Boeing 777 je najlepšie lietadlo, aké Boeing kedy vyrobil a toto je jeho famózna história

  • Boeing 777 spôsobil vo svete hotovú revolúciu, toto moderné dvojmotorové lietadlo nahradilo zastarané Jumbo Jety.
  • Na celom svete sa ho predalo takmer 2000 kusov.
  • Je vôbec najpredávanejším lietadlom, aké bolo vyrobené
  • Aká však bola jeho história? Ako to všetko začalo?
boeing
flickr
  • Boeing 777 spôsobil vo svete hotovú revolúciu, toto moderné dvojmotorové lietadlo nahradilo zastarané Jumbo Jety.
  • Na celom svete sa ho predalo takmer 2000 kusov.
  • Je vôbec najpredávanejším lietadlom, aké bolo vyrobené
  • Aká však bola jeho história? Ako to všetko začalo?

Písal sa rok 1994. Prvý model Boeingu stál pyšne na hladnej letiskovej ploche. Chystal sa vôbec na prvý testovací let. Nikto ani len nečakal, akú obrovskú zmenu tento dvojmotorový stroj spôsobí. Po dvadsiatich rokoch od prvého letu je tu zmodernizovaná verzia stále s nami a vyzerá, že táto situácia sa nezmení minimálne ďalšie desaťročie. Na nič lepšie sa zatiaľ neprišlo. Koncept dvojmotorových lietadiel jednoducho funguje dokonale. Ako sa to všetko začalo?

Bolo to v roku 1990, keď sa United Airlines rozhodli pre obnovenie svojej letky. Oslovili aj Boeing. Túžili po dvojmotorovom a veľkom lietadle, ktoré malo byť väčšie ako Boeing 767, ale zároveň nemalo presiahnuť veľkosť Jumbo Jetu. V čele celého projektu stál odvážny muž menom Alan Mulally, ktorý neskôr v roku 2006 prešiel do automobilky Ford a pomohol jej prekonať finančnú krízu, ktorá postihla svet v roku 2008. Tu pôsobil osem rokov. Úspešný manažér je považovaný za vôbec najlepšieho šéfa, akého automobilka Ford mala.


Know-How získal práve pri práci na projekte Boeing 777. Už od začiatku sa k novému projektu pristupovalo s maximálnou starostlivosťou. Pracovníci spoločnosti mali jediný cieľ – vytvoriť niečo špeciálne. V tomto prípade sa použil vôbec prvýkrát v histórii revolučný postup návrhu. Celý dizajn bol tvorený pomocou počítača. Výhodou modelovania na počítači bolo hlavne šetrenie nákladov. Nebolo potrebné vyrábať modely. Fyzické lietadlo sa začalo vyrábať vo výrobnej hale vo Washingtone.

Dvojmotorový stroj zdecimoval viacmotorové modely

Finálny model prekonal všetky očakávania. Veľkosťou neprekonal obrovský Jumbo Jet, avšak aj napriek tomu bol obrom. S dĺžkou 63,7 metra, rozpätím krídel 58 metrov a váhou 230 ton sa nejedná o žiadneho drobca. Dvojica obrovských motorov je vôbec tým najväčším, čo bolo kedy na krídla lietadla umiestnené. Vyrábajú ich spoločnosti ich Rolls-Royce, Pratt & Whitney a GE.

Model 777-200 bol vybavený kokpitom, ktorý je dizajnovým skvostom. Palubná doska bola plne digitálna. Kvalitným spracovaním sa pýšia aj súkromné kabíny pre cestujúcich. Klasické sedačky v zadnej časti poskytujú komfort a zároveň je priestor tichý. Prvý testovací let sa konal 12. júna 1994. United Airlines stroj do ostrej prevádzky nasadili v roku 1995. Tento krok rozhodol o jeho popularite.

Dovtedy boli problémom lety na diaľku. V tých časoch sa používali na krídlach štyri motory, ktoré boli toho podľa vtedajších informácií schopné. Ak by jeden zlyhal, tri by udržali lietadlo vo vzduchu. Dvojmotorovým lietadlám sa jednoducho moc nedôverovalo a boli využívané iba na krátke trasy. Boeing 777 to zmenil, keď získal povolenie ETOPS 180 na dlhé trasy.

Po tejto zmene sa stali trojmotorové lietadlá, ktoré predstavovali vyššie bezpečie nepotrebnými. Uvedenie dvojmotorového Boeingu 777 však ovplyvnilo aj predaje štvormotorových lietadiel, ktoré klesli na minimum. Produkcia Airbusu 380 či Boeingu 747 sa tak ocitla na rekordnom minime. V priebehu rokov prišli vylepšené modely. V roku 1996 to bol Boeing 777-200ER. V roku 1998 to bol model 777-300, ktorý mal 550 sedadiel. Najpopulárnejšou verziou je model 777-300ER z roku 2002. Predalo sa ho viac ako 800 kusov.

V roku 2006 bol predstavený model 777-200LR zameraný na ultra dlhé vzdialenosti. Na jedno naplnenie nádrže preletí 17 702 kilometrov. V súčasnosti je Boeing 777 jedným z najpopulárnejších lietadiel na svete. Najvyšší počet kusov týchto fantastických strojov majú aerolínie Emirates.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK