Apple má k dispozícii stovky miliárd dolárov v hotovosti. Bude múdre, ak kúpi Netflix?

  • Spoločnosť Apple má k dispozícii obrovskú hotovosť, ktorú by mohla šikovne využiť
  • Toto tvrdí finančná spoločnosť JPMorgan, ktorá by Apple odporučila akvizíciu spoločnosti Netflix
  • Netflix je momentálne na svojom vrchole a má trhovú hodnotu 148 miliárd dolárov
apple
flickr
  • Spoločnosť Apple má k dispozícii obrovskú hotovosť, ktorú by mohla šikovne využiť
  • Toto tvrdí finančná spoločnosť JPMorgan, ktorá by Apple odporučila akvizíciu spoločnosti Netflix
  • Netflix je momentálne na svojom vrchole a má trhovú hodnotu 148 miliárd dolárov

Spoločnosť Apple ako prvá v histórii prekonala hodnotu jedného bilióna dolárov. Smartfóny sú ešte stále zlatou baňou, avšak ich predaje začínajú stagnovať. Nejedná sa pritom len o predaje iPhonov, ale o inteligentné telefóny celkovo. Dôvodom je to, že zákazníci si svoje mobilné zariadenia nechávajú dlhšiu dobu než tomu bolo v minulosti. Ďalším dôvodom poklesu sú vysoké ceny, za ktoré začali niektorí výrobcovia svoje zariadenia ponúkať.

Keďže Apple sa spolieha hlavne na predaje svojich telefónov, mal by sa snažiť svoj záber rozšíriť. Človek totiž nikdy nevie, čo bude v budúcnosti. Apple má v súčasnosti k dispozícii takmer 250 miliárd dolárov v hotovosti a podľa finančnej spoločnosti JPMorgan by nebolo zlé, keby túto sumu využil zaujímavým spôsobom. Napríklad by mohol kúpiť nejakú veľkú spoločnosť, ktorá je najlepšia v tom, čo robí. V súčasnosti letí hlavne streaming videa. A práve týmto smerom by sa mali v spoločnosti s nahryznutým jabĺčkom pri svojej budúcej investícii pozerať.

„Myslíme si, že Netflix by spoločnosti Apple sedel najlepšie zo strategického hľadiska. Veríme, že v akvizícii najúspešnejšieho hráča je obrovská hodnota, ktorú nie je možné replikovať s menším hráčom na trhu,“ povedal pre CNBC.com analytik Samik Chatterjee z JPMorgan.

Chatterjee tiež ozrejmil, prečo by mal byť Netflix tým najlepším pre Apple. V prvom rade sa jedná o agregátor obsahu a nie typickú mediálnu spoločnosť, akou je napríklad Sony Pictures. Okrem toho má Netflix zavedený vynikajúci model predplatného, ktorý je veľmi podobný tomu, aký funguje u Apple. Netflix je tiež možné získať omnoho ľahšie ako napríklad podobné služby typu Hulu alebo Amazon Prime. Apple by tak malo jednoduchú cestu a vyhlo by sa ťažkostiam, ktoré môže priniesť budovanie vlastnej služby od nuly.

Dodal však, že Apple si bude musieť pravdepodobne pripraviť okolo 189 miliárd dolárov, keďže cena bude minimálne o 20 percent vyššia ako je trhová hodnota. Okrem Netflixu Chatterjee odporúča ešte dve spoločnosti, ktoré by Apple sedeli najviac. Jednou z nich je herný výrobca a distribútor počítačových hier Activision Blizzard. Druhou spoločnosťou je Sonos, ktorá vyrába zvukové systémy.

zdroj: cnbc.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech