Apple svojimi novými MacBookmi naťahuje čas a Microsoft si je toho vedomý

Simona Hanzelová / 6. novembra 2016 / Tech a inovácie

Kým Microsoft prišiel s plne dotykovým zariadením Surface Studio, trendsetter Apple svojim MacBookom pridal „len“ dotykový panel Touch Bar. Čo sa v Apple deje?

Microsoftu sa po odhalení nového Surface Studio podarilo niečo nevídané – zatienil svoju najväčšiu konkureciu a trendsettera Apple. Táto hardvérová novinka od Microsoftu, ktorá je akýmsi hybridom tabletu a počítača, otvára technologickým nadšencom úplne nové možnosti a celý svet ju privítal s otvorenou náručou.

Je prekvapujúce, že práve Microsoft si vyslúžil viac pozornosti ako inovatívna spoločnosť Apple. Tá nedávno predstavila svoj najnovší MacBook Pro, avšak s podobným dizajnom, na aký sme už zvyknutí. Jeho azda najväčšou novinkou je pridanie dotykového panelu Touch Bar, čo je v porovnaní so Surface Studio iba zanedbateľná zmena, najmä v prípade takého velikána, akým je Apple. Oddaní fanúšikovia Apple sa v tejto chvíli určite pýtajú: Prečo Apple nemôže urobiť lepší MacBook? Odpoveď je iná, ako by si čakal – náhrada MacBooku je už tu a volá sa iPhone.

surface-studio-penzdroj: tctechcrunch2011.files.wordpress.com

Apple je najmä vďaka svojmu radu smartfónov iPhone, aktuálne najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Aj keď na trhu stále dominujú Android smartfóny, bol to práve Apple so svojím iPhone, kto bol na konci roka ziskovejší než všetci hlavní výrobcovia Androidov dokopy. No kým úspech iPhonov rastie, dôležitosť MacBookov pre Apple sa zmenšuje.

Apple si, samozrejme, môže dovoliť investovať obrovské peniaze a vyrobiť úplne plne dotykový MacBook, ktorý by hravo konkuroval Surface Studio od Microsoftu. Spoločnosť má ale zrejme úplne iný zámer – nechať MacBook zamrznúť v čase. Apple chce totižto sústrediť všetku pozornosť na iPhone a iPad, a preto by vypustenie dotykového MacBooku mohlo zmiasť potenciálnych zákazníkov, ktorí by sa nevedeli rozhodnúť, či potrebujú iPad Pro alebo nový dotykový MacBook.

touchbar2-0zdroj: cdn1.vox-cdn.com

Je nepopierateľné, že v dnešnej dobe je pre väčšinu ľudí plnohodnotná práca na iPhone alebo iPade stále náročná, a tak zrejme ešte nejakú dobu potrvá, kým bude iOS – operačný systém pre iPhone a iPad – pripravený nahradiť MacBooky, respektíve počítače so systémom Windows.

Takže kým iOS dozrie, v Apple potrebujú udržať MacBooky nažive pre všetkých tých, pre ktorých ešte iPad nie je dosť dobrý. Keby totiž Apple svoje MacBooky príliš vynovil, ohrozilo by to potenciálnych používateľov iPadu. Keď sa v Apple pustia do výroby nových platforiem, napríklad do rozšírenej reality, buď si teda istý, že sa sústredia na iPhone, a nie na MacBook.

A presne to je dôvod, prečo Apple v súčasnosti svojim zákazníkom prináša „len“ veci ako Touch Bar – ide o akýsi kompromis medzi starým a novým, kým spoločnosť v budúcnosti príde s úplne novou platformou pre iPhone alebo iPad.

ipad-pro-gaming-100628676-origzdroj: core0.staticworld.net

Každopádne, pre Microsoft je takáto situácia veľkou príležitosťou. A to najmä teraz, keď nad budúcnosťou Windowsu visia otázniky a čoraz viac ľudí uprednostňuje smartfóny na úkor osobných počítačov, po ktorých dopyt neustále klesá. Pre Microsoft teda nemhol byť lepší čas prísť s novým Surface Studio, ako práve teraz, keď spoločnosť Apple uviazla v tejto podivnej fáze. Microsoft svetu po dlhej dobe konečne ukázal, že urobil niečo, čo prekonalo aj inovatívne Apple.

Otázkou zostáva, či sa Microsoftu podarí využiť ošiaľ okolo Surface Studio, aby dostal svoj Windows opäť na výslnie skôr, než Apple vyrieši túto existenčnú krízu so svojimi platformami.

zdroj článku: businessinsider.com zdroj titulnej fotografie: koláž s.newsweek.com/media.idownloadblog.com

Pridať komentár (0)