Anglický záhradkár pestuje stromy, aby následne vyrobil prekrásny a poriadne drahý nábytok

  • Ak si myslíš, že záhradníctvo je jednoduchý koníček, môžeš sa veľmi mýliť
  • Nie každý záhradkár sa totiž rozhodne vypestovať si vlastný nábytok z malého semienka
  • Gavin Munro si však povedal - keď nábytok, tak jedine v bio kvalite
nevšedný záhradkár
facebook.com
  • Ak si myslíš, že záhradníctvo je jednoduchý koníček, môžeš sa veľmi mýliť
  • Nie každý záhradkár sa totiž rozhodne vypestovať si vlastný nábytok z malého semienka
  • Gavin Munro si však povedal - keď nábytok, tak jedine v bio kvalite

Záhradníctvo je veľmi pekný koníček. Hovorí sa, že človek pri práci v záhradke zabudne na všetky starosti bežného života. Je zázrak zasadiť malé semiačko a sledovať, ako sa z takmer ničoho začnú na povrch nesmelo predierať prvé lístky. A o dva-tri roky nám z tohto malého semiačka vyrastie stromček. Ak sa zadarí, tak bude dokonca bohatá úroda. Je však možné využiť rastúce stromy úplne inak?

návod na výrobuZobraziť celú galériu (4)
zdroj: facebook.com

Gavinovi Munrovi sa pred očami po dobu 25 rokov vynáral nádherný bonsaj, ktorý tvarom pripomínal stoličku. Keď bol totiž ešte malý chlapec a hral sa v záhradke, zbadal tam presne takýto výjav, ktorý ho ohromil. O tom, že je možné tvarovať takmer všetko, sa presvedčil aj sám na vlastnej koži. Kvôli krivej chrbtici sa musel podrobiť viacerým operáciám. Následne na sebe nosil konštrukciu, ktorá držala jeho chrbát v správnej polohe, aby sa operované časti pekne zrástli.

stôlZobraziť celú galériu (4)
zdroj: facebook.com

Nevšedné záhradnícke umenie

„Keď možno tvarovať ľudské telo, tak to musí fungovať aj so stromami,“ povedal si, keď sa rozhodol urobiť prvý pokus, ktorý, samozrejme, zlyhal. Zasadil štyri semienka v tesnej blízkosti vedľa seba. Z týchto mali vyrásť štyri nohy prvej bio stoličky. Ale nevyšlo to. Stromy totiž začali spolu súperiť a vytláčať sa navzájom. „Keď to nejde Takto, musí to ísť inak,“ zamyslel sa. A naozaj! Na druhý pokus využil iba jeden strom, ktorého konáre vytvarovali operadlo a následne plynulo pokračovali do štyroch nôh stoličky. Prvá vypestovaná stolička tak bola na svete.

Po stoličkách sa začal venovať aj „pestovaniu stolov“. Po tom, čo plnohodnotne pochopil, ako vypestovať stoly, stoličky a dokonca aj lampy, rozhodol sa svoj talent speňažiť. Dnes na jeho webe nájdeš okrem stolov a stoličiek aj knižku, ktorá ťa naučí, ako na to. Prípadne ti možno postačí obrázkový návod. Ako sa však stromy upravujú do výsledných tvarov? Každý budúci produkt obrastá špeciálnu predpripravenú šablónu, čím sa zaručí jeho tvar. Od určitého času sa šablóna odstráni a výsledok sa povrchovo opracuje a doladí.

šesťuholníkový stôlZobraziť celú galériu (4)
zdroj: facebook.com

Ceny sú pomerne vysoké. Veď stôl za 16 488  neponúkajú ani luxusnejší predajcovia nábytku. Za netypický dizajn, ručnú prácu a bio kvalitu si jednoducho musíš priplatiť. Môžeš si dokonca predobjednať ešte len chystané produkty, ako napríklad jedálenskú stoličku. Narozdiel od typických predobjednávok si však počkáš podstatne dlhšiu dobu.

Jedálenské stoličky boli vysadené v roku 2012 a do finálnej podoby sa dostanú okolo roku 2023. Na dobré veci sa však oplatí čakať. Každý kúsok je unikátnym dielkom a môžeš si byť istý, že sa ti bude páčiť. Takéto niečo si určite ešte nevidel. Dnes sa v týme spolupracovníkov okrem Gavinovej ženy Alice nachádza ešte ďalších 5 ľudí, ktorým podobne ako zakladateľovi učarovala príroda a milujú byť súčasťou revolúcie vo výrobe nábytku.

zdroj: fullgrown.co.uk , curiosity.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK