť iba 47 283 libier. Výskum spoločnosti Resolution Foundation odhalil, že pravdepodobne jeden z troch mileniálov nebude mať vlastný domov. Títo mladí ľudia tak budú musieť žiť spolu so svojimi rodinami celý život v podnájme.

Rast priemerného platu v Anglicku sa sa síce vyvíja pozitívne a prekonáva rast inflácie, avšak ceny nehnuteľností rástli omnoho vyšším tempom. Každoročne sa zvyšuje cena nehnuteľností v rámci celého Anglicka v priemere o 3 %. Situácia v jednotlivých regiónoch, samozrejme, kolíše. Na niektorých miestach krajiny však dochádza k nárastu o 5,6 % ročne.

Najvyššie ceny nehnuteľností sú, samozrejme, v Londýne. Mladý človek, ktorý chce žiť v hlavnom meste by potreboval zarábať v priemere 84 250 libier ročne, aby si mohol dovoliť kúpiť priemerný byt. Kúpnu silu mladých ľudí znižujú aj externé faktory. Napríklad obrovské úrokové sadzby Banky Anglicka. To však nie je vôbec všetko.

Množstvo bánk sa rozhodlo sprísniť pravidlá pri poskytovaní pôžičiek, čo okamžite odstrihne ľudí z nižšími príjmami.  Ak teda človek nezarába dostatočnú sumu, úver mu banka jednoducho nemusí poskytnúť a ani neposkytne. Chráni sa tak pred budúcimi problémami pri splácaní pôžičky.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech