Bizarné príbehy politikov: Kaderník Gröhling, boxer Mečiar či dokonca pilot Formula 1

  • Mnohí českí aj slovenskí poslanci vykonávali pred politikou nezvyčajné povolania
  • Prinášame ti najbizarnejšie príbehy vrcholových politikov, o ktorých si možno ani netušil
Politici
TASR/Henrich Mišovič/Štefan Puškáš/Martin Baumann
  • Mnohí českí aj slovenskí poslanci vykonávali pred politikou nezvyčajné povolania
  • Prinášame ti najbizarnejšie príbehy vrcholových politikov, o ktorých si možno ani netušil

Slovenskou a českou politickou scénou skoro za 102 rokov od rozpadu Rakúsko-Uhorska prešlo mnoho osobností. Na niektorých dodnes spomíname s úctou ako na hrdinov a vzory demokracie, s ďalšími sa spája hanba a kontroverzia. 

Dnes aj v minulosti patrili k najčastejším pôvodným povolaniam poslancov zamestnania ako právnici, riaditelia, podnikatelia, umelci, lekári i novinári. V minulosti boli aktívnymi politikmi aj niektorí duchovní, no dopadli neslávne. Pár politikov, pred tým, než sa stali vrcholovými politikmi, vykonávali diametrálne odlišné povolania a možno sa im vtedy ani nesnívalo, že raz skončia ako premiéri alebo ministri.

Jan Masaryk (minister zahraničia ČSR) – poslíček a pracovník v továrni

Jan Masaryk, syn profesora a neskôr prezidenta Československa, ospevovaného „otca národa“ Tomáša Garrigue Masaryka, celý život prežil v tiesni svojho slávneho otca. Po otcovi nezdedil jeho priebojnú a cieľavedomú povahu, Jan sa skôr povahovo podobal na svoju matku Charlotte.

Mladý Masaryk sa chcel stať v mladosti umelcom – klaviristom, no nezvládol ani maturitu na druhý pokus. Po neúspešnej maturite odišiel do USA, kde mal početné príbuzenstvo z matkinej strany. Jan v USA vystriedal početné povolania, napríklad pracoval ako poslíček alebo v administratíve.

zdroj: Encyklopedie Prahy 2

Nikde nevydržal dlho, a aj to čo zarobil pomíňal. Nahnevané tety si s ním nevedeli dať rady, tak sa ho ujal otcov známy Charles R. Crane, ktorý ho zamestnal vo svojej továrni v Bridgeporte.

V továrni vyskúšal všetky pracovné miesta, ale nikde sa dlho neohrial. Jeho americký sen sa skončil ročným pobytom v liečebni vo Vinelande (New Jersey). Odtiaľ ho vzala matka naspäť do Prahy, no dlho si to tam neužil, pretože sa začala prvá svetová vojna a Jan musel narukovať k vojsku.

Po vojne vstúpil mladý Masaryk do československej diplomacie, k jeho úspešnému prijatiu dopomohol otcov vplyv a skutočnosť, že dobre ovládal angličtinu. Ako diplomat pôsobil v USA a vo Veľkej Británii.

Po mníchovskej dohode rezignoval z diplomatického postu v Británii a odišiel do USA. Neskôr sa opäť vrátil do Anglicka a pôsobil ako minister zahraničia v londýnskej exilovej vláde. Pracoval aj na exilovom vysielaní BBC „Volá Londýn“. Po vojne a  návrate do Československa zastával funkciu ministra zahraničia až do svojej záhadnej smrti v roku 1948.

Vladimír Mečiar (premiér Slovenska) – boxer

Vladimír Mečiar bol v 90. rokoch idol slovenských dôchodkýň, ktoré ho doslova zbožňovali. Plakali, odpadávali a dokonca aj skandovali fašistické heslá, keď hrozilo, že jeho súper Mikuláš Dzurinda vyhrá voľby.

Kontroverzný trojnásobný premiér SR a strojca rozdelenia ČSR, predtým než začal svoju politickú kariéru pôsobil ako podnikový právnik, no ešte predtým mal byť boxerom.

zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Mečiarova boxerská kariéra ale môže byť len mýtus, ktorý sám bývalý premiér o sebe vytvoril. Rádiožurnal Českého rozhlasu sa pokúšal pátrať po Mečiarovej boxerskej kariére v Dubnici, kde Mečiar pôsobil ako právnik, no neúspešne. Mečiar to vysvetlil tým, že boxoval v Košiciach a nie v Dubnici.

Či už Mečiar reálne bol boxer alebo nie, rozhodne sa tak správal. Na novinára zaútočil, keď sa ho pýtal na pôvod financovania jeho vily Elektra a nepríjemný zážitok s ním mala aj Hillary Clintonová. Bývala ministerka zahraničia USA sa stretla s Mečiarom ešte ako prvá dáma USA a ostala zdesená.

Mečiar sa mal správať agresívne, zatínať päste a ledva ovládať svoj hnev pri rozhovore s ňou. Clintonová opísala stretnutie vo svojej knihe Living History.

Jirko Malchárek (minister hospodárstva) – automobilový pretekár

Dnes by bol Jirko Malchárek dávno zabudnutý nebyť nahrávky z Gorily, kde sa údajne objavuje ako jeden z hlavných aktérov. Nahrávka pochádza z doby, keď bol Malchárek ministrom hospodárstva v Dzurindovej vláde. Dnes už bývalý politik sa na nej podľa všetkého rozpráva so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom o rozdeľovaní provízií a privatizácii. 

zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Ešte skôr než Malchárek vstúpil do politiky, zarábal si na živobytie podnikaním a aj ako automobilový pretekár, ktorý reprezentoval 11 rokov Slovensko. Ako prvý Slovák sa dostal do Formula 1, kde sa stal testovacovacím pilotom tímu Minardi. Objavili sa aj špekulácie, že si miesto kúpil kvôli zviditeľneniu pred voľbami.

 

Branislav Gröhling (minister školstva) – majiteľ salónov krásy

Súčasný minister školstva Branislav Gröhling sa v politike pohybuje už štyri roky a prischla mu prezývka kaderník. Minister vyštudoval navrhovanie a výrobu obuvi a galantérneho tovaru. Po ukončení štúdia a Nežnej revolúcii skúsil šťastie v zahraničí, kde vystriedal viacero povolaní. Venčil psov, žehlil košele alebo zametal v kaderníctve.

zdroj: SITA/Úrad vlády SR

Po návrate na Slovensko sa rozhodol podnikať a otvoril viaceré salóny krásy. Dnes je vnímaný ako kaderník celebrít, no v rozhovore pre Život sa vyjadril, že nikdy žiaden účes neupravil a kaderníka priamo nerobil.

„Ako mladý človek som mal nápad a vytvoril som niečo, čo nebolo – kadernícky biznis som postavil na vyššiu úroveň, vybudoval som z kaderníkov osobnosti. Ale bola to čisto manažérska záležitosť. Možno budú zhrození tí, čo si myslia, že som najväčší odborník na účesy,“ povedal súčasný minister.

Neskôr sa rozhodol pre štúdium práva a vstúpil do politiky. Či už bol Gröhling kaderníkom alebo nie, už navždy asi ostane vnímaný ako minister kaderník.

Andrej Babiš (premiér Českej republiky) –  údajný agent ŠtB

Rodený Bratislavčan Andrej Babiš  je dnes vnímaný hlavne ako veľkopodnikateľ a politik, ale má za sebou pestrú minulosť. Súčasný premiér Českej republiky a zakladateľ hnutia ANO v predošlej vláde Bohuslava Sobotku pôsobil ako minister financií, a predtým sa venoval hlavne podnikaniu.

Jeho koncern Agrofert vlastní desiatky firiem po celom Česku a Slovenku, ako napríklad Duslo, Lovochemia, Hyza, Kostelecké uzeniny alebo mediálnu spoločnosť  MAFRA. Babiš je považovaný za jedného z najbohatších Čechov/Slovákov.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Babiš sa už ako minister financií dostal do sporu s Európskou úniou, keď mal neoprávnene čerpať dotácie na projekt Čapí hnízdo. Neskôr sa jeho problémy zdvojnásobili, keď Európska komisia uviedla, že Babiš je v konflikte záujmov.

Babiš po nátlaku zveril svoje podiely v Agroferte zvereneckému fondu, no kritici, medzi ktorých patrí aj spomínaná inštitúcia, mu vyčítajú, že ide o prevod len na oko a skutočnú moc nad koncernom má naďalej Babiš.

Okrem Babišových problémov  v podnikaní sa spája jeho meno aj s ďalšou kontroverziou. Mladý Babiš mal spolupracovať so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB). V dokumentoch Ústavu pamäti národa (ÚPN) bol premiér evidovaný ako dôverník ŠtB pod krycím menom Bureš. Babiš tvrdí, že s ŠtB nikdy nespolupracoval a viackrát žaloval ÚPN, no zatiaľ úspešný nebol a je stále vedený ako spolupracovník ŠtB.

Adam Vojtěch (minister zdravotníctva ČR) – hviezda Superstar

Súčasný minister zdravotníctva Českej republiky Adam Vojtěch je dnes vďaka pandémii vírusu COVID-19 jedným z najznámejších ministrov ČR. Obyvatelia Česka ho poznajú aj z inej stránky. Vojtěch sa ako mladík zúčastnil súťaže Superstar, kde hviezdil a dostal sa až do semifinále pod prezývkou Ken.

Neskôr sa rozhodol pre štúdium práva a po získaní magisterského titulu začal pracovať ako právnik pre Andreja Babiša. Dnes je jeho ministrom a mnohí kritici mu vyčítajú, že je iba bábkou v rukách Babiša. Nedávno Vojtěch ustúpil aj Babišovmu nátlaku v oblasti nosenia rúšok.

zdroj: TASR/AP, Virginia Mayo

Na sociálnych sieťach sa v poslednej dobe začali šíriť vtipy, že za situáciu v Čechách ohľadom koronavírusu môže porota Superstar. Spájanie speváckej súťaže a politického pôsobenia si neodpustili ani niektoré média. Novinky.cz zvolili titulku „Riadiť štát ako kabaret v Superstar“.

Článok bol pôvodne vydaný 29. augusta 2020.

Zdroje: Český rozhlas, Život , Novinky.cz, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech