Ben Kosinski: 20 vecí, ktoré som sa naučil za prvý rok investovania do startupov

Ben Kosinski/Peter Lastovecký / 7. januára 2016 / Startupy

„Začiatkom roka 2015 sme spustili Kosinski Ventures, s úmyslom investovať do startupov v štádiu nápadu alebo začiatkom ich realizácie. Minulý rok sme investovali do jedenástich spoločností v New Yorku, Los Angeles, Arizone, Bostone a v San Franciscu.“, píše Ben Kosinski vo svojom blogovom príspevku.

Dve zo spoločností, do ktorých Kosinski Ventures investovali, riadili ženy, dve boli zaradené do svetoznámeho seed akcelerátora Y Combinator a tri sa posunuli k ďalšiemu kolu investícií. Ben a spol. môžu s kľudom povedať, že ich investície boli dobre zvolené, ako však tvrdí, stále sa učí obrovské kvantum od startupov a rád by svoje postrehy zdieľal s každým. Uverejnil preto nasledovných 21 skúseností, ktoré sa naučil.

maxresdefault (1)

1. Investujte do priebojných zakladateľov. Priebojnosť sa môže prejavovať rôzne, od chuti sa neustále zlepšovať, doktorátu z chemického inžinierstva alebo proste nenávisť ku prehre. Ostatné príde samo.

2. Mať prehľad je dôležité. Mnoho veľkých investorov chce vidieť do firmy a mať prehľad nad tým, aké dohody uzatvára startup. Vtedy sú ochotní investovať do startupu v jeho začiatkoch.

3. Dohody plodia ďalšie dohody. Svojich zverencov predstavujem investorom, mentorom a iným zakladateľom bez toho, aby som za to niečo chcel. Aj keď z toho potom vyplývajú ďalšie dohody a ďalšie stretnutia.

4. Počiatočné štádium je umenie, nie veda. Každý, čo povie opak, je najskôr klamár.

5. Konajte rýchlo. Prvé dve dohody sme uzavreli len so 48 hodinovým odstupom od stretnutí so zakladateľmi. Výhodou rodinných fondov, či angel investorov je rýchla práca a flexibilita. Niečo, čo veľké organizácie nedokážu.

Paul_Graham_talking_about_Prototype_Day_at_Y_Combinator_Summer_2009

Y Combinator, zdroj: ycombinator.com

 

6. Uvedomujte si svoju hodnotu. S niektorými zakladateľmi hovorím denne, s inými na mesačnej báze. Niektorým spoločnostiam dokážem pomôcť hneď, iným až neskôr. Kľúčom je pochopiť kedy a kde môžem priniesť najväčší osoh a neplytvať čas a energiu zakladateľov.

7. Reputácia je všetko. Ak si zlý investor, ktorý spomaľuje zakladateľa a rozhodnutia ti trvajú večnosť, v podstate iba zavadziaš. Ľudia si tieto informácie podajú veľmi rýchlo, čiže o tvojich zlých vlastnostiach bude vedieť väčšina.

8. Zakladateľ si cení úprimnosť. Na kladnej či zápornej odpovedi nezáleží. Na čom záleží je, vážiť si čas zakladateľov, byť úprimný a nedávať si načas pri rozhodnutí o investícií.

9. Mesačné reporty od zverených firiem pomáhajú komunikácii a transparentnosti.

10. Buď si vedomý toho, čo vieš, no najmä toho, čo nevieš

michael-heyward-jeremy-liew

Zakladatelia startupov, zdroj: businessinsider.com

 

11. Cvič si vyjednávanie o delení startupu. Naučiť sa vyjednať si dobrú pozíciu v spoločnosti však zaberá večnosť.

12. Byť investorom, ktorý prináša pridanú hodnotu je často používané a nejednoznačné slovné spojenie, ale pre niektorých z nášho portfólia to znamená, byť tu pre nich, s akýmkoľvek dotazom.

13. Pochop princíp konvertibilných zmeniek, znehodnocovania peňazí a iných nevyhnutných investičných princípov.

14. Len preto, že máš peniaze, nemusíš mať vhodné kontakty na investovanie.

15. Nikdy nemáš dosah na všetky dohody uzatvárané v spoločnosti, do ktorej investuješ. Čím skôr to pochopíš, tým lepšie.

12815_10151113957686219_565731096_n

 

16. Uzatváraj také investície, kde sú následné práva na zisk nespochybniteľné.

17. Ak si angel investor, využi, že nemáš limitované partnerstvo v spoločnosti pre svoj prospech. Vychytaj príležitosť a využi, že máš väčšie slovo v startupe, keď sa naskytne príležitosť.

18. Identifikuj hrozby, ktoré vyplývajú z potenciálnej investície. Tieto sa väčšinou ukážu pri prvom stretnutí.

19. Ty pracuješ pre každú jednu spoločnosť so svojho portfólia, nie naopak.

20. Ešte raz, investuj do výnimočných ľudí a potom sa prac z cesty.

10425889_10152643788891219_605598852945270299_n

zdroj: kosinskiventures.com, medium.com

Pridať komentár (0)