BMW predstavilo prelomový koncept elektromobilu s inteligentnou tkaninou

  • S futuristickými konceptami elektromobilov budúcnosti sa roztrhlo vrece
  • Po Volve a jeho elektromobile bez volantu a pedálov sa rozhýbala aj automobilka BMW
  • Tá predstavila inovatívny model využívajúci revolučnú tkaninu na ovládanie funkcií vozidla
bmw
bmw
  • S futuristickými konceptami elektromobilov budúcnosti sa roztrhlo vrece
  • Po Volve a jeho elektromobile bez volantu a pedálov sa rozhýbala aj automobilka BMW
  • Tá predstavila inovatívny model využívajúci revolučnú tkaninu na ovládanie funkcií vozidla

Budúcnosť automobilov je ukrytá v elektrine. To už určite vieš. V nedávnej minulosti to bolo inak a veľké automobilky si nevedeli ani len predstaviť, aby pomalé a slabé elektromobily dokázali ovládnuť motorový svet. A dnes? Zdokonalili sa batérie, motory a aj elektronika. V súčasnosti už aj tí najväčší odporcovia elektromobilov priznávajú, že v elektrine je naozaj budúcnosť. Elektrické vozidlá súčasnosti sú nielen tiché, ale aj extrémne rýchle a hranica ich dojazdu sa úspešne posúva.

Čoskoro by mali elektromobily bez problémov prejsť okolo tisíc kilometrov. V tomto je priekopníkom spoločnosť Tesla. Je to však pomerne malá firma a s veľkými automobilkami zatiaľ nemôže súperiť. Veľké automobilové spoločnosti sa pritom nikam neponáhľajú a volia vyčkávaciu taktiku.

Niektoré síce predstavili prvé elektromobily, avšak s Teslou za zatiaľ nemôžu porovnávať. Automobilové v spoločnosti sa skôr predbiehajú v tom, kto predstaví krajší koncept vozidla budúcnosti. Presne toto urobila minulý týždeň spoločnosť BMW. Predstavila totiž svoj nový koncept s názvom iNext.

Revolučná tkanina sa premení na displej

Vozidlo predstavuje budúcu generáciu autonómnych elektrických vozidiel. Interiér vozidla bude pripomínať obývačku. Podobný koncept nedávno predstavila aj automobilka Volvo. Tá však pre zmenu kompletne odstránila volant a pedále. BMW však zašlo ešte ďalej. Hlavným ťahákom tohto futuristického konceptu je nová forma ovládania funkcií vozidla. Nenájdeš tu teda žiadne tlačidlá. Miesto nich je dotyková technológia zabudovaná priamo do čalúnenia a iných vnútorných povrchov.

Automobil by mal byť vybavený špičkovou umelou inteligenciou. Prvá verzia by sa mala objaviť v roku 2021. Novinka pripomína klasické vozidlá typu SUV. Najväčším ťahákom je samotný interiér vozidla. Tvorcovia sa inšpirovali luxusnými obývacími priestormi a hotelmi. Automobil je popretkávaný senzormi, ktoré sú bohato rozmiestnené pod povrchom. Toto ti umožní napríklad spustiť audio systém tak, že prstom urobíš kruhový pohyb po povrchu tkaniny sedadla. Takmer každú plochu čalúnenia dokážeš premeniť na interaktívny displej vďaka zabudovaným optickým vláknam.

Novinka bude používať piatu generáciu elektrických motorov a batérií. BMW má v príprave celkovo 25 vozidiel s elektromotormi. Jedná sa o hybridné vozidlá a čisté elektromobily. Všetky by mali byť uvedené na trh najneskôr do roku 2025.

zdroj: fortune.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK