Bali zaplavujú plasty. Obyvateľ turistického raja sa už na to nemohol pozerať a prišiel s riešením

  • Kevin Kumala, ktorý žije na Bali, sa už dlhšie nemohol pozerať na to, ako turistický raj mizne pod plastovým odpadom
  • Vzal rozum do hrsti a priniesol ekologický plast, z ktorého vyrába mnohé produkty
  • Najviac letia náhrady tradičných igelitových tašiek, ktorými zásobuje takmer celú Indonéziu
Unsplash
  • Kevin Kumala, ktorý žije na Bali, sa už dlhšie nemohol pozerať na to, ako turistický raj mizne pod plastovým odpadom
  • Vzal rozum do hrsti a priniesol ekologický plast, z ktorého vyrába mnohé produkty
  • Najviac letia náhrady tradičných igelitových tašiek, ktorými zásobuje takmer celú Indonéziu

Plastová pohroma sa priblížila aj k pobrežiu obľúbenej turistickej destinácie ostrova Bali. Zvýšený počet turistov spôsobuje, že vo vodách a na pevnine pribúda stále viac plastového odpadu. Problémy s plastovým odpadom však nemajú len obyvatelia Bali, ale takmer celý svet. Jedným z riešení plastovej pohromy môže byť obmedzenie produkcie jednorazových plastov, ktoré sa takmer nedajú recyklovať.

Ďalším riešením je napríklad výroba alternatívnych plastov, ktoré budú biologicky odbúrateľné. Na svete už existuje viacero takýchto alternatív. Len nedávno sme ťa informovali o skupinke mladých ľudí, ktorí začali vyrábať, bioplasty zo schránok morských kôrovcov. Dnes tu máme ďalšiu novinku, ktorá vznikla priamo na Bali. Informáciu priniesol web Spinoff.com.

Vynálezcom revolučného plastu z rastlinného škrobu je obyvateľ raja freelancerov Kevin Kumala. Zhoršujúcu sa situáciu na Bali si všimol už pred mnohými rokmi. Vtedy sa rozhodol, že vymyslí riešenie, ktoré by dokázalo tradičné plasty úplne nahradiť. Sledoval vývoj v oblasti plastových alternatív. Zistil, že medzi obľúbené materiály určené na výrobu čistých plastov patrí kukuričný a sójový škrob.

Vedel teda, že základným materiálom na výrobu jeho plastu bude práve škrob. Rozhodol sa však pre rastlinu cassava, ktorá ho obsahuje naozaj dostatok. Ako doplnkové zložky pri výrobe zmesi využíva zeleninový olej a smolu.

Zmiešaním vznikne materiál, z ktorého dokážeš vyrobiť napríklad tašku, ktorú nedokážeš rozoznať od tej nefalšovanej igelitovej. Zaujímavé je to, že dosahuje navlas rovnakú pevnosť.

Svoj smelý cieľ tak Kevin do bodky naplnil. Prišiel na to, ako vyrobiť dokonalú náhradu plastu. Následne založil spoločnosť Avani. V tom čase sa písal rok 2014.

Prvým produktom bol biologicky odbúrateľný pršiplášť. Výhodou bioplastu je to, že ho môžeš bez problémov skonzumovať a nič sa ti nestane. Chráni tak životy zvierat. Okrem toho sa plast veľmi rýchlo rozloží vo voľnej prírode. Malo by to trvať len niekoľko mesiacov.

Ak ponoríš do vody igelitovú tašku, nič sa nestane, ak to však urobíš s jej prírodnou náhradou, rozpustí sa v priebehu chvíle. Dnes má spoločnosť v ponuke nielen pršiplášte, ale aj tašky alebo napríklad slamky. Tiež vyrába drevené príbory a poháriky na kávu. Produkty Avani sa vyrábajú v továrni na ostrove Java. Každá jedna taška má na sebe nápis I AM NOT PLASTIC.

zdroj: spinoff.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech