Barcelona, Madrid aj Rím majú o 50 % čistejší vzduch. COVID-19 znížil rizikové čísla

  • Hodnoty NO2 v ovzduší za posledný mesiac klesli o desiatky percent
  • SHMÚ hlási priaznivú situáciu aj na Slovensku
kvlaita vzduchu
European Air Quality Index/ EEA
  • Hodnoty NO2 v ovzduší za posledný mesiac klesli o desiatky percent
  • SHMÚ hlási priaznivú situáciu aj na Slovensku

Európska environmentálna agentúra (EEA) zaznamenala koncom marca výrazný pokles znečistenia ovzdušia nad veľkými mestami. Koncentrácia NO2 v atmosfére sa znížila. Dôsledkom môže byť menej využívaná súkromná ale aj hromadná doprava. Mnoho miest uzavrelo svoje hranice, tým zamedzili pohyb medzi mestami, ktorý bol ešte prednedávnom veľmi výrazný.

Údaje pochádzajú z viac ako 3 000 monitorovacích staníc, ktoré sú rozmiestnené po celej Európe a merajú hodnoty ovzdušia v pravidelných, hodinových intervaloch.

Vyrieši sa dlhodobý problém?

Výsledná vzorka, ktorá sa po krátkom čase výluky dopravy v mestách spojenej s pandémiou nového koronavírusu ukazuje, že riešením pre devastačný stav planéty a ovzdušia je práve jej zníženie. Hoci sa kvalita ovzdušia v mnohých smeroch zlepšila, ku spomaleniu klimatickej krízy neprispeje, informujú vedci z Bruselskej univerzity.

Riešenie dlhodobých problémov s kvalitou ovzdušia si však vyžaduje ambiciózne politiky a investície do budúcnosti. Súčasná kríza a jej viacnásobné vplyvy na našu spoločnosť pôsobia proti tomu, čo sa snažíme dosiahnuť, čo je spravodlivý a dobre riadený prechod na odolnú a udržateľnú spoločnosť,“ hovorí Hans Bruyninckx, výkonný riaditeľ agentúry.

Výsledky meraní boli vyhodnotené v dvoch krajinách, ktoré sú v súčasnosti v Európe postihnuté najviac, a teda Taliansko a Španielsko. Veľké talianske mestá ako Rím, či Miláno znížili hodnoty NO2 za štyri týždne o 24 %, v prípade Milána, hlavné mesto malo dokonca lepšie výsledky a to až o 26-35 %, informuje EEA.

V hlavnom meste Španielska nastala dokonca markantná zmena v priebehu jedného týždňa. Hodnota NO2 klesla o 40 % a v porovnaní s rovnakým mesiacom a týždňom v roku 2019 zaznamenala Európska environmentálna agentúra pokles až o 55 %. Rovnako skvelé hodnoty hlásili z Madridu, kde sa v priebehu jedného týždňa hodnota NO2 dostala nižšie až o 56 %.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ako je na tom Slovensko?

Podľa interaktívnej mapy meraní hodnoty ovzdušia pozorujeme zmenu k lepšiemu v celej Európe. V druhej polovici januára sme uverejnili článok, v ktorom sa zelené bodky na tejto mape pohybovali oveľa intenzívnejšie v západnej Európe, než v strednej či východnej.

Viac čítaj TU>> My sa dusíme a západ dýcha čistý vzduch. Kde sa stala chyba?

Dnes je tomu trochu inak. V hlavnom meste pozorujeme úbytok áut a tak je tomu aj v iných väčších slovenských mestách. Riadiace stredisko smogového varovného systému posledných niekoľko týždňov pravidelne informuje verejnosť, že v súčasnosti nie je na území Slovenska žiadna smogová situácia.

Keďže nový koronavírus spôsobuje kvapôčkový prenos a postihuje predovšetkým dýchacie cesty, kvalita ovzdušia je dôležitým faktorom v boji proti tomuto ochoreniu. Prípadný znečistený vzduch, ktorý dýchame môže mať podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nepriaznivé účinky na zdravie vrátane respiračných a kardiovaskulárnych chorôb. Niekoľko zdravotníckych orgánov varovalo, že občania s určitými už existujúcimi chorobami, ako sú napríklad choroby dýchacích ciest, môžu mať zvýšenú zraniteľnosť voči COVID-19. Rovnaký princíp platí aj pre fajčiarov.

V súčasnosti však nie je jasné, či by sa mohol zdravotný stav človeka s diagnózou COVID-19 zhoršiť po tom, ako by bol vystavený znečistenému ovzdušiu. Na vyriešenie týchto otázok je potrebný ďalší epidemiologický výskum.

Zdroje: sciencebusiness.net, who.int, shmu.sk, eea.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá