Bratislava má byť na čo pyšná. Stavby od slávnej Zahy Hadid má len pár metropol, toto je jej TOP 10

  • Zaha Hadid Architects je architektonické štúdio, ktorého projekty sú všade po svete
  • Od centra pre olympijské hry, múzeum, až po požiarnu stanicu
  • Návrhy od Zahy Hadid môžeš vidieť v budovách s rôznym zameraním
Penta Real Estate/Skypark Zaha Hadid architektúra design budovy
Penta Real Estate/Skypark, Wikimedia/Christiaan Richters
  • Zaha Hadid Architects je architektonické štúdio, ktorého projekty sú všade po svete
  • Od centra pre olympijské hry, múzeum, až po požiarnu stanicu
  • Návrhy od Zahy Hadid môžeš vidieť v budovách s rôznym zameraním

Zaha Hadid bola iracko-britská dekonštruktivistická architektka, ktorej diela sa stavajú dodnes. Predpokladá sa, že hodnota priestorov v každej Zahinej budove bude počas nasledujúcich rokov stúpať. Aj Bratislava sa rozhodla mať jedno z jej veľdiel a momentálne sa tu stavia Sky Park. 

Tri rezidenčné budovy, ktoré ponúkali byty za nemalé sumy sú teraz úplne vypredané. 

Zaha Hadid sa vďaka svojim prepracovaným návrhom stala ikonou svetovej architektúry. Jej dekonštruktivistické projekty dýchajú jej vášňou pre detail a získali množstvo ocenení. V roku 2003 získala ako vôbec prvá žena najvýznamnejšie ocenenie za architektúru – Pritzkerovu cenu. Sme hrdí, že vďaka projektu SKY PARK sa táto architektka zapíše veľkými písmenami aj do histórie Bratislavy,“ píše na svojej stránke developerská spoločnosť Penta Real Estate, ktorá komplex postavila.

Penta Real Estate/Skypark Zaha Hadid architektúra design budovy
zdroj: Penta Real Estate/Skypark

Zaha Hadid Architects je architektonické štúdio, ktorého projekty sú všade po svete. Niekoľko ich má aj Európa a práve na tú sme sa zamerali.

Od centra pre olympijske hry, múzeum až po požiarnu stanicu. Návrhy od Zahy môžeš vidieť v budovách s rôznym zameraním. Zaha ako aj architekti z ateliéru poskytli informácie architektonickému portálu Archdaily.

Bratislavská štvrť budúcnosti odhalila verejnosti nový park. Nechýbajú záhrady ani prírodný amfiteáter

Pierresvives | Montpellier

Budova predstavuje zjednotenie troch inštitúcií – archívu, knižnice a športového centra, všetko na jednej kope.

Aj keď má budova rôzne funkcie, ktoré na prvý pohľad nejdú dohromady, komplex so silnou identitou ich spája. Pri pohľade z diaľky tvoria jeden objekt, ale keď sa človek priblíži, budova sa delí na tri časti.

Bola vytvorená s využitím funkčnej a ekonomickej logiky. Výsledný dizajn pripomína veľký kmeň stromu, ktorý je položený vodorovne.

Budova bola skolaudovaná v roku 2012 Zaha Hadid ateliérom.

MAXXI National Museum of the 21st Century Arts | Rím

Projekt MAXXI Národného múzea umenia 21. storočia v Ríme vyžadoval zložité plánovania, ktoré architekti zverejnili na stránkach. Múzeum bolo dokončené v roku 2009 po desiatich rokoch, následne bolo sprístupnené verejnosti.

Ako píšu architekti, múzeum predstavuje akýsi kampus umenia, kde sa cesty rôznych autorov prekrývajú a spájajú, aby vytvorili dynamický a interaktívny priestor.

Kontinuita priestorov z neho robí vhodné miesto pre akýkoľvek druh pohyblivých a dočasných výstav bez zbytočných delení stien a prerušovaní.

Vstup do átria je špecifický svojimi betónovými zakrivenými stenami, zaveseným čiernym schodiskom a otvoreným stropom zachytávajúcim prirodzené svetlo.

Zaha Hadid architektúra design budovy
zdroj: Zaha Hadid Architects

Hungerburgbahn | Innsbruck

Rakúsky Innsbruck sa môže pýšiť rovno štyrmi stanicami, ktoré vyšli z ateliéru Zahy Hadid a sú naozajstným architektonickým skvostom. Tvarujú sa do geometrických plôch, charakteristických pre architektov tohto štúdia.

Každá forma však bola precízne navrhnutá a prispôsobená jedinečnému kontextu, topografii, nadmorskej výške a pohybu cestujúcich.

Najvýraznejšia vlastnosť staníc sú strechy, ktoré majú odrážať prirodzené ľadové útvary a zároveň pohyb cestujúcich pod nimi.

Stavby boli dokončené už v roku 2007.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hungerburgbahn, gateway to the lofty snow-capped peaks of Nordkette

Príspevok, ktorý zdieľa Dr David Evans (@david__evans__),

Phaeno Science Centre | Wolfsburg

Pri jej návrhu vedeckého centra Phaeno vo nemeckom Wolfsburgu, ktorý bol dokončený v roku 2005, boli rozbité vzťahové normy medzi vodorovnými a zvislými rovinami a boli vyzvané celé plochy, aby podporovali budovu.

Tento druh štruktúry vyžadoval zloženú matematiku, ktorá bola predtým príliš zložitá na to, aby ju mohli technické mysle vyriešiť v tomto rozsahu.

Jedna z budúcich dominánt Bratislavy dostala stavebné povolenie. Prinesie úplne nový pohľad na mesto

Výsledkom bolo, že spolu s budovou bol navrhnutý nový softvér, ktorý inžinierom dáva ultra rýchle odpovede na vstupy používateľov. Toto sa dnes nazýva parametrizmus.

Ako vysvetľuje Alan Yentob vo svojom dokumente o Zahe Hadid pre BBC: „Vedecké centrum vo Wolfsburgu znamenalo skokovú zmenu v jej praxi. Bol to koncepčný skok od zubatého k slonovi, hadovi a slimákovi, uľahčený tým, čo sa stalo známym ako parametrizmus. “

Zaha Hadid architektúra design budovy
zdroj: Zaha Hadid Architects

Ordrupgaard Extension | Kodaň

V dánskom múzeu Ordrupgaard sa nachádza francúzske impresionistické umenie a tamojšie umenie zo zlatého veku s vynikajúcou zbierkou obrazov od umelcov ako Monet, Gauguin a Hammershøi.

Vďaka rozšíreniu budovy, ktoré urobila hviezdna architektka Zaha Hadid v roku 2005, a domu Finna Juhla v roku 2008, získalo múzeum silný architektonický profil.

V múzeu sa nachádzajú špeciálne výstavy taktiež ako výstavy umenia v prírode v Art Parku a na umeleckom ihrisku Ordrupgaard.

Zaha Hadid architektúra design budovy
zdroj: Zaha Hadid Architects

Vitra Fire Station | Weil am Rhein

Aj keď Zaha Hadid začala svoju pozoruhodnú architektonickú kariéru na konci 70. rokov až v 90. rokoch 20. storočia, jej práca, kresby a maľby sa začali stelesňovať do fyzickej podoby o pár rokov neskôr.

Požiarna stanica Vitra je navrhnutá pre rovnomenný továrenský komplex v nemeckom Weil-am-Rhein. Patrí medzi prvé dizajnových projekty architektky.

Šikmo pretínajúce sa betónové roviny budovy slúžia na tvarovanie a definovanie ulice prechádzajúcej komplexom. 

Stavba bola dokončená už v roku 1993.

Zaha Hadid architektúra design budovy
zdroj: Zaha Hadid Architects

The Riverside Museum | Glasgow

Tu je prvý pohľad na najnovší projekt Zaha Hadid Architects, Glasgow Riverside Museum of Transport. Múzeum v škótskom Glasgowe, ktoré má byť oficiálne otvorené neskôr tento týždeň, má 7 000 m² výstavnej plochy a do svojho programu zahŕňa aj kaviarne, maloobchod a vzdelávacie priestory.

Stavba bola skolaudovaná v roku 2011.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Riverside museum BTS long exposure Lee Big Stopper + 24tse

Príspevok, ktorý zdieľa Will Wilson (@willwilsonphoto),

Aquatics Centre for 2012 Summer Olympics | Londýn

Architektonický koncept londýnskeho aquaparku Aquatic Center je inšpirovaný fluidnou geometriou vody v pohybe, ktoré vytvárajú vnútorné priestory, ako aj prostredie.

Stavba dopĺňa krajinu riek okolo olympijského parku. Zvlnená strecha sa vznáša ako voda, obklopuje bazény centra.

Svojimi zakriveniami dáva minimalisticky najavo, ktorý bazén sa pod ňou nachádza. Týmto spôsobom popisuje objem bazénov na kúpanie a potápanie.

Budova plaveckých bazénov bola postavená pre letné Olympijské hry v roku 2012.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Best of both worlds 🏊‍♂️ 🏊🏼‍♀️ The reflection of our giant 50m Olympic pool hall shining into our training pool 📸 Tag us in your photos 📷 Thank you @pesxx for the photo

Príspevok, ktorý zdieľa London Aquatics Centre (@londonaquaticcentre),

The Serpentine Sackler Gallery | Londýn

Galéria Serpentine Sackler sa skladá z dvoch odlišných častí, a to premeny klasickej tehlovej stavby z 19. storočia, The Magazine, a ťahovej konštrukcie z 21. storočia.

Galéria Serpentine Sackler je tak – po MAXXI v Ríme – druhým umeleckým priestorom, kde architekti Zaha Hadid Architects vytvorili syntézu starého a nového.

The Magazine bol navrhnutý ako sklad strelného prachu v roku 1805. Skladá sa z dvoch surových tehlových valených klenbových priestorov a dolnej štvorcovej okolitej stavby.

Bratislavčania dostanú nový mestský park porovnateľný s Medickou záhradou

Budova bola naďalej používaná na vojenské účely až do roku 1963. Odvtedy ju kráľovské parky využívali na skladovanie. V priebehu času došlo vo vnútri historickej budovy a jej okolia k mnohým zmenám a úpravám.

Nová prestavba bola dokončená v roku 2013.

Zaha Hadid architektúra design budovy
zdroj: Zaha Hadid Architects/Luke Hyes

Sky Park | Bratislava

Bratislavský Sky Park už takmer ani nemusíme predstavovať. Trojicu rezidenčných budov doplní aj jedna menšia administratívna. Vežiaky tvoria 700 bytov s celkovou rozlohou 55-tisíc metrov štvorcových. Okrem bytov sa tu budú nachádzať aj kancelárie a ďalšie komerčné priestory.

Celý komplex sa rozprestiera na 20-tisíc metroch štvorcových.

Penta Real Estate/Skypark Zaha Hadid architektúra design budovy
zdroj: Penta Real Estate/Skypark
Zdroje: Zaha Hadid Architects, Sky Park

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech