Boeing predstavil koncept najrýchlejšieho nadzvukového lietadla na svete

  • Boeing je známym výrobcom lietadiel, nevyrába však len lietadla na komerčné účely
  • Veľmi úzko spolupracuje aj americkou armádou, pre ktorú vyvíja mnohé stroje budúcnosti
  • Jedným z nich je aj najnovšie nadzvukové lietadlo s rekordnou rýchlosťou 6174km/h
boeing
facebook.com
  • Boeing je známym výrobcom lietadiel, nevyrába však len lietadla na komerčné účely
  • Veľmi úzko spolupracuje aj americkou armádou, pre ktorú vyvíja mnohé stroje budúcnosti
  • Jedným z nich je aj najnovšie nadzvukové lietadlo s rekordnou rýchlosťou 6174km/h

Defense je divízia firmy Boeing, ktorá vznikla v roku 2002. Predstavuje rad produktov určených na obranu. Nájdeš tu množstvo rôznych riešení pre vojenské zložky. Helikoptéry, bojové lietadlá, supermoderné zabezpečovanie systémy, pokročilé zbrane a systémy protiraketovej obrany. Jednoducho všetko, po čom piští chrabré srdce príslušníka armády. Firma je známa pomerne častou spoluprácou s americkou armádou.

Okrem divízie pre obranné účely je tu aj mierumilovnejšia divízia zameraná na lety do vesmíru a jeho prieskum. Chystaný vesmírny stroj DARPA XS-1 by mal vynášať na obežnú dráhu malé vojenské satelity, pričom jeho rýchlosť by mala byť minimálne 12 250 km/h, čo je o polovicu viac ako v prípade predstaveného špionážneho lietadla.

Nasledovník legendy

Novému stroju z divízie Defense prischla od predstavenia akosi automaticky prezývka „Son of Blackbird“. Logicky to dáva zmysel. Lockheed Blackbird SR-71 bolo prvé nadzvukové špionážne lietadlo vyvinuté v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Stroj sa pýšil aj na dnešné pomery obrovskou maximálnou rýchlosťou 3 540 km/h a vysokou letovou výškou 25,9 kilometra. Vďaka týmto výhodám ho nedokázala zasiahnuť žiadna protilietadlová strela. Reálnym testom sa podarilo dosiahnuť rýchlosť 3 529 km/h a maximálnu výšku letu 25,7 kilometra. Zisk dvoch svetových rekordov tak nebol žiadnym prekvapením.

Celkovo bolo vyrobených 32 kusov, z ktorých 12 bolo zničených pri rôznych nehodách. Momentálne je jeho rýchlostný rekord stále nepokorený. Blackbird je jednoducho legendou a práve predstavený koncept od Boeingu by mal byť jeho duchovným nástupcom. K odhalenou došlo na fóre Amerického inštitútu letectva a kozmonautiky. Mal by byť taktiež priamou konkurenciou ku chystanému novému modelu od firmy Lockheed Martin SR-72, ktorý by sa mal na oblohe objaviť niekedy po roku 2020.

Technológia nadzvukových lietadiel je v súčasnosti na pomerne vysokej úrovni, a tak by nemal byť problém dotiahnuť smelé plány do úspešného konca. Pohonné systémy nadzvukových strojov využívajú kombináciu raketového motora a nadzvukového prúdového motora. Postup vývoja bude nasledovný. Prvá verzia bude testovaná iba s nadzvukovým motorom. Ak všetko prebehne podľa predstáv, pristúpi sa k plnohodnotnému testu s kombináciu oboch motorov. Dĺžka lietadla by mala byť okolo 33 metrov.

Prekvapením je aj futuristický dizajn, ktorého súčasťou je pomerne veľký priestor na motor. Nie je jednoduché prekonať rýchlosť zvuku a následne vystúpiť na jej mnohonásobok práve kvôli veľkému vplyvu vzduchu. Motory lietadiel totiž spaľujú palivo vďaka nasávaniu vzduchu priamo počas letu. Pri takýchto rýchlostiach je teda potrebný veľký motor s poriadnym výkonom a masívnymi otvormi na vháňanie vzduchu. To spôsobuje mierne komplikácie pri dosahovaní extrémne vysokých rýchlostí.

zdroj: dailymail.co.uk , boeing.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech