Až 91 % ľudí žije pod stresom. Ako stres a úzkosť poraziť počas koronavírusu?

  • Pandémia koronavírusu má nepriamy vplyv aj na psychické zdravie, mnohí ľudia sú ťažko skúšaní stresom, úzkosťami a depresiou
  • Zvyčajná psychiatrická liečba často predstavuje benzodiazepíny, ktoré budujú závislosť a môžu znamenať vedľajšie účinky
  • Všeobecný lekár MUDr. Pavol Tibenský preto odporúča radšej sa zamerať na prírodné alternatívy
boi
reprofoto TV Pravda/Harvard University
  • Pandémia koronavírusu má nepriamy vplyv aj na psychické zdravie, mnohí ľudia sú ťažko skúšaní stresom, úzkosťami a depresiou
  • Zvyčajná psychiatrická liečba často predstavuje benzodiazepíny, ktoré budujú závislosť a môžu znamenať vedľajšie účinky
  • Všeobecný lekár MUDr. Pavol Tibenský preto odporúča radšej sa zamerať na prírodné alternatívy

Súčasná doba je veľmi náročná pre našu nervovú sústavu. Nielenže zažívame viac stresu než kedykoľvek predtým, stres je tiež podľa štúdie z Harvard Health Publishing spájaný s mnohými z najčastejších príčin smrti – od infarktu cez porážku až po rakovinu.

Mnohé štúdie potvrdili, že stres výrazne oslabuje imunitný systém a znižuje počet lymfocytov v krvi. Vplyvom veľkého stresu si preto náchylnejší na akékoľvek ochorenia. Štatistiky ohľadom počtu ľudí pod vplyvom stresu sa líšia, k dispozícii sú čísla od 33 % do 91 %.

Dnes nám však stres dáva zabrať ešte viac. Súčasnú situáciu ohľadom celosvetovej pandémie snáď nikto neberie na ľahkú váhu a mnoho ľudí je znepokojených. Situácia s koronavírusom je akútna a vážna, no táto hrozba neprináša len samotné fyzické ochorenie, ktoré vírus spôsobuje – spolu s ním prichádzajú aj úzkosti, depresie a stres.

So zvýšenou úrovňou psychických problémov súhlasí aj všeobecný lekár MUDr. Pavol Tibenský.Ako praktik vidím situáciu medzi chorým obyvateľstvom a iste nikoho neprekvapí, že vidno výrazné zvýšenie psychických ochorení u jedincov, ktorí doteraz psychické ťažkosti nemali a zvyšuje sa spotreba psychofarmák u jedincov, ktorí sú psychiatricky liečení.

zdroj: Delphis Mental Health – Bez stresu sa pochopiteľne žiť nedá, jeho optimálne množstvo dokonca pozitívne vplýva na náš pracovný aj osobný výkon. Nadmerné množstvo však vedie k vyčerpaniu.

Úzkosť z koronavírusu

V zahraničí je čoraz populárnejší výraz coronavirus anxiety, teda úzkosť z koronavírusu. K dispozícii je dokonca už aj viacero príručiek, ktoré radia, ako stres zmierniť.

Dôležité je zlé informácie úmyselne nevyhľadávať. Pokiaľ o šíriacom sa koronavíruse čítaš články tri hodiny každý deň, tvoja snaha o informovanosť sa rýchlo stane kontraproduktívnou a do života si prinesieš akurát viac stresu.

Sledovať treba len oficiálne zdroje a dôveryhodné médiá, aj dnes sa totiž stretávame s prípadmi, kedy niekto situáciu zľahčuje či zhoršuje – a už teraz je dosť zlá.

Všeobecný lekár MUDr. Pavol Tibenský odporúča dôslednú starostlivosť o svoje psychické zdravie. Nedostatok pozornosti venovanej psychickému stavu často vedie k predpisom SSRI antidepresív s dlhodobým účinkom (sertralín, escitalopram) alebo benzodiazepínov, rýchloúčinkujúcim liekom na okamžité upokojenie.

Najmä benzodiazepíny si však agresívne budujú toleranciu a závislosť, pričom sa spájajú s množstvom ťažkých vedľajších účinkov. Aj napriek tomu sú však niektoré benzodiazepíny (predovšetkým Xanax, Lexaurin a Diazepam) pomerne bežnou záležitosťou mnohých Slovákov. Stres sa však vždy dá riešiť aj inou cestou.

Dávam do pozornosti komplexný preparát – liek zložený z viacerých homeopatických liekov, Sédatif PC. S uvedeným liekom sú vynikajúce skúsenosti, ktoré si môže každý overiť na vlastnej „koži“. Tento liek obsahuje najbežnejšie homeopatické lieky, ktoré sa užívajú pri liečbe akútneho i chronického stresu,“ odporúča MUDr. Tibenský.

zdroj: Startitup

V Sédatif PC je použitých 6 rôznych látok, ktoré pokrývajú najbežnejšie príčiny psychických problémov, ktoré sa u človeka v stresových situáciách môžu prejaviť.

Dve hlavné látky, prilbica modrá (Aconitum napellus) a ľuľkovec zlomocný (Atropa belladonna) podľa MUDr. Tibenského pozitívne pôsobia na strach zo smrti, upokojujú, eliminujú panické potenie, nočné mory, tiky, koktanie alebo nezmyselnú úzkosť z tmy.

Užívanie Sédatif PC má zvýšiť aj všeobecnú odolnosť človeka, ktorý stres aktuálne ešte nepociťuje. Mnohí ľudia podľa MUDr. Tibenského pociťujú psychosomatické príznaky bez toho, aby vedeli, že ich problémy plynú z psychického stavu – napríklad zvýšený tlak či zrýchlený pulz z hnevu. Liek je možné kúpiť bez lekárskeho predpisu.

zdroj: Startitup

Nútená izolácia zlomí aj najsilnejších

Stres značne zvyšuje aj ponorková choroba, teda keď si niekde nútene dlhodobo zatvorený. Zvládať povinný home office niekoľko týždňov či mesiacov nie je jednoduché.

Pokiaľ je tvojím problémom neschopnosť pracovať, experti odporúčajú vytvoriť si rutinu. Aj keď nemusíš cestovať alebo sedieť v office, tak či tak vstaň ráno, sprav si všetky rituály od sprchy cez kávu a nepracuj v pyžame. Lepšie si tak udržíš pracovnú morálku.

Pri povinnej izolácii sa nálady zhoršujú rýchlejšie a konflikty vznikajú častejšie. Zbytočným hnevom si však nikto nepomôže, odporúčame preto uvažovať racionálne a pred riešením konfliktu si dopriať pár minútový odstup, vďaka čomu si zachováš chladnejšiu hlavu.

zdroj: Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK