AppDirect dostal investíciu v hodnote 50 miliónov od Petra Thiela

Andrej Kras / 16. februára 2015 / Business

Ak máte diplom z Harvardu z finančníctva a účtovníctva, zrejme si myslíte, že nájsť si prácu na Wallstreet bude absolútna hračka.

 

To však nebol prípad Daniela Saksa, 29 ročného spoluzakladateľa a výkonného riaditeľa AppDirect, cloudovej platformy na tvorbu a spravovanie obchodov.

Keď Saks dokončil v roku 2009 svoje magisterské štúdium v oblasti finančníctva a účtovníctva na Harvard Extension School, snažil sa získať si prácu v banke ako napríklad Goldman Sachs či Morgan Stanley, ale nikdy nedostal žiadnu ponuku. Bola recesia, a neotvárali sa nové pracovné miesta.

 

Veci začali vyzerať bezútešne. Saksova jediná pracovná skúsenosť bola neplatená letná stáž v malej firme v San Franiscu. A čo bolo horšie, ich rodinná firma vyrábajúca nábytok, ktorá fungovala už viac ako 100 rokov, musela kvôli recesii zavrieť, a skrachovali.

“Život bol celkom ponurý” povedal Saks pre Business Insider.

 

Bez práce, a s krachujúcou rodinnou firmou sa Saks rozhodol, že potrebuje čas, aby si vyčistil myseľ. Rozhodol sa, že pôjde na výlet, a navštívi starého rodinného priateľa Niolasa Desmaraisa, ktorý robil v San Francisu konzultanta pre Bain & Co.

 

 

Zhruba v tom čase začal Saks uvažovať o založení vlastnej firmy. Vždy uznával podnikateľského ducha svojho otca, a cítil, akoby mali podnikanie “v rodine”. Len nemohol príjsť na to, čo by presne chcel robiť.

 

V tom čase mal Desmarais klientov z veľkých technologických firiem, ktorí hľadali spôsoby, ako si zlepšiť infraštruktúru a cloudové ponuky. Bol si teda vedomý toho, ako celé odvetvie smeruje ku cloudovému softvéru, alebo k softvéru ponúkanému cez internet. A ako o tom debatoval s Desmaraisom, bolo mu stále jasnejšie, že ak založí nejaký biznis, tak to bude v oblasti cloudového softéru.

“Uvedomili sme si, že clound computing môže úplne zmeniť spôsob, ako funguje biznis,” hovorí Saks. “Mohlo to zachrániť dokonca aj našu rodinnú firmu.”

 

Saks strávil ďalších 5 mesiacov tvorbou podnikateľského plánu. Tiež presviedčal Desmaraisa, aby opustil svoju prácu, a začal naplno robiť na novom startupe. Desmaraisova mama bola sklamaná z toho, že odchádza zo svojho lukratívneho miesta, ale nakoniec sa obaja spolu v 2009-tom vydali na cestu založiť AppDirect.

AppDirect je teraz backendovým softvérom, na ktorom fungujú obchody mnohých spoločností. V podstate vytvárajú na zákazku pre svojich klientov obchody s aplikáciami, niečo ako iTunes či Google Play, ale len pre aplikácie jednotlivých firiem. Poskytujú “čisté” obchody firmám ako Samsung či Rakspace tak, že si na nich stačí premeniť značku, a vznikne ich vlastný obchod. Napríklad Samsung má vlastný KNOX Marketplace, a Rackspace má Rackspace Marketplace, kde sú aplikácie optimalizované pre danú platformu predávané koncovým zákazníkom. Oba obchody používajú technológiu AppDirect.

 

Myšlienka AppDirectu sa môže zdať jednoduchá, ale inak firmy musia vynaložiť veľmi veľa peňazí na tvorbu vlastných obchodov s aplikáciami. Aj keď niektoré firmy ako Salesforce majú na niečo také kapacitu, veľa firiem preferuje prácu s dodávateľom ako je AppDirect. Tiež to dáva klientom AppDirectu možnosť spravovať a monitorovať predaj aplikácii v ich obchodoch, takže im poskytuje úplne transparentný prehľad o používaní aplikácii.

Biznisu sa celkom darí. Služby AppDirect používa doteraz viac ako 20 miliónov ľudí, vrátane zamestnancov vo veľkých spoločnostiach ako sú Comcast, Deutsche Telekom a ADP. Ich tržby sa štyri roky po sebe zdvojnásobovali, a v poslednom roku dosiahli 18 miliónov dolárov.

 

 

V stredu oznámili nové kolo investícii v hodnote 50 miliónov dolárov od investorov ako Peter Thiel, a Mithril Capital Management – spoločnosti Ajana Royana investujúcej do firiem v rastovej fáze. Saks nám povedal, že firma bola ocenená na cca. 600 miliónov, takže zdvojnásobila svoju hodnotu spred roka.

“AppDirect otvoril nový trh pre tvorcov softvéru tým, že pomáha malým firmám nájsť softvér, a dobre ho použiť” povedal Thiel vo svojom vyjadrení.

 

Saks tvrdí, že AppDirect očakáva aj v blízkej budúcnosti naďalej zdvojnásobovanie svojej veľkosti (ako v ziskoch, tak aj v počte zamestnancov). Už teraz majú pobočky v San Franciscu, Mníchove, Londýne, a Montreale, ale Saks plánuje s prílevom nových peňazí ďalšiu expanziu.

Desmaraisova mama je už tiež presvedčená. Po tom čo AppDirect podpísal zmluvu s Bell Canada, jednou z najväčších firiem v Kanade, povedala mu: “Ak máte zmluvu s Bell Canada, potom sa samozrejme môžeš venovať podnikaniu.”

 

Zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)