Boeing predstavil lietajúci palác za 400 miliónov dolárov, ktorý vyráža dych

  • Boeing predstavil najnovší prírastok medzi svojimi lietadlami. Jedná sa o lietajúci palác v hodnote niekoľkých stoviek miliónov dolárov
  • BBJ 777X ako sa lietadlo nazýva je súkromnou verziou chystaného Boeingu 777X
  • Budúci majiteľ si môže vybrať z troch interiérov a dvoch veľkostí
boeing
boeing
  • Boeing predstavil najnovší prírastok medzi svojimi lietadlami. Jedná sa o lietajúci palác v hodnote niekoľkých stoviek miliónov dolárov
  • BBJ 777X ako sa lietadlo nazýva je súkromnou verziou chystaného Boeingu 777X
  • Budúci majiteľ si môže vybrať z troch interiérov a dvoch veľkostí

Boeing 777X bude predstavovať´úplne novú generáciu lietadiel a zároveň vlajkovú loď, ktorá by mala kompletne nahradiť legendárny JumboJet. Aj keď chystané modely pre komerčné lietanie uvidíme až v roku 2020, už dnes sa môžme pozrieť na to, ako budú približne vyzerať.

Boeing totiž predstavil súkromnú verziu s názvom BBJ 777X na Business Aviation Association Show v Dubaji. „Naši najexkluzívnejší zákazníci chcú cestovať v najlepšom priestore plnom komfortu priamo do cieľovej destinácie. Nové BBJ 777X je to schopné ponúknuť v podobe, v akej to nedokázalo žiadne iné lietadlo predtým, čím redefinuje VIP cestovanie na extrémne vzdialenosti,“ hovorí sa v stanovisku spoločnosti.

Toto lietadlo je projektom divízie Boeing Business Jets, ktorá funguje od roku 1996 a zameriava sa práve na tvorbu lietadiel pre súkromné osoby, ktoré si to môžu dovoliť. Je však o takéto lietadla záujem? Určite áno, aj keď sa nevyrovná predajom komerčných verzií. Od roku 1996 prejavilo o podobné stroje záujem 261 zákazníkov. Do podoby súkromných lietadiel boli upravené aj lietadlá Boeing 737 alebo napríklad Boeing 787 Dreamliner.

Pozrime sa však na najnovší model. Ako už vieme je založený na chystanom Boeingu 777X. Podobne ako v prípade komerčnej verzie, budú k dispozícii dve veľkosti. Menšie s prívlastkom 777-8 a väčšie 777-9. Čo menšia verzia stráca na veľkosti, získava na dolete. Na jedno natankovanie by mala byť schopná preletieť rekordných 21 565 kilometrov. Väčší model by mal zvládnuť „iba“ 20 438 kilometrov. Je to omnoho viac než dokážu sériové verzie týchto lietadiel.

Menší model poskytne priestor o rozlohe 302 metrov štvorcových a väčší brat 342 metrov štvorcových. Boeing tiež ukázal tri druhy interiérov. Prvý prináša spoločnosť Jet Aviation. Nesie sa v bielej a hnedej farbe. Táto farebná kombinácia dominuje v predsieni, jedálni a veľkej hale. Druhým je koncept interiéru od Unique Aircraft Design.

Podobne ako v prvom prípade, nájdeš aj tu predsieň, halu, jedáleň, kúpeľňu spálňu a kanceláriu. Tento dizajn využíva hlavne bielu a slabohnedú až zlatú farbu. Posledný návrh je od Greenpoint Technologies. Je ladený do chladnejších tónov, kde sa kombinuje biela a šedá. Cena za jednotlivé interiéry nie je zatiaľ známa.

O pohon obrovských strojov sa postará dvojica motorov GE9X od General Electric. Oproti konkurenčným motorom by mali spotrebovať o 5 % paliva menej, pričom by mali produkovať menšie množstvo emisií.

zdroj: businessinsider.com

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech