Anglicku sa podarilo po prvýkrát v histórii fungovať desiatky hodín bez fosílnych palív

  • Anglicko sa činí. Cieľom krajiny je maximálne obmedzenie uhoľných elektrární
  • V tomto týždni krajina fungovala niekoľko dní na energii, ktorá bola vyrobená úplne ekologicky
energia
flickr
  • Anglicko sa činí. Cieľom krajiny je maximálne obmedzenie uhoľných elektrární
  • V tomto týždni krajina fungovala niekoľko dní na energii, ktorá bola vyrobená úplne ekologicky

Anglicko vyhlásilo vojnu uhoľným elektrárňam a rozhodlo sa ich raz a navždy zbaviť. V krajine začali okrem vodných elektrární vyrastať hlavne veterné farmy, ktoré ťažia z netypického anglického veterného počasia. Anglicko však plánuje využívať aj solárnu energiu, ktorá je ďalšou silou v boji proti fosílnym palivám. Vďaka týmto trom prírodným silám sa podarilo nemožné, krajina vydržala v tomto týždni fungovať rovných 55 hodín bez využitia čo i len jedného kúska uhlia v uhoľných elektrárňach.

Obnoviteľné zdroje energie sa začínajú využívať v celej EÚ

O dostatok „šťavy“ sa postarali obnoviteľné zdroje energie. Úspešný pokus začal v pondelok večer o 22:25 a skončil vo štvrtok o 5:10 ráno. Presné časové dáta zozbieral Bloomberg. Najviac elektrickej energie vyprodukovali práve veterné turbíny. Anglicko je totiž jediná krajina na svete, ktorá sa špecializuje na veterné turbíny nachádzajúce sa mimo pobrežia. Žiadna iná krajina jednoducho nemá takýto počet turbín postavených na vode.


Okrem veterných fariem však v krajine masívne vyrastajú solárne farmy. Anglicko si totiž dalo smelý cieľ, a to zbaviť sa všetkých uhoľných elektrární do roku 2025. V tom čase by mala väčšina elektriny prúdiť do siete práve z obnoviteľných zdrojov.

Využívanie obnoviteľných zdrojov energie narastá v rámci celej Európskej Únie. Od roku 2000 narástlo o rovných 12 %. Celkovo celá EÚ využíva až 30 % energie z obnoviteľných zdrojov. Ak by tento nárast pokračoval tak ako doteraz, tak by mohla EÚ do roku 2030 produkovať až 50 % zelenej energie. To je dobrý ukazovateľ. Výroba zelenej energie je však rozdelená medzi jednotlivé krajiny rôznorodo.

Ťahúňmi v rámci EÚ sú hlavne Británia a Nemecko. V týchto krajinách vzrástlo využívanie obnoviteľných zdrojov energie až o 56 %. Spotreba elektrickej energie sa už po tretí rok zvyšuje. EÚ by tak mala presadzovať nielen obnoviteľné zdroje energie, ale posnažiť sa spotrebu aspoň trošku znížiť.

zdroj: bloomberg.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK