Antikoncepcia pre mužov naberá reálne kontúry

  • Už dlhé desaťočia je každá metóda ochrany okrem kondómov na ženských pleciach - s mnohými plusmi aj mínusmi, ktoré k nej neodmysliteľne patria. Vedci sa však dlhodobo snažia vymyslieť alternatívu pre mužov, ktorá by mala potrebné funkcie a čo najmenej vedľajších účinkov. Najnovšia verzia onedlho prejde do fázy ľudských klinických testov. Ak uspeje, o pár rokov ju môžeme mať v spálni.
condom-couple
  • Už dlhé desaťočia je každá metóda ochrany okrem kondómov na ženských pleciach - s mnohými plusmi aj mínusmi, ktoré k nej neodmysliteľne patria. Vedci sa však dlhodobo snažia vymyslieť alternatívu pre mužov, ktorá by mala potrebné funkcie a čo najmenej vedľajších účinkov. Najnovšia verzia onedlho prejde do fázy ľudských klinických testov. Ak uspeje, o pár rokov ju môžeme mať v spálni.

Nech si o antikoncepcii myslíš čokoľvek, jedna vec je istá: tento svet ju súrne potrebuje a zároveň potrebuje, aby bola čo najúčinnejšia. Už pri aktuálnom preľudnenom stave našej planéty sa k tomu každý rok zaznamenáva až 85 miliónov nechcených tehotenstiev, ktoré pre mnohých predstavujú ekonomickú, profesionálnu, alebo aj existenčnú krízu, z ktorej zúčastnení nenachádzajú žiadne príjemné východisko.

Aj keď je druhov antikoncepcie na trhu dosť, pokiaľ nejde o kondómy alebo vazektómiu (ktorá zaručí doživotnú neplodnosť mužov), zodpovednosť padá takmer výlučne na ženy. Ony sa musia rozhodnúť, či podstúpia riziká a vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie, vnútromaternicového telieska, alebo si so svojím reprodukčným systémom zahrajú ruskú ruletu formou prerušovaného styku. A aj keď sa donedávna antikoncepcia pre mužov zdala byť úplne v nedohľadne, možno to s ňou nie je také zúfalé. 

free-coverage-of-birth-control-will-now-be-guaranteed-for-all-women

foto: business insider

 

Zatiaľ jedna z najsľubnejších metód je Vasalgel americkej produkcie, ktorý vyzerá a funguje presne tak, ako napovedá meno. (Gél aplikovaný do vas deferens, čiže semenovodu.) Vaselgel je špongiovitý, hydrogélový materiál, ktorý sa vsúva do semenovodu spájajúceho semenníky s prostatovou žlazou, kde sa tento kanálik napája na močovú trubicu. Cez ňu ejakulát – ako už snáď všetci vieme – vychádza z tela von.

Gél je teda dosť hustý na to, aby neprepustil žiadne spermie, no zato cezeň prejdú všetky „bezpečné“ tekutiny, v prvom rade moč. Bežné mužské telesné funkcie teda vraj nijako neovplyvní – akurát v sebe zachytí spermie, ktoré tak nebudú môcť previesť svoju obávanú oplodňovaciu funkciu. Jeho účinná doba by mala byť až jeden celý rok, čo je veľmi príjemná informácia, najmä keď vezmeme do úvahy, že po aplikovaní nemusí muž po celú túto dobu nič viac robiť. Po tom, čo doba funkčnosti vyprší, sa všetko vráti späť do normálu a prípadnému oplodneniu nemusí nič stáť v ceste.

 

Takto nejako by to vraj mohlo vyzerať:

1426603301392212

foto: motherboard

 

Doposiaľ Vasalgel testovali napríklad na samčekoch zajacov, ktorí počas doby jedného roka ani pri intenzívnom pohlavnom styku samičky neoplodnili. Po skončení jedného roka sa zase oplodnenie opäť úspešne uskutočnilo. Látka na nich nezanechala nijaké badateľné zdravotné následky a tak sa po uplynutej dobe mohli veselo páriť ako – no, ako zajace.

O pár mesiacov chcú Vasagel, ktorý zastrešuje nezisková organizácia Parsemus Foundation, začať testovať na ľudských subjektoch. Ak by produkt klinickými testami úspešne prešiel, mohol by sa medzi verejnosť dostať okolo roku 2018. Jednou z najodrádzajúcejších stránok Vaselgelu je iste apkikácia – tá sa prevádza pomocou injekcie, no určite až po podaní lokálneho anestetika.

51752929

foto: bustle

 

Tvorcovia tejto prelomovej metódy sa vyjadrili, že ich hlavným cieľom je poskytnúť ľuďom lacnú a bezpečnú metódu ochrany, ktorá by ich dokázala ochrániť pred nechceným otehotnením. Preto sa rozhodli obísť farmaceutické spoločnosti – aby bola dostupnosť produktu čo najvyššia. Nechcenými tehotenstvami sú totiž postihnuté práve sociálne slabšie a chudobnejšie vrstvy spoločnosti. Nechýbajú im len peniaze, ale aj ochota do antikoncepcie investovať, pretože často nebývajú dostatočne informované o všetkých mechanizmoch pohlavného styku a následného oplodnenia.

Okrem ľahkého prístupu k ochrane teda potrebujú aj komplexnú a nezaujatú sexuálnu obrodu, ktorá nebude ovplyvnená napríklad náboženskou dogmou poháňajúcou ľudí k nezodpovednému rozmnožovaniu. To by nemalo nastávať, pokiaľ nie sú v pozícií, v ktorej by si ho vedeli dovoliť (nielen finančne). Pochopiteľne, metóda nebude účinná v ochrane proti sexuálne prenosným infekciám a chorobám, takže je ideálna skôr pre ľudí v dlhodobejšom vzťahu, alebo aspoň pre tých, ktorí o sebe vedia, že nič nepríjemné nemajú.

Four pregnant women sitting in lotus position, side view, low section

foto: self

 

Vrámci sebavzdelávania o tejto metóde som podnikla aj malý prieskum v mojom okolí a spýtala sa šiestich mužských jedincov vo veku od 20-29 rokov, či by boli niečo podobné ochotní podstúpiť. Názory vyzerali nasledovne:

  • Áno, ideálne by však bolo metódy striedať. Čiže, dajme tomu rok by som používal antikoncepciu ja a nejakú dobu zase partnerka. Nie je fér, že musia všetky riziká momentálne podstupovať len ony.
  • Jasné, rovnosť treba! Ak by napríklad partnerka nechcela brať antikoncepciu, dal by som sa na to nahovoriť ja. Žiadne teliesko by som síce do seba nedával, no gél, alebo niečo na hormonálnej báze, by som bral dovtedy, dokým by som na sebe nezačal badať nepríjemné vedľajšie účinky.
  • Neznie to ako zlý nápad, minimálne by som to zvážil. Každopádne to znie lepšie ako antikoncepčná tabletka pre ženy.
  • Jasné. Všeobecne by som do ochrany pre mužov išiel všetkými desiatimi, ale muselo by to byť v štádiu, kedy by bola spoľahlivá a vedeli by sme o jej prípadných rizikách. S prípadnou hormonálnou metódou by som bol opatrný, keďže od testosterónu závisí aj dosť veľa vecí v našom mužskom mozgu. Neradno s ním teda veľmi manipulovať.
  • Asi by som sa aj naďalej skôr spoliehal na kondómy.
  • Určite, ale metóda by za sebou musela mať úspešné testovanie a ja by som si ju musel poriadne naštudovať. Úprimne mi jej existencia bez významných vedľajších účinkov nepríde veľmi pravdepodobná, ale nechám sa prekvapiť. 

Takže zatiaľ čo do klinických testov by sa asi veľmi nehrnuli, samotnému nápadu by sa veľká časť z nich vôbec nebránila.

A čo by si na niečo podobné povedal ty?

 

Screen Shot 2016-04-06 at 22.41.40

foto: news week

zdroj: Science Alert, cover foto: huffington post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá