Bláz­ni­vé pro­jek­ty Goog­lu, kto­ré budú čosko­ro súčas­ťou naši­ch živo­tov

Lukáš Timko / 2. júla 2015 / Tech a inovácie

Mili­ó­ny ľudí využí­va­jú pro­duk­ty Goog­lu kaž­dý deň. Naprí­klad soft­vé­ro­vé služ­by a plat­for­my ako sú Gmail, Goog­le Maps, Andro­id a samoz­rej­me vyhľa­dá­vač, kto­rý zvlád­ne miliar­dy vyhľa­dá­va­ní na inter­ne­te kaž­dý deň. Čo ale neve­dia je, že spo­loč­nosť Goog­le má prs­ty aj v pro­jek­to­ch, kto­ré ste vide­li zatiaľ iba v sci-fi fil­me, a kto­ré sú iba krô­čik od toho, aby sme ich bež­ne zača­li pou­ží­vať aj my. Spo­loč­nosť Goog­le vyhľa­dá­va tých naozaj naj­múd­rej­ší­ch a naj­ši­kov­nej­ší­ch ľudí, kto­rí robia veľ­mi šia­le­né veci a tým posú­va­jú ľud­stvo míľo­vý­mi krok­mi do budúc­nos­ti.

Prinášame vám prehľad známych aj neznámych projektov, na ktorých pracujú ľudia z tajného laboratória Google X Lab. Hlavným cieľom laboratória je posunúť technológie o desať rokov dopredu. Goole X Lab vedie Astro Teller, držiteľ titulu z počítačových vied zo Stanfordskej univerzity, titulu zo symbolických a heuretickych výpočtov taktiež zo Stanfordskej univerzity a Ph.D. z umelej inteligencie z Carnegie univerzity.

Okrem Google X Lab existuje ešte jedna firma, ktorá s požehnaním zakladateľov Googlu, pracuje na projektoch, ktoré ovplyvňujú milióny ľudí. Tou firmou je Google ATAP. Vedie ju Dr. Regina Dugan. ATAP dáva možnosť vedcom dva roky pracovať na svojich šialených nápadoch a následne sa môžu rozhodnúť či zotrvajú alebo pôjdu inou cestou.

 

Google Glass

 

 

Tieto inteligentné okuliare sú zatiaľ jediným projektom, ktorý opustil ich tajné laboratórium Google X Lab. Napriek ich využitiu na navigáciu a vyhľadávanie, nie sú úplne pripravené pre bežného zákazníka a preto sa ich cena pohybovala na úrovni 1500 dolárov. Nositeľná (wearable) technológia od Googlu si nájde využitie v podnikaní alebo v armáde. Na konferencii I/O Google oznámil úmysel pokračovať vo vývoji týchto okuliarov, preto som zvedavý s akým novým konceptom prídu opäť.

 

Auto bez vodiča

 

 

Prvým oficiálnym projektom Google X Labu je automobil, ktorý nepotrebuje vodiča. Google strávil na vývoji tohto auta viac ako päť rokov. S vývojom im pomáha Stanfordské laboratórium umelej inteligencie. Viacerí právnici hovoria o tom, že toto auto bez vodiča porušuje veľa zákonov. Prednedávnom Google predstavilo nový prototyp auta bez volantu a pedálov. Aj napriek veľmi milému dizajnu, tento prototyp bol navrhnutý najmä na prezentáciu neuveriteľne inteligentného softvéru Google Chauffeur určený pre výrobcov automobilov. Aby sa táto technológia rýchlejšie dostala na trh, Google poskytol výrobcom nástroje a softvér.

 

Inteligentné kontaktné šošovky

 

 

Šošovky, ktoré obsahujú miniglukózny senzor a bezdrôtový čip. Táto technológia je zameraná na pomoc ľuďom s cukrovkou. Táto šošovka meria hladinu cukru v slzách. Po dvojročnom vývoji Google oznámil spoluprácu so spoločnosťou Novartis, ktorá mu má pomôcť priviesť túto technológiu na trh.

 

Projekt Google Loon

 

 

Podobne ako iniciatíva Marka Zuckerberga, projekt Loon sa snaží poskytnúť internetové pripojenie dvom tretinám obyvateľov zeme, ktorí ho ešte nemajú. Google použije teplovzdušné wi-fi balóny, ktoré zotrvávajú v stratosfére po dobu 100 dní a vytvárajú bezdrôtové internetové pripojenie vo forme 3G. Projekt mal zopár problémov, no prednedávnom oslávil svoj prvý rok. Žiaľ, projekt Loon ešte nie je pripravený, no Google X Lab vylepšuje letový čas balónov.

 

Zrak strojom

 

 

Aby sme mohli usporiadať svetové dáta a mutlimédiá, Google chce naprogramovať stroje tak, aby dokázali vnímať. Google sa snaží neustále aktualizovať ich archív a servery, čím vzniká obrovská databáza, na základe ktorej sú stroje schopné opísať obrázky, video a hudbu. Ako sa vyjadrili zakladatelia spoločnosti Google: “Budeme schopní stroje naprogramovať tak, aby uvažovali a robili veci lepšie ako my.”

 

Projekt Makani

 

 

V máji minulého roka Google kúpil spoločnosť Makani Power a začlenil ju do tímu Google X Labs. Táto spoločnosť sa zameriava na trvalo udržateľný rozvoj, konkrétne energiu z vetra. Google verí, že sa ich letecké veterné turbíny stanú dominujúcim zdrojom čistej energie. Pomocou tzv. šarkanov krúžiacich okolo ukotvenia dokážu tieto turbíny vygenerovať až o polovicu viac energie a zredukovať 90% nákladov na stavebný materiál bežných veterných elektrární.

 

Projekt Calico

 

 

V septembri minulého roka Google založil ich absolútne najambicióznejšiu spoločnosť Calico, ktorú vedie Arthur Levinson. Táto spoločnosť sa zameriava na proces starnutia. Plán spoločnosti je využiť pokročilú technológiu a na lepšie pochopenie biológie, ktorá kontroluje dĺžku života. Ďalším cieľom je využiť tieto poznatky na zlepšenie a predlženie života.

 

Umelá neurónová sieť

 

 

Pri tomto projekte sa Google snaží nasimulovať procesy, ktoré sa odohrávajú v ľudskom mozgu a spraviť ich ešte efektívnejšími. Prednedávnom Google zverejnil štúdiu, kde ich neurónová sieť optimalizovala operácie vo svetových dátových centrách. Okrem toho, táto neurónová sieť dokáže rozoznať stovky miliónov ulíc a čísel domov, čo výrazne pomohlo používateľom služby Google Street View.

 

Roboty pre biznis

 

 

Spoločnosť Boston Dynamics potvrdila, že vyrába roboty pre spoločnosť Google. Túto snahu vedie Andy Rubin, človek, ktorý vytvoril softvér Google Android. Google experimentuje s donáškovými dronmi podobne ako spoločnosť Amazon. Okrem toho je možné, že roboty od Googlu trénujú s ozbrojenými zložkami Americkej armády.

 

Neobyčajná lyžička

 

 

Spoločnosť Lift Labs, ktorú koncom roka 2014 kúpil Google a začlenil do svojho Google X Lab, pracuje na lyžici, ktorá eliminuje trasenie protipohybom a tým pomáha pacientom s Parkinsonovou chorobou sa samostatne najesť.

 

Projekt ARA

 

 

Tím vedcov z Google ATAP pracuje na smartphone, ktorý si budete môcť vlastnoručne poskladať z jednotlivých častí. Tieto časti si budete môcť meniť podľa vlastnej potreby bez zbytočných skrutiek a tak predĺžiť výdrž batérie, vylepšiť fotoaparát, pridať ďalší reproduktor alebo zvýšiť kapacitu disku len obyčajným zaklapnutím danej súčiastky do základného tela smartphonu ARA.

 

Projekt Jacquiard

 

 

ATAP vyvíja inteligentnú textilnú látku, pomocou ktorej bude môcť ovládať svoj smartphone. Google spolupracuje so spoločnosťou Levi a sú na dobrej ceste ušiť inteligentné oblečenie z takejto smart látky.

 

Sidewalk Lab

 

 

Novo-vzniknutá spoločnosť Sidewalk Lab s mandátom od Googlu sa snaží pomocou najnovších technológií zlepšiť život v mestách. Pomocou nových platforiem, infraštruktúry a softvéru sa bude snažiť navrhnúť komunity, ktoré sú efektívne, adaptabilné a odolné.

 

Projekt Tango

 

 

Je to vlastne pokročilý senzor, pomocou ktorého vaše smartphony a tablety zaznamenávajú váš pohyb v trojdimenzionálnom priestore. To môže viesť k tomu, že sa svet okolo vás stane jednou veľkou počítačovou hrou. Predstavte si, že by ste behali po okolí a strieľali na robotov, ktoré sa vám zobrazia na displeji pripevnenom na makete zbrane a zobrazených v priestore.

 

Projekt Vault

 

 

Spoločnosť Google ATAP pracuje na SD karte z ktorej budete môcť spustiť celý operačný systém. Takto je tento systém a dáta v ňom maximálne zabezpečené pred zneužitím a ľahko prenosné medzi zariadeniami. Vault microSD karta obsahuje low-cost ARM procesor, NFC čip, 4 GB úložiska a operačný systém. Po pripojení môže užívateľ šifrovať svoje dáta. Vault spracováva kryptografické operácie a triedi podpisovanie. Jedna sa tak o súkromny kľúč s bezpečnostným systémom.

 

Google Fi

 

 

Prednedávnom Google spustil službu pre všetkých Američanom. Všetci užívatelia budú platiť iba za množstvo spotrebúvaných dát. Vďaka Spolupráci s T-mobilom a Sprintom dokázali pokryť väčšinu územia a prekvapiť cenou. Okrem toho ponúka akciových telefónov Nexus určite priláka veľa nových zákazníkov.

 

Google Spotlight Stories

 

 

Vďaka tomuto projektu môžete sledovať na svojom smartphone 360 stupňové filmy. Pomocou svojho telefónu a pohybových senzorov v ňom si dokažete meniť uhol pohľadu na film. Jeden takýto film si môžete pozrieť už teraz, volá sa “Help!“ a je to akčný film od Justina Lina režiséra Fast&Furious.

 

Batérie novej generácie

 

Google ATAP nezabúda ani na aktuálny obrovský problém dnešných dní, ktorým je krátka výdrž batérií. Niekoľkými projektmi sa snažia zvrátiť terajší stav a prísť s revolúciou na poli baterií. Výkon našich zariadení je priamo úmerný spotrebe elektrickej energie, škoda len, že tieto projekty musia dobiehať náskok výkonu.

 

Zdroje: uk.businessinsider.com

Pridať komentár (0)