John McAfee – bláznivý život bývalého utečenca, milovníka drog a legendy kyberbezpečnosti

Dárius Polák / 16. júla 2016 / Business

John McAfee je enigma. Najprv vybudoval jednu z najväčších antivírusových spoločností, potom žil na Belize, kde sa dostal do styku s drogami a inými nelegálnymi aktivitami a neskôr si dokonca založil vlastnú politickú stranu, kandidoval na prezidenta a nakoniec sa prednedávnom stal CEO novej záhadnej spoločnosti. Jeho život je jedna bláznivá jazda.

Narodil sa vo Veľkej Británii v polovici 40-tych rokov 20. storočia. S rodičmi sa presťahoval do Virgínie, USA, keď bol ešte malý.
1

Jeho detstvo bolo ťažké. Otec pracoval ako zememerač, bol to však alkoholik. Keď mal McAfee pätnásť rokov, jeho otec spáchal samovraždu. Ako sám tvrdí, je to fakt, s ktorým sa prebúdza každý deň.
2

McAfee navštevoval Roanoke College, kde sa takisto poddal alkoholu. Avšak, už ako mladý mal v sebe podnikateľského ducha. Jeho prvé podnikanie bolo predávanie magazínov od dverí k dverám.
3

V 60-tych rokoch začal pracovať v spoločnosti, ktorá sa zaoberala programovaním kariet. Tu sa naučil základy skorého programovania. Vďaka tomuto si našiel prácu v železniciach Missouri Pacific, kde pomáhal spoločnosti používať v tej dobe najmodernejší IBM počítač na kalkulovanie vlakových trás.
4

V tomto období prepadol tvrdším drogám, kedy pokojne pracoval celé dni pod vplyvom LSD. Jedného dňa vyskúšal dimetyltryptamín (DMT), silnú halucinogénnu drogu. Z jednej dávky nič necítil, tak si dal celý balík. Potom sa to celé pomlelo. Dostal silné halucinácie, zo všetkých strán počul hlasy, až sa z toho zosypal, utiekol a nikdy viac sa do práce nevrátil. Z časti si doteraz myslí, že jeho celý život po tomto momente je stále iba halucinácia.
5

Do Silicon Valley sa presťahoval v polovici 70-tych rokov. Prešiel si niekoľkými tech spoločnosťami, pracoval napr. i v NASA. Stále však prepadával drogám. Spamätal sa až v roku 1983, kedy pracoval pre spoločnosť Omex a uvedomil si, že jeho denná rutina je šnupanie koksu zo stola a pitie škótskej. Tvrdí, že sa cítil sám, vystrašený a rozhodol sa vyhľadať pomoc.
6

Neskôr začal pracovať v spoločnosti Lockheed. V tom čase boli počítače ešte stále novinkou. Prvý počítačový vírus vznikol v roku 1986. McAfee to videl ako príležitosť a rozhodol sa založiť si vlastnú antivírusovú spoločnosť.

7

Jeho spoločnosti McAfee associates sa náramne darilo. Ku koncu 80-tych rokov zarábala $5 miliónov dolárov ročne a niektoré veľké spoločnosti využívali jej produkty.
8

McAfee sa stala ešte úspešnejším po víruse menom Michelangelo, ktorý sa dostal na scénu v roku 1992. Bol to jeden z najhorších vírusov, ktorý napadol 5 miliónov počítačov. V tom čase sa antivírusy moc nekupovali, Michelangelo to však zmenil.
9

Spoločnosť po tomto víruse vyšla na verejnú burzu a stal sa z nej multimiliónový biznis.10

V roku 1994 sa McAfee rozhodol rezignovať. Dva roky na to predal svoj podiel a získal okolo $100 miliónov dolárov.
11

Po rezignácii sa udržiaval v ústraní. Radil mladým startupom, prednášal na Stanforde a pracoval na vlastných projektoch ako sociálne siete PowWow a Tribal Voice, hoci ani jedna z nich sa nestala všeobecne známou.
12

Svetová kríza v roku 2008 zasiahla aj jeho. Zo $100 miliónov dolárov mu ostali $4 milióny.
13

Neskôr sa rozhodol predať svoj pozemok a presťahoval sa na Belize, kde sa snažil rozbehnúť biznis antibiotikami. Veril, že s pomocou mikrobiológov dokáže vytvoriť produkt, ktorý využije rastlina na boj proti chorobám. Spoločnosť sa volala Quorumex.
tw

V Belize mu však preskočilo, bol presvedčený o tom, že ho neustále niekto sleduje.
15

V zapadnutej časti mesta navštevoval jeden hostinec. Chodil tam každý deň a sledoval ako ľudia vchádzajú dnu a von. Stal sa tým posadnutý a nič iné ho nezaujímalo. Po šiestich mesiacoch priznal, že nemá nijaké spojenie so spoločnosťou.
16

V roku 2012 sa dostal do hľadáčika polície, potom, čo jeho suseda zastrelili. Z Belize utiekol.
17

Neskôr ho zatkli v Guatemale za nelegálny vstup do krajiny. Počas väzby trpel problémami so srdcom. Nakoniec ho prepustili a poslali naspäť do USA.
18

Následne ho začali prenasledovať média. Každý chcel vedieť kto je, kam ide a či je blázon.
19

Sám si to moc neuľahčoval. V roku 2013 vydal kontroverzné video „Ako odinštalovať McAfee Antivirus.“

V auguste bol zadržaný za neoprávnenie vlastnenie zbrane a jazdenie pod vplyvom Xanaxu. Za toto však viní svojho doktora, ktorý mu jasne nepovedal, že jazdenie pod vplyvom je nebezpečné.
21

Momentálne žije v Portlande, v štáte Oregon. Sem tam píše blog o bezpečnosti, súkromí a slobode.
23

V septembri 2015 sa rozhodol kandidovať za prezidenta USA s vlastnou politickou stranou „The Cyber Party.“ Moc úspechu však nezožal.

V máji 2016 sa stal chairmanom a CEO mysterióznej tech spoločnosti MGT Technologies. Spoločnosť najprv investovala do mobilných hier, no priklonila sa aj k kyberbezpečnosti a dokonca aj k výrobcovi liekov.
24

zdroj: businessinsider, zdroj všetkých fotiek: businessinsider

Pridať komentár (0)