Boj proti dieselom v Nemecku naberá obludné rozmery. Majitelia novších vozidiel budú mať zakázaný vstup na diaľnicu

  • Vojna proti dieselovým automobilom sa presúva z centier niektorých miest aj na otvorené diaľnice
  • Od júla budúceho roka sa bude zákaz týkať aj prvej diaľnice v Nemecku.
  • Obmedzené budú dokonca automobily spĺňajúce emisnú normu Euro 5
diaľnice
flickr
  • Vojna proti dieselovým automobilom sa presúva z centier niektorých miest aj na otvorené diaľnice
  • Od júla budúceho roka sa bude zákaz týkať aj prvej diaľnice v Nemecku.
  • Obmedzené budú dokonca automobily spĺňajúce emisnú normu Euro 5

Boj proti dieselovým vozidlám v Nemecku vôbec nekončí, ale naberá na obrátkach. V súčasnosti sa zákazy vjazdu starších dieselových vozidiel týkajú iba niektorých väčších nemeckých miest. Jednoducho „idylka“, avšak tá bude mať čoskoro svoj koniec.

Situácia sa totiž mení k horšiemu. Dôvodom je to, že do boja proti dieselovým automobilom sa vo veľkom zapájajú aj nemeckí politici. Vlna odporu proti dieselovým automobilom v Nemecku sa zdvihla koncom februára tohto roka. Reťazovú reakciu spustila environmentálna skupina De­uts­che Umwelt­hilfe, ktorá podala žalobu na najvyšší súd v Lipsku.

Tá sa týkala miest Stutt­gart a Düs­sel­dorf, ktoré sa „preslávili“ vďaka všadeprítomnému smogu. Hlavný sudca najvyššieho súdu An­dreas Korb­ma­cher dal za pravdu ochrancom životného prostredia. Zákaz však nebol striktný a každé mesto sa mohlo zariadiť podľa seba.

Niektoré mestá tak vjazd starším dieselovým vozidlám do svojich centier zakázali. Stále je to však iba zlomok miest z väčšiny. To sa však postupne zmení. Za zákaz sa totiž postavilo množstvo nemeckých politikov, ktorým obmedzenia v centrách miest nestačia a chcú viac.

Zvoní dieselom v Nemecku umieráčik?

Majitelia starších dieselových vozidiel tak smutne počúvajú najnovšie správy. Tie hovoria o tom, že svoje automobily nebudú môcť v budúcnosti prevetrať ani na diaľniciach. Dokonca už existuje prvá lastovička. Jedná sa o niekoľkokilometrový úsek diaľnice A40 nachádzajúci sa v novej emisnej zóne, ktorú ohraničil súd v meste Gelsenkirchen.

Zákaz vjazdu na tento úsek začne platiť od 1. júla budúceho roka, takže majitelia starších automobilov nespĺňajúcich emisnú normu Euro 5 majú dostatok času na to, aby ich vymenili za novšie modely. Najlepšie za také, ktoré spĺňajú najnovšiu normu Euro 6. Od septembra budúceho roka sa nariadenie sprísni a na diaľnicu budú môcť vstúpiť iba automobily, ktoré spĺňajú najnovšiu normu.

Jednoducho povedané, aj majitelia novších vozidiel s normou Euro 5 budú mať od septembra budúceho roka o problém naviac. Prísne opatrenie je však dvojsečnou zbraňou. Oblasť Porúria, v ktorej sa predmetný úsek diaľnice nachádza ekonomicky prekvitá hlavne kvôli priemyslu. V konečnom dôsledku môže zákaz prispieť k ekonomickým ťažkostiam.

zdroj: reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK