Ben Zvi: Nikdy sa nevzdávajte svojho sna!

  • Slováci majú jedinečnú príležitosť ukázať svoj talent a vycestovať do Izraela, ktorý ponúka neobmedzené možnosti. Ceny leteniek klesli o viac ako polovicu, Izrael sa otvára čoraz viac a mladé slovenské startupy začínajú pokúšať šťastie práve v tejto blízko-východnej mekke startupov. Vyspovedali sme veľvyslanca štátu Izrael, aby nám poodhalil ako intenzívna je vzájomná Slovensko-Izraelská spolupráca v oblasti startupov a podnikateľských vzťahov.
image_1432110356.png
  • Slováci majú jedinečnú príležitosť ukázať svoj talent a vycestovať do Izraela, ktorý ponúka neobmedzené možnosti. Ceny leteniek klesli o viac ako polovicu, Izrael sa otvára čoraz viac a mladé slovenské startupy začínajú pokúšať šťastie práve v tejto blízko-východnej mekke startupov. Vyspovedali sme veľvyslanca štátu Izrael, aby nám poodhalil ako intenzívna je vzájomná Slovensko-Izraelská spolupráca v oblasti startupov a podnikateľských vzťahov.

 

Je verejne známe, že Izrael je po USA druhým najaktívnejším startupovým miestom na svete. Ekonomické vzťahy sa dotýkajú aj priamo startupov. Aké bilaterálne aktivity sa dnes medzi Slovenskom a Izraelom konajú v súvislosti s podporou startupov?

Taktiež je známe, že polovicu startupistov v Silicon Valley tvoria Izraelčania … Ale teraz späť k Vašej otázke. Na pravidelnej báze informujeme o podujatiach konajúcich sa v Izraeli, intenzívne využívajúcich formu B2B stretnutí, ako aj na Slovensku. Prezentujeme nové zaujímavé izraelské startupy slovenskej podnikateľskej komunite, vrátane organizovania ich návštev na Slovensku. Taktiež organizujeme návštevy, šité na mieru, pre zástupcov slovenskej startupovej komunity, vrátane tej investičnej, do Izraela, kde majú jedinečnú príležitosť nahliadnuť na fungovanie izraelského ekosystému či našich skúseností.

Sme toho názoru, že investovanie do sľubných izraelských startupov v sebe taktiež skrýva veľký potenciál vo vzájomnej spolupráci.

 

 

Ben Zvi 

 

 

Zaujímajú sa Slováci o Izrael v súvislosti s rozširovaním svojho biznisu?

Áno, veľmi intenzívne. Naše veľvyslanectvo sa už dlho nevenuje výlučne len sprostredkovávaniu kontaktov pre izraelské podnikateľské subjekty, ktoré sú samozrejme pre nás prvoradé, ale aj naopak.

 

Máte za sebou už aj nejaké úspešné výsledky v súvislosti s prepojením slovenských startupov na izraelskú startupovú a investorskú komunitu?

V tejto fáze je niekoľko rozpracovaných prípadov.

 

Pokiaľ viem tak so slovenským startupom Vestigen ste aktívne komunikovali, ako to dopadlo?

Spoločnosť Vestigen je možné uviesť ako jeden z príkladov našej aktivity, v rámci ktorej sme sprostredkovali napr. informácie o podujatiach konajúcich sa v Izraeli priamo vhodných pre túto spoločnosť.

 

 

 

 

Izrael je v súčasnosti stredobodom svetovej pozornosti v oblasti cyber security. Prečo tomu tak je?

Pretože je si vedomý, že je potrebné reagovať na aktuálne výzvy, požiadavky trhu, ktoré všeobecne vyplývajú z doby, v ktorej žijeme. Potreba kybernetickej ochrany sa ale dnes v prípade Izraela stala bohužiaľ aj jedna z jej realít, ktorým musí nechcene čeliť.

 

Predsa len Izrael a Slovensko majú niečo spoločné – my máme Eset a vy máte gigantov ako je Check Point, Cyber Ark a mnoho ďalších. Mali by byť slovenské startupy aktívnejšie práve v tejto oblasti?

Súčasný stav nám ukazuje, že IT a cyber security sú naozaj oblasti, po ktorých dopyt je a bude ešte dlhodobo v najbližších rokoch. Rovnaký ak nie intenzívnejší. Rád by som ale pridal, že slovenské startupy by sa nemali orientovať výlučne len na jednu oblasť, tá ktorá je práve „in“ či aktuálne ťahá trh. Je potrebné sa odlíšiť. Neustále hľadať neobjavený priestor na trhu. Aj keď v Izraeli IT či cyber taktiež patria medzi tie kľúčové, určite nie sú jedinou oblasťou, na ktorú sa izraelské startupy orientujú. Ďalšou oblasťou sú napríklad biotechnológie a podobne.

 

 

 

 

Ako by Izrael týmto startupom vedel byť nápomocný?

Určite výmenou skúseností. Nakoľko je ale Izrael malý trh pokiaľ ide o spotrebiteľov, podobne ako Slovensko, podnikateľská komunita neustále hľadá príležitosti za hranicami, takže aj spoločnými projektmi.

 

Pripravujete nejaké zaujímavé projekty, ktoré by práve slovenské startupy mohli využiť?

Našim každodenným projektom je už spomínané vzájomné približovanie podnikateľských subjektov na oboch stranách.

Pokiaľ ide ale napríklad o podujatia v Izraeli, spomenul by som Start Tel Aviv, súťaž v ktorej sa môžu prezentovať a súťažiť zahraničné startupy, a ktorá je plne podporovaná viacerými izraelskými vládnymi inštitúciami.

 

 

 

 

Dnes už letenka do Izraela stojí o polovicu menej, ako tomu bolo pár rokov dozadu. Zvýšil sa tým aj počet cestujúcich zo Slovenska?

Povedal by som, že sa postupne mení štruktúra cestujúcich a začína sa postupne rozvíjať báza mladých ľudí zo Slovenska, ktorí takisto začínajú objavovať Izrael. Istý faktor zohráva samozrejme aj cena, avšak verím, že aj propagácia ktorú sa ako veľvyslanectvo snažíme realizovať, zameranú, okrem tradičných miest v Izraeli, aj na prezentáciu krásnych izraelských pláži, aktívneho turizmu, lifestylu, atď.

 

Ktoré miesta by mal slovenský startup určite navštíviť? Google Tel Aviv, Waze, Wix, Meerkat….čo ešte? :)

Pri tejto otázke by som skôr upriamil pozornosť, okrem takého hubu startupovej komunity akým je Tel Aviv, aj na ďalšie veľmi zaujímavé inovačné ekosystémy akými si Jeruzalem, Beerševa, Haifa či Karmiel.

 

Odkaz pre slovenské startupy…?

Nikdy sa nevzdávajte svojho sna!

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá