Aston Martin Valkyrie: Futuristická raketa na kolesách v podaní legendárnej automobilky

  • Anglická legendárna automobilka Aston Martin prichádza s vozidlom, aké by si od nej vôbec nečakal. Automobil, ktorý pripomína budúcnosť, je totiž na míle odlišný od doterajších modelov značky. Superšportiak za 2,17 milióna eur nie je pre každého a zákazníci prechádzajú prísnym výberom.
3-15efvev
astonmartin.com
  • Anglická legendárna automobilka Aston Martin prichádza s vozidlom, aké by si od nej vôbec nečakal. Automobil, ktorý pripomína budúcnosť, je totiž na míle odlišný od doterajších modelov značky. Superšportiak za 2,17 milióna eur nie je pre každého a zákazníci prechádzajú prísnym výberom.

Futuristická raketa na kolesách vznikala v spolupráci výrobcu luxusných vozidiel, často používaných agentom Jamesom Bondom v legendárnej filmovej sérii, a človeka menom Adrian Newey. Adrian je hlavný technický šéf tímu F1 Red Bull Racing. V rýchlych strojoch sa teda dobre vyzná. Že si firma Aston Martin vybrala na spoluprácu tú správnu osobu, dokazuje aj výsledok – stroj, ktorý aerodynamickými tvarmi a celkovým vzhľadom priam šokuje.

aston martin zvrchuZobraziť celú galériu (5)
zdroj: astonmartin.com

Valkyrie v sebe ukrýva okrem klasického palivového motora ešte menší elektromotor. Je teda plnohodnotným hybridom. Superšportiak je vhodný iba na dlhé a hlavne hladké povrchy. Pod karosériou z karbónu nájdeš 12-valcové monštrum o výkone 1 130 koní. Počet kusov automobilu bude obmedzený na 150. Ak by si si myslel, že sa aj tebe ujde nejaký ten kúsok, tak už je neskoro. Všetkých 150 vozidiel je už takmer v rukách svojich majiteľov.

Prečo takmer? Aston Martin Valkyrie je pripravený na ostrú produkciu tak na 95 percent. Na zvyšných piatich percentách, z ktorých si ukrojí aj nedokončený hybridný motor, bude potrebné ešte popracovať. Po dokončení motorov budú nasledovať ostré testy. Pri nich sa vychytajú všetky mušky a tvar karosérie sa bude prispôsobovať tak, aby sa dosiahla maximálna rýchlosť a prítlak na cestách.

aston martin karosériaZobraziť celú galériu (5)
zdroj: astonmartin.com

Zákazník na prvom mieste

Na svoje najkrajšie vianoce v živote si tak budú musieť budúci majitelia počkať až do roku 2019. Prispôsobovanie automobilu potrebám každého jedného zákazníka je totiž prvoradým cieľom. Každý záujemca dostane zmenšený model automobilu v mierke 1:18 presne vo farbách, aké si sám vybral. Model si doma zákazník pozrie a následne firme povie, či je spokojný.

aston martin interiérZobraziť celú galériu (5)
zdroj: astonmartin.com

Ak áno, je to v poriadku, ale ak nie a zákazník bude chcieť niečo zmeniť,  môže to smelo povedať. Následne dostane ďalší model a takto to pôjde až dovtedy, kým nebude stopercentne spokojný. Jeden náročný zákazník dostal až desiatku modelov, kým automobil zodpovedal jeho predstavám.

aston martin zozaduZobraziť celú galériu (5)
zdroj: astonmartin.com

Prispôsobenie automobilu ide do extrémnej hĺbky. Zákazník si môže meniť takmer každú časť vozidla – materiál sedadiel, prístrojovú dosku, vnútorné obloženie, povrchovú úpravu a lesk častí karosérie. Interiér je navrhovaný podľa výšky a mier každého budúceho majiteľa. Miesta vo vnútri totiž nie je nazvyš, a preto musí byť využité v maximálnej možnej miere a k maximálnemu pohodliu jazdca.

A naozaj to funguje. Aj napriek tesnému priestoru sa do vnútra pohodlne zmestila tehotná tenistka Serena Williams s predstaviteľom automobilky. VIP manažér značky Mark Gauntlett potvrdil, že ich cieľom je, aby všetkých 150 zákazníkov malo auto ušité maximálne podľa svojho želania, a aby im jazda v automobile ponúkala maximálny možný komfort.

zdroj: bloomberg.com , oenergetice.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech