BMW M5 pokorilo svetový rekord. 8 hodín šmyku, stovky kilometrov a jedinečné tankovanie počas jazdy

  • Mnohí z nás ešte ako nevybúrení teenageri hrávali kedysi veľmi obľúbenú počítačovú hru Need For Speed Underground
  • Jednou z disciplín bolo aj udržanie sa v čo najdlhšom šmyku.
  • Dnes tu však máme šmyk z iného súdka. Vodič BMW M5 sa po mokrej vozovke kĺzal rekordných 8 hodín bez zastavenia
bmw
facebook.com
  • Mnohí z nás ešte ako nevybúrení teenageri hrávali kedysi veľmi obľúbenú počítačovú hru Need For Speed Underground
  • Jednou z disciplín bolo aj udržanie sa v čo najdlhšom šmyku.
  • Dnes tu však máme šmyk z iného súdka. Vodič BMW M5 sa po mokrej vozovke kĺzal rekordných 8 hodín bez zastavenia

Výnimočný rekord bol dosiahnutý na výnimočnom stroji. BMW M5 F90 je najnovším prírastkom do rodiny extrémne výkonných športových sedanov. Masívne vyzerajúci stroj nie je žiadne orezávatko a parametre sú na takýto automobil naozaj nadupané.

Okrem ohromných výrezov v nárazníku je v zadnej časti vozidla kvôli maximálnemu prítlaku k vozovke poriadny difúzor. Toto sú najpútavejšie vonkajšie znaky, ktoré poukazujú na športové ambície vozidla. Najväčšie zmeny sa však udiali pod kapotou. Vylepšený vidlicový osemvalec v sebe skrýva obrovskú silu 600 koní, ktorá je úmerne rozložená na všetky 4 kolesá. Extrémne zrýchlenie zaručuje, že tento takmer dvojtonový kolos v teste šmyku jednoducho nemohol pohorieť.

Zaslúžený zápis do Guinessovej knihy rekordov

Plány na papieri však bolo treba preniesť do reality. V prvom rade bolo potrebné nájsť odvážlivca, ktorý by do tejto šialenosti šiel. Stráviť 8 hodín v maximálnej koncentrácii bez zastavenia a bez možnosti odskočiť si napríklad na WC nie je pre každého. Musel to byť človek, ktorý vozidlá od značky BMW pozná minimálne ako vlastnú manželku. Nakoniec sa však jeden predsa len našiel. Bol ním inštruktor kurzov BMW Performance, Johan Schwartz. V roku 2013 vytvoril svetový rekord v šmyku o dĺžke 82,5 kilometra za čas presahujúci hodinu a 40 minút.

Celý osemhodinový šmyk sa realizoval na menšom okruhu v Severnej Karolíne. Ani tie najkvalitnejšie plášte na svete by nedokázali prežiť v šmyku na suchej vozovke dlhšie ako pár minút. Vozovka na okruhu sa tak musela sústavne polievať vodou. Aby bol pokus uznaný a zapísaný do Guinessovej knihy rekordov, splnili základnú podmienku – nezastaviť. Najväčší problém predstavovalo palivo, po ktorom sa pri jazde na druhom rýchlostnom stupni len tak zaprášilo. Bolo nutné tankovať za jazdy, podobne ako to robia napríklad vojenské stíhačky.

BMW tak museli upraviť, aby ho bolo možné tankovať bez zastavenia z druhého auta priamo cez zadné okno. Trafiť sa za jazdy do malého otvoru chcelo dokonalú spoluprácu posádky oboch vozidiel. V priebehu tankovacích intervalov došlo dokonca k menšiemu ťuknutiu, ale nebolo to nič vážne. Za námahu to stálo a boli pokorené hneď dva rekordy: o najdlhší 374-kilometrový sólo šmyk a najdlhší 79,2-kilometrový šmyk dvoch automobilov v tandeme počas tankovania.

zdroj: topgear.com, auto.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech