Bratislava je zamorená toxickým jazerom! Chcú ho zavrieť do obrovskej kapsuly

  • O tom, že podzemná skládka vo Vrakuni v niekdajšom slepom ramene Malého Dunaja je potenciálne nebezpečná, sa vedelo už roky. Až teraz je však konečne jasné, aká katastrofická je situácia v skutočnosti. Zistenia šokujú celú Bratislavu.
collagejhgjhg
pixabay.com, fb/Bratislavský kraj
  • O tom, že podzemná skládka vo Vrakuni v niekdajšom slepom ramene Malého Dunaja je potenciálne nebezpečná, sa vedelo už roky. Až teraz je však konečne jasné, aká katastrofická je situácia v skutočnosti. Zistenia šokujú celú Bratislavu.

V prieskume skládky chemického dopadu z bývalého závodu Dimitrovka, ktorá bola zriadená v niekdajšom slepom ramene Malého Dunaja, Ministerstvo životného prostredia konečne vyvodilo závery. Skládka, do ktorej bol zvážaný odpad z výroby chemikálií, najmä pesticídov a herbicídov, je skutočne toxická a zistenia sú horšie, než sa predpokladalo. Zo starej skládky sa dodnes šíria nebezpečné látky do okolitých podzemných vôd a ohrozujú nielen životné prostredie, ale aj život ľudí.

Foto: MŽP/Dekonta Slovensko

Z analýz skládky, ktorá je najväčšou toxickou skládkou na Slovensku, vyplýva, že obrovské územie hlavného mesta vrátane Vrakune, Podunajských Biskupíc a Ružinova sú zamorené toxickými látkami. Sú medzi nimi napríklad pesticídy a fungicídy, ale aj skutočne nebezpečné látky ako napríklad benzén, arzén, toluén, etylbenzén či xylény, ktoré pôsobia na nervovú sústavu a v najhoršom možnom prípade môžu podľa správy ministerstva spôsobiť aj smrť.

Foto: MŽP/Dekonta Slovensko

Kontaminácia najviac zasiahla podzemné vody, preto ministerstvo aj jednotlivé zasiahnuté mestské časti vydávajú výslovné varovania, aby ľudia v žiadnom prípade nepili vodu zo studní, neumývali sa ňou, nepolievali ňou ani nekonzumovali zeleninu vypestovanú v zasiahnutých lokalitách. Výstraha sa týka najmä koreňovej a listovej zeleniny, no potenciálne nebezpečný kontakt so zeminou, najmä jej prípadné prehltnutie. Ohrozené sú preto najmú malé deti. Voda z vodární je vraj mimo nebezpečenstva.

Jedovaté látky sa z toxického jazera vo Vrakuni údajne širia až do 10 kilometrovej vzdialenosti a ak sa s tým niečo nespraví, kontaminácia sa môže ďalej šíriť a do niekoľkých rokov zasiahnuť aj ďalšie časti mesta v smere šírenia, ako Rovinka, Dunajská Lužná, Most pri Bratislave a Miloslavov. Odborníci preto prichádzajú s riešením, ktorým je uzavretie skládky do špeciálnej kapsuly. Jej obvod by mal byť 2 kilometre, hĺbka 22 metrov a náklady až 30 miliónov eur. Podľa mnohých však ani toto opatrenie nebude stačiť.

Najzarážajúcejšie na celej kauze je, že skládka v skutočnosti vznikla legálne, ale tiež to, že o kontaminácii sa vie viac ako dvadsať rokov a kompetentní ju roky ignorovali. Až teraz sa zisťuje, aká vážna je celá situácia. O tom, že v lokalite Vrakune nie je bezpečné piť podzemnú vodu sa vie už vyše 10 rokov, no o nebezpečí plynúcom z konzumácie zeleniny a o zamorení tak širokého územia sa nevedelo. Mnohí však nariadenie nepoužívať studne dlhoročne obchádzajú a podieľajú sa tak na šírení kontaminácie do povrchových častí pôdy.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá