Bill Gates, Steve Jobs a ich nevysvetliteľný vzťah plný lásky a nenávisti

Kristína Vavrová / 2. apríla 2017 / Zaujímavosti

zdroj: wikimedia.com/pinterest.com

Bill Gates a Steve Jobs nikdy spolu úplne nevychádzali. Dá sa však povedať, že bez toho druhého by Apple ani Microsoft by neboli tam, kde sú teraz.

Počas viac ako 30 rokov  v biznise si títo dvaja prešli obdobím opatrného partnerstva, rivalstva, aj takmer-priateľstva. Tu je v skratke história bizarného vzťahu medzi Stevom a Billom.

zdroj: pinterest.com

Na začiatku bola spolupráca – Microsoft vytvoril pre veľmi úspešný Apple II PC softvér. Jobs dokonca navrhol Microsoftu možnosť vyrábať softvér pre ich revolučný Macintosh. Táto ponuka však bola podaná takým výsmešným spôsobom, že ju Gates odmietol. Aj napriek tomu Microsoft a Apple spolupracovali v prvých rokoch výroby Macu.

zdroj: pinterest.com

Aj keď ich vzťah nebol nikdy ideálny, zlom nastal v roku 1985 kedy Microsoft prišiel s prvou verziou systému Windows. Naštvaný Jobs obvinil Gatesa za krádež. Gatesovi to však bolo jedno, vedel, že grafické rozhrania budú rásť a nepovažoval Apple za výhradného majiteľa autorských práv. Taktiež vedel, že Jobs prebral túto myšlienku od výskumnej inštitúcie Xerox PARC labs.

zdroj: pinterest.com

Od tej doby si už servítku pred ústa nedávali. Toto bola podľa Jobsa chyba Getsa, ktorý nemal v sebe štipku slušnosti. Podľa Gatesa žil Jobs vo svojej skreslenej realite a má poškodenú ľudskú bytosť.

zdroj: pinterest.com

V roku 1985 Jobs odišiel z Apple a založil NeXT, Windows sa stal jednotkou na trhu a ich vzťah bol naďalej na bode mrazu. Na konci deväťdesiatych rokov keď Apple bojoval o prežitie, vtedajší CEO Gil AMelio kúpil NeXT a priniesol Jobsa späť do Apple, s čím Gates verejne nesúhlasil. V roku 1997 Jobs sa stal riaditeľom Apple, spoločnosť začala napredovať a budovať svoju stratégiu integrovaných zariadení. Ako roky utekali a Apple prinášal jeden úspech za druhým (iPod, iPhone, iPad), slovné prestrelky medzi Jobsom a Gatesom neutíchali, naopak naberali na intenzite. Neustále sa podpichovali, spochybňovali produkty aj schopnosti toho druhého a v podstate sa navzájom vysmievali. Ani jeden si z toho však nič nerobil.

 

zdroj: wikipedia.com

Aj napriek tomu mali k sebe zvláštny rešpekt. Po smrti Jobsa sa Gates sa vyjadril, že ho vždy obdivoval a dal by čokoľvek za jeho vizionárske schopnosti a cit pre dizajn. Do očí mu to však nikdy nepovedal. Na druhej strane sa aj Jobs raz nechal počuť ako obdivuje spoločnosť, ktorú Gates vybudoval a že je rád za ich bývalú spoluprácu.

zdroj: pinterest.com

Nech už bol ich vzťah akýkoľvek, obaja muži budú zapísaní do histórie – veď Jobs spravil z Apple najhodnotnejšiu spoločnosť sveta,  zatiaľ čo Gates je najbohatším človekom.

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)