Čína má na svedomí ďalšie ohromné prvenstvo. Vyrástol tu prvý horizontálny mrakodrap na svete

  • Čína neprestáva prekvapovať
  • V priebehu niekoľkých desiatok rokov sa vypracovala na druhú najsilnejšiu ekonomiku sveta
  • Dnes sa v krajine veselo buduje a dokonca tu vyrástol aj prvý horizontálny mrakodrap na svete
mrakodrap
Safdie Architects
  • Čína neprestáva prekvapovať
  • V priebehu niekoľkých desiatok rokov sa vypracovala na druhú najsilnejšiu ekonomiku sveta
  • Dnes sa v krajine veselo buduje a dokonca tu vyrástol aj prvý horizontálny mrakodrap na svete

Čína má poriadne našliapnuté. Krajina, z ktorej sme si kedysi robili dobrý deň sa totiž premieňa na ekonomického predátora, ktorý smelo šliape na päty ešte donedávna neohrozenej Amerike. S rastom ekonomiky vzrastá aj záujem zahraničných investorov. V Číne dnes otvárajú svoje zastúpenia veľké západné spoločnosti. Taktiež sa tu vo veľkom buduje a niektoré stavby sa začínajú vymykať typickému štandardu.

Človek je naučený, že výškové budovy totiž stoja a šplhajú sa do výšky. V Číne to však neplatí vždy. V meste Čchung-čching totiž vyrastá komplex výškových budov známy pod názvom Raffles City Chongqing.

Zostava mrakodrapov sa rozprestiera na ploche 1,12 milióna štvorcových metrov. Návrh komplexu má na svedomí architekt Moshe Safdie, ktorý sa inšpiroval čínskymi plachetnicami. Informáciu priniesol portál BBC.

Odvážny projekt je pred dokončením

Bude sa jednať o jednu z najfantastickejších stavieb na území Číny. Súčasťou obrovského komplexu, ktorý pozostáva z celkovo deviatich mrakodrapov bude aj obchodné centrum s rozlohou 230 000 metrov štvorcových.

Bývanie môžeš nájsť v jednom z 1 400 apartmánov v luxusnom hoteli a pre firmy je pripravených 130 000 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Okrem toho tu však nájdeš vyhliadkovú plošinu, nekonečný bazén, záhrady a množstvo reštaurácií.

Pri pohľade na finálnu stavbu však narátaš len osem klasických mrakodrapov, ktoré sa ťahajú až k nebu. V skutočnosti sa tu nachádza ešte jeden mrakodrap Crystal s „výškou“ 250 metrov. Na rozdiel od svojich obyčajných kolegov je však uložený do horizontálnej polohy. Jedná sa tak o prvý horizontálny mrakodrap, ktorý je na prekvapenie umiestnený na vrchole štvorice mrakodrapov. Tie sú akýmisi piliermi.

Spoločnosť CapitaLand, ktorá má na starosti realizáciu výstavby sa v súčasnosti sústredí na interiér keďže budovy už stoja. Koľko stojí vybudovanie takéhoto smelého projektu? Pravdepodobne už tušíš, že sa bude jednať minimálne o miliardy. Presnejšie je to 3,8 miliardy dolárov. Čína ak opäť prekvapila svetovým prvenstvom. Ďalšou zaujímavosťou bude prvé lesné mesto na svete.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech