Bratislavský Clusterhaus 2.0

  • Clusterhaus momentálne otvára druhé poschodie pre začínajúce podniky. Je teda najvyšší čas, aby sme vám priniesli ďalšie informácie z tohto pro-workingového centra. S Pavlom Sovišom sme sa stretli na káve, kde nám predstavil najbližšie plány.
image_1397163284.jpeg
  • Clusterhaus momentálne otvára druhé poschodie pre začínajúce podniky. Je teda najvyšší čas, aby sme vám priniesli ďalšie informácie z tohto pro-workingového centra. S Pavlom Sovišom sme sa stretli na káve, kde nám predstavil najbližšie plány.

 

Clusterhaus sídliaci v Polus Tower v Bratislave prechádza do ďalšej fázy svojho pôsobenia. Okrem už zaplneného šiesteho poschodia pribudnú ďalšie priestory o dve poschodia vyššie. Bratislavskú pobočku Clusterhausu má na starosti Pavol Soviš. Je zodpovedný tak za jej chod, ako aj za správne nastavenie procesov v rámci nej. Zároveň je CEO spoločnosti Bonetics, ktorá má na svedomí okrem iného jednu z prvých aplikácií pre Google Glass vyvinutú v spolupráci so Sli.do.

 

Keďže na Slovensku máme neutíchajúci smäd po inováciách, vzniká stále viac startupov. A tie potrebujú priestory. Preto ponúkne Clusterhaus v priebehu 3 – 4 týždňov ďalších 1500  m2, a teda celkovo bude k dispozícii 3000 m2. Cena za meter štvorcový zostane ako doteraz – 15 eur. V cene je zahrnuté celé vybavenie, spoločné priestory ako meetingovka, lounge či sprchy, a služby okrem internetu a upratovania.

 

Pavol Soviš vysvetľuje: “Sme zaujímavé venue vo viacerých ohľadoch. V prvom rade sme miestom pre biznis a ľudia z Clusterhausu sú neuveriteľne šikovné a inšpiratívne osobnosti. Vždy sa nájde niekto, kto vám poradí. To je silná motivácia pre kohokoľvek, kto Clusterhaus navštívi. Po druhé, nie sme typický coworking. Každá firma tu má vlastnú kanceláriu, kde môže nerušene pracovať a využívať ju na reprezentatívne účely. Aj keď tu síce má každý svoj vlastný priestor na prácu, networking je neprehliadnuteľný a väčšina firiem sa už stala súčasťou nejakej spolupráce v rámci Clusterhausu, či už formou rôznych subdodávok alebo priamej participácie na projektoch. Synergický efekt Clusterhausu je pre mňa osobne najzaujímavejší jav a ďaleko predčil moje očakávania. V tomto by sme chceli pokračovať a postupne rozvíjať spoluprácu aj medzi jednotlivými Clusterhausami na medzinárodnej úrovni.”

 

Clusterhaus do budúcnosti

Po štyroch mesiacoch fungovania a stabilizácie vzniká konečne priestor na prehĺbenie spolupráce medzi jednotlivými Clusterhausami – okrem bratislavského je jeden v nemeckom Kolíne, odkiaľ celá myšlienka pro-workingového centra prišla, a druhý neďaleko vo Viedni. V rámci Európy sa plánujú otvárať aj ďalšie centrá.

 

“Cieľom takejto spolupráce je, aby centrá o sebe vedeli. Kolín má na 6000 m2 okolo 90 startupov a som si istý, že niekto z nich môže využiť produkt, ktorý tvoria slovenské firmy v našom Clusterhause. A určite aj naopak. V skratke, radi by sme spájali šikovných ľudí a firmy na medzinárodnej úrovni,”  hovorí Pavol.

 

Okrem prepájania Clusterhausov sa chystajú aj nejaké eventy. Zatiaľ sú síce “hudbou budúcnosti”, keďže nastaviť koncept vždy trvá nejaký čas. No už sa dávajú dokopy prvé tipy. Slovenské startupy sa pomerne intenzívne zaujímajú o rakúsky a nemecký trh. V zorientovaní sa na týchto trhoch môžu veľmi dobre pomôcť obchodné komory jednotlivých krajín. Preto v Clusterhause premýšľajú aj nad eventami so zujímavými osobnosťami z tohto prostredia. “Nechceme robiť eventy len preto, aby boli. Musia mať určitú pridanú hodnotu”, dodáva Pavol.

 

Okrem už spomínaných Bonetics a Sli.do sídlia v Clusterhause také firmy ako napríklad 7Segments, FormLab, flamestorm, taphome či QualityUnit. Celý zoznam nájdete na webe.

Je skvelé počuť, ako vznikajú nové nápady vďaka tomu, že sa ľudia majú kde stretnúť. Clusterhaus je jedným z takýchto centier. A môžeme sa len tešiť z toho, že potrebuje stále viac miesta, aby uspokojil dopyt.

 Ako to v tom Clusterhause vôbec vyzerá? Nižšie nájdete niekoľko fotografií.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

zdroj: clusterhaus.sk

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá