Azúrové rieky a jazerá či Alpy bez turistov. Toto je TOP 10 miest Balkánu, o ktorých si zrejme ani netušil

  • Chorvátske a bulharské pláže pozná veľa Slovákov
  • Tunajšie Alpy, krásne vodopády, plavba po priezračných jazerách alebo rafting v druhom najhlbšom kaňone sveta
  • To je stále iba zlomok toho, čo tento zaujímavý región, ktorý máme za rohom, ponúka
Balkán František Kekely
František Kekely a Jozef Karas
  • Chorvátske a bulharské pláže pozná veľa Slovákov
  • Tunajšie Alpy, krásne vodopády, plavba po priezračných jazerách alebo rafting v druhom najhlbšom kaňone sveta
  • To je stále iba zlomok toho, čo tento zaujímavý región, ktorý máme za rohom, ponúka

Pred pár dňami sme sa vrátili z Balkánu. Ide už o niekoľkú našu cestu naprieč týmto, pre mňa najzaujímavejším, regiónom Európy.

Niektorí možno nechápu, čo sem stále chodíme pozerať a obdivovať. Každý pozná Jadranské more, no čo sa skrýva vo vnútrozemí krajiny, aké prírodné krásy a zaujímavé miesta, nemá veľa Slovákov ani len tušenia.

Balkán je pritom skutočne krásny a vďaka svojmu historickému vývoju, hoci často smutnému a tragickému, aj nesmierne zaujímavý.

zdroj: František Kekely. Cestou necestou naprieč Balkánom

Každý, kto dá napríklad šancu Čiernej Hore – nie len jej prímorským letoviskám, súhlasí, že ide o jednu z najkrajších krajín Európy. Povedal by si, že jedna z najkrajších plavieb sveta sa dá zažiť práve v Albánsku? Alebo že v Kosove na teba čakajú hory, výškami i krásou rovnajúce sa našim, akurát že bez turistov?

Prevedieme ťa najkrajšími miestami západného Balkánu a ukážeme ti nádherné miesta, o ktorých si možno ani netušil. Pritom sú len niekoľko hodín autom od Slovenska.

zdroj: Jozef Karas. Národný park Durmitor na severe Čiernej Hory

zdroj: František Kekely. Na Balkáne

1. Nezabudnuteľná plavba – jazero Komani

Albánsko stále patrí medzi nepoznané a málo navštevované krajiny Európy. Možno kvôli nedobrej povesti, ktorú mu filmoch robí „albánska mafia“ či preto, že človek jednoducho nevie, že sa tam dá niečo pekné vidieť a zažiť.

Jedno z najkrajších miest celého Balkánu leží podľa nás práve tu. A jedny z najkrajších horských scenérií sa skrývajú na pohraničí Albánska, Kosova a Čiernej Hory. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Albánsko ma prekvapovalo už od mojej prvej návštevy pred niekoľkými rokmi, keď sme si s partiou napríklad nemohli nevšimnúť množstvo kostolov, ktoré sme tu videli, dokonca jeden veľký, nový priamo v centre hlavného mesta Tirana.

Túto krajinu Slováci vnímame ako moslimskú, no zistili sme, že ide o oficiálne prvú ateistickú krajinu sveta a že veľká časť Albáncov, takmer každý druhý, sa naše prekvapenie hlási buď ku kresťanstvu, alebo žiadnemu náboženstvu.

Aj o tom je cesta po Balkáne – búra naše predstavy, ktoré o týchto krajinách máme. No späť ku miestu, ktoré nás v Albánsku dostalo najviac. Je ním jazero Komani na severe krajiny, ktoré so zátokami pomedzi horami ponúka nezabudnuteľnú plavbu s dychberúcimi pohľadmi.

zdroj: Travelers.sk/ František Kekely. Plavba po jazere Komani
 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Mnohé portály či travel blogeri ju prirovnávajú napríklad k plavbe pomedzi nórske fjordy či vďaka typu miestnych lodiek k plaveniu sa niekde v ďalekom Thajsku.

2. „Malý Dubrovník“ a Kotorský záliv

Perlu Jadranu, ako prezývajú chorvátske mesto Dubrovník, pozná asi každý. Vďaka svojej kráse či natáčaniu seriálu Hry o tróny tu prichádzajú tisíce ľudí z celého sveta. Neďaleko neho je pritom podobné, o čosi menšie mesto, za to v krajšom prostredí, v ktorom je nával turistov podstatne menší.

zdroj: pixabay/ Ivan Ivankovic
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie