Apple zažaloval malú opravovňu telefónov. Aj napriek armáde právnikov prehrala

  • Apple ako jedna z najúspešnejších spoločností všetkých čias disponuje obrovským kapitálom
  • Ak sa chceš súdiť s takýmto kolosom, je veľká šanca, že prehráš hlavne ak je vina na tvojej strane
  • Spoločnosť sa rozhodla zažalovať malého opravára telefónov, aj napriek tomu neuspela
apple iphone
flickr
  • Apple ako jedna z najúspešnejších spoločností všetkých čias disponuje obrovským kapitálom
  • Ak sa chceš súdiť s takýmto kolosom, je veľká šanca, že prehráš hlavne ak je vina na tvojej strane
  • Spoločnosť sa rozhodla zažalovať malého opravára telefónov, aj napriek tomu neuspela

Spoločnosť Apple je známa tým, že svoje výrobky nerada vidí v rukách amatérskych opravárov. Svojim zákazníkom chce totiž ponúkať ten najlepší a najkvalitnejší servis. Ak by sa zistilo, že tvoj iPhone prešiel rukami neautorizovaného servisu, tak jednoducho prídeš o záruku. Tieto opatrenia sú potrebné, pretože po svete začali vyrastať servisné centrá, ktoré nemajú oficiálnu certifikáciu na opravu produktov Apple.

Podľa spoločnosti nedokážu poskytnúť tu správnu kvalitu. Na Slovensku máme dnes celkovo štyri autorizované strediská. Každé takéto stredisko využíva pri opravách originálne diely od Apple. V prípade amatérskych servisov je to o niečom inom. Vo väčšine prípadov sa náhradné diely objednávajú priamo od čínskych výrobcov. Preto vždy nemusia dosiahnuť potrebnú kvalitu a životnosť. Apple proti tomu bojuje na všetkých frontoch. Väčšinou v sporoch víťazí, avšak existujú aj prípady, kedy dá súd za pravdu vinníkovi.

Armáda právnikov nepomohla

Presne toto sa stalo v Nórsku. Colníci pri minuloročnej rutinnej kontrole naďabili na zásielku náhradných displejov pre starší iPhone 6 a 6S. Toto by nebol až taký problém. Zistilo sa však, že objednávka putovala do rúk Henrika Husebyho, ktorý zhodou okolností vlastnil malý servis mobilných telefónov. Displeje mali na sebe vyrazené logo spoločnosti Apple. Colníci preto kontaktovali samotnú spoločnosť. Tá sa rozhodla previnilca potrestať. Najala si na to 5 špičkových právnikov a podala žalobu.

Apple Henrikovi navrhla mimosúdnu dohodu, ak sľúbi, že nebude vyrábať, dovážať, propagovať a obchodovať s produktami, ktoré poškodzujú ich ochrannú známku. Súd po zvážení celej situácie rozhodol v prospech Henrika, a to aj napriek tomu, že obrazovky mali na sebe vyrazené falošné logo Apple, takže išlo naozaj o poškodzovanie ochrannej známky. Čínski výrobcovia však pravdepodobne vedeli, že toto môže spôsobiť problém, a tak logo umiestnili z opačnej strany displeja.

Pri nasadení na mobil by ho tak zákazníci vôbec nemali na očiach. Práve pre tento detail súd rozhodol v prospech žalovaného. „Zákony nezakazujú nórskemu opravárovi dovážanie displejov od ázijských výrobcov, ktoré sú stopercentne kompatibilné a identické s originálnymi displejmi od Apple, pokiaľ na nich nie je aplikovaná originálna ochranná známka,“ píše sa vo vyjadrení súdu. Keďže známka bola na opačnej strane displeja, tak ju vlastne nebolo vidieť a súd žalobu neuznal.

zdroj: techspot.com , macrumors.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK