Batsuite – alternatíva slepeckej paličky vzlietla na svoju cestu!

  • Michala Maxiana alias Maxa pozná asi každý, kto sa pohybuje na slovenskej startupovej scéne. Pre tých čo náhodou nevedia, tak aspoň v skratke: má silný IT back-ground, začal v korporáciách, no postupne sa presunul ku startupom a do non-profit poľa. Na Slovensku rozbehol Startup Weekendy a dlhodobo podporuje mladých ľudí, pracuje s nimi a pomáha ich vzdelávať v rámci viacerých iniciatív.
image_1427792539.jpeg
  • Michala Maxiana alias Maxa pozná asi každý, kto sa pohybuje na slovenskej startupovej scéne. Pre tých čo náhodou nevedia, tak aspoň v skratke: má silný IT back-ground, začal v korporáciách, no postupne sa presunul ku startupom a do non-profit poľa. Na Slovensku rozbehol Startup Weekendy a dlhodobo podporuje mladých ľudí, pracuje s nimi a pomáha ich vzdelávať v rámci viacerých iniciatív.

 

 

S Maxom som sa porozprával o jeho najnovšom projekte, ktorý dal dokopy s niekoľkými mladými ľuďmi, z ktorých niektorí sú jeho bývalí alebo terajší študenti. Jeden člen tímu je dokonca chalan z Hong Kongu, ktorý študuje vo Fínsku. Aj tento detail pridáva projektu Batsuite na zaujímavosti.

 

Takže Maxo, ako to celé vzniklo? Máš veľký network, rozmýšľal si teda, že zapojíš mladých ľudí, s ktorými pracuješ, vezmeš ich na Startup Weekend do Viedne a skúsiš s nimi vymyslieť niečo, čo bude dávať zmysel?

Podľa mňa je Startup Weekend (SW) jedna z najlepších príležitostí ako sa naštartovať! A rovnako aj doplniť tím. My sme na SW nemali v tíme produktového dizajnéra a ani v networku som nemal nikoho, kto by robil hardwarové dizajny na vyššej úrovni. No a tak sme ho tam proste našli.

 

 

Bol to ten chalan z Hong Kongu?

Áno. A to ešte máme to šťastie, že on vďaka tomu že je z HK, je schopný vybaviť tam neskôr aj manufaktúru. Takže taká šťastná „náhoda.“ A práve toto sa ti ľahko udeje na SW, napríklad vo Viedni.

 

Je rozdiel medzi SW vo Viedni a tým, aké sú SW na Slovensku?

Ja by som povedal, že je tam vždy rozdiel. Aj medzi SW v jednom štáte, tu na Slovensku. Robíme SW v Bratislave, Žiline a Košiciach. Každý je niečím výnimočný. A závisí aj od poradia eventov, lebo komunita sa vyvíja. Napríklad tento SW vo Viedni bol zameraný na smart cities, bolo tam veľa ľudí – úradníkov a ďalších z vedenia mesta.

 

Hľadali nejaké riešenia problémov pre svoje mesto?

Oni robili veľa takej komunitnej roboty. Napríklad chceli začať riešiť problém s hľadaním spolubývania. Bolo to také lokálne. Nikto tam nemal nič hardware-ové. A ak si dobre spomínam, ani u nás na SW v podstate nebol hardware, spomínam si iba na Vestigen… a to už budú 4 roky tuším, jeden z prvých SW.

 

 

Ako vznikla idea účasti na SW vo Viedni?

Týždeň dopredu som zbadal, že sa SW chystá a začal som hľadať parťákov, ktorí by mohli so mnou ísť. Jedného som našiel hneď v pondelok a potom som začal intenzívne hľadať v stredu večer. Ďalší chalani sa mi prihlásili a tak sme tam išli v zložení: Paľo (hardware inžinier), Zajo, ktorý je ešte študent strednej, Peťo, ten študuje biznisovú školu vo Viedni a ja. A potom sme stretli Keitha.

 

Takže chalan z HK, ktorý študuje vo Fínsku, proste prišiel na SW do Viedne?

Keith putuje po Startup Weendoch po celom svete, za posledný rok bol asi na 20-tich.

 

Bol už aj na Slovensku?

Nie, ale určite ho sem dotiahnem! :-)

 

Kde ste sa stretli, keď ste pracovali na 2. verzii Batsuite?

Všetci sme sa nestretli, takže to je taká „remote“ robota. Keith je vo Fínsku, Peťo je vo Viedni. Boli sme online, dali sme si Skype, a pracovali sme.

 

 

Super, takže tu je jasný dôkaz toho, že i hardwarovú vec môžeš do určitej miery posúvať ďalej týmto spôsobom.

Ale iba do určitej miery. Produktový dizajn treba otestovať, takže máme problém s prenosom nášho produktu – prototypu do Fínska. Keith si to tam proste nenainštaluje ako aplikáciu. Čiže, Keith nemohol urobiť „user experience“ na druhom prototype, dokonca ho ešte fyzicky ani nevidel, nedržal v ruke. Keith by vedel napríklad urobiť oveľa lepšie videá. 

 

Čo bude teraz ďalej?

Na základe tejto prezentácie sme dostali miesto v hardware-ovom inkubátore Hardware.co. V Hardware.co sme skončili minulú sobotu akceleráciu, počas ktorej sme urobili 2 prototypy a jeden sme hneď aj predali. A ďalej? Hľadáme investment alebo inkubátor, aby sme mohli nápad posunúť ešte ďalej.

 

Na prvý pohľad je jasný skok medzi prvým a druhým prototypom. Prvý bol postavený na kolene z DYI kitu, šasi pre ten druhý ste spravili už na 3D tlačiarni. 

Áno, 3D tlač sa chystáme využívať teraz celkom vo veľkom, keďže budeme prichádzať s novými prototypmi. A samozrejme ideme testovať aj nové materiály…

 

Bude najväčší problém vyladiť samotné zariadenie Batsuite?

Hardware je veľmi dôležitý, ale software je taká istá časť projektu. BatSuite je náhrada slepeckej paličky, a človek sa bude musieť naň 100%-ne spoľahnúť takým spôsobom, že mu to bude vedieť povedať, čo je okolo. Algoritmy musíme pripraviť napríklad na schody či iné objekty, ktoré sú bežne okolo nás.

 

 

Toto ma zaujíma, ako bude Batsuite schopný rozlíšiť stoličku a napríklad taký stĺp? 

BatSuite budeme musieť ešte vyladiť. Bude tam rozdielna intenzita signálu, ktorá bude hlásiť rozdiely vzdialeností od objektov.

 

Čo sa týka vzhľadu, tvar Batsuite ako ho máte teraz, zostane zachovaný?

Mali sme dve svetelné signalizácie – vypnuté / zapnuté, a mechanické vypínacie tlačidlo. Po akcelerácii sme zmenšili tvar, zmenili hardware, vyladili software. Máme tu nový produkt.

Tak isto nabíjanie: na druhom prototype sme prišli s indukčným nabíjaním, pretože nevidiaci môžu mať problém so zapájaním malých konektorov.

 

Ako vám ľudia môžu pomôcť alebo sa ozvať, ak majú v okolí nevidiaceho, čo by rád Batsuite vyskúšal?

Stále hľadáme beta-testerov, ak sa má niekto záujem ním stať, nech sa mi určite ozve na email info@batsuite.com. Môže pomôcť nie len nám, ale aj obrovskej komunite ľudí.

Ako som ti už spomenul, chceme z toho neskôr spraviť social enterprise, pôjdeme do Indie, k ľuďom čo si moc nemôžu dovoliť to, čo mi tu na západe.

 

Beriete Indiu ako veľký trh, kde by ste teda začali?

Vychádzame z analýzy World Health Organization (WHO), ktorá hovorí o počte nevidiacich v rôznych krajinách sveta. India je prvá s 18 miliónmi slepých. Prvotný trh bude Rakúsko a Nemecko, keďže sme boli v nemeckom akcelerátore a projekt začal v Rakúsku.

 

 

Ako sú na tom Rakúsko a Nemecko s počtom nevidiacich?

Rakúsko ma zhruba 30 tisíc nevidiacich a Slovensko asi 23 tisíc, podľa WHO, a v Nemecku to je niekde medzi 30-40 tisíc.

 

Čiže na to, koľko má také Nemecko obyvateľov, to je relatívne málo.

Napríklad také Spojené štáty už majú cez 6 miliónov nevidiacich. Takže tam bude veľmi slušný trh a my sa tam budem snažiť presadiť tiež. Následne by sme chceli ísť do Indie a tam urobiť veľký impact!

 

Takže v Indii by to mohol byť iný produkt? 

Plánujeme robiť Do-It-Yourself (DIY) kity, čím budeme chcieť zapojiť do akcie aj ľudí, ktorí majú v rodine alebo celkovo v okolí nevidiaceho.

 

To sa mi veľmi páči, takže to nebude o tom, že by to bola charita, ktorá vyrába iba závislých ľudí. Budete učiť aj komunitu, ktorú tvoria nie len nevidiaci, ale aj všetci okolo nich.

Každé postihnutie má za následok aj to, že ľudia v okolí sú tým ovplyvnení a tým pádom sa musia aj oni zapojiť do tohto procesu. A DIY kity môžu byť pekná vstupná brána.

 

 

Ste otvorení aj potenciálnym investorom a partnerom? 

Rozhodne. Hardware vieme urobiť dobre, efektívne a lacno. Za 2 týždne sme urobili dva nové prototypy, z toho máme funkčný a overený koncept. Rapid prototyping je niečo, čo nám otvorilo dvere k Lean výrobe hardware-u. S niektorými potenciálnymi investormi už jednáme a ďalší sa môžu ozvať – budeme len radi.

 

Takže už máte nejakých záujemcov?

Áno, no moc sme našu ideu do sveta zatiaľ nekomunikovali. Snažili sme sa dostať do akcelerátora, čo sa nám aj podarilo. Riešime tiež viacero inkubačných programov ako Bolt, Y-combinator alebo TechStars.

 

Čo dodať na záver? Makáte, postupne pôjdete určite vpred, prototyp za prototypom. Pobyt v inkubátore by vás mal takisto posunúť ďalej a verím, že tým prilákate aj potenciálnych investorov, testerov Batsuite a prípadne iných partnerov.

Presne tak. Určite sa nám neváhajte ozvať na info@batsuite.com alebo pozrite si náš web www.batsuite.com.

 

Maxovi za rozhovor ďakujeme a Batsuite budeme pozorne sledovať. Je to totiž projekt, ktorý má nie len potenciál, ale zároveň sa snaží pomôcť aj jednej zo skupín, ktorá pomoc potrebuje. 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá